Zvjezdarnica Pula otvara vrata povodom Noći Mjeseca i Tjedna svemira

Zvjezdarnica Pula otvara vrata povodom Noći Mjeseca i Tjedna svemira-155448

PREDAVANJE I PROMATRANJE
Povodom Međunarodne noći motrenja Mjeseca i Svjetskog tjedna Svemira, Astronomsko Društvo “Istra” Pula na pulskoj Zvjezdarnici organizira dva događanja. 

U subotu, 4. listopada, s početkom u 20 sati, održat će se kratko predavanje “15 pitanja o Mjesecu” povodom 15 godine Međunarodne noći Mjeseca za najmlađe zainteresiranike za astronomiju i sve ostale koji žele naučiti osnovne informacije o našem satelitu. Nakon samog predavanja, s početkom oko 20:30 i do 22:00 sata, ako oblaci dozvole, bit će održano promatranje Mjeseca teleskopom.

Za završetak Svjetskog tjedna svemira u petak 10. Listopada na Pulskoj Zvjezdarnici održat će se predavanje i promatranje neba (podložno vremenskim uvjetima). Tema predavanja “Where no one has gone before” su naši robotski “prijatelji” u svemiru  s naglaskom na načine na koje nam (u prošlosti i danas) pomažu u otkrivanju krajnjih granica našeg Sunčevog sustava, i šire. Predavanje je pripremio dr. sc. Sandi Baressi Šegota (ssegota.github.io), a isto počinje u 20 sati, s planiranim trajanjem od 45 minuta. Nakon predavanja, planirano je promatranje neba teleskopom koje će voditi Igor Macuka, prof. u trajanju do 22 sata - ovisno o broju posjetitelja i vremenskim uvjetima.

(REX)