STOPA NEZAPOSLENOSTI 4,8%
Danas je istarski župan Valter Flego u sjedištu Županije u Puli podnio izvješće o svom radu u prvih šest mjeseci u 2015. godini.
Kao najvažnije događaje izdvojio je početak izgradnje nove bolnice u Puli, poticaje i mjere pomoći istarskim gospodarstvenicima, stavljanje u pogon sustava za navodnjavanje poljoprivrednih površina kaznionice u Valturi, 2,5 milijuna kuna bespovratnih sredstava iz EU fondova i 2.445 milijuna kuna iz županijskog i gradskih proračuna za 139 pomoćnika u nastavi, te pad stope nezaposlenosti u Istri za čak 31,8% u odnosu na isto razdoblje 2013. godine. Danas stopa nezaposlenosti u Istri iznosi 4,8%.
Flego je istaknuo da su mjere pomoći gospodarstvu donijele mjerljive rezultate koji se ogledaju prije svega u stopi nezaposlenosti, naglasio je i da su potpisani sporazumi o partnerstvu na europskim projektima 'Revitas II' - revitalizacija istarskog zaleđa i turizma u istarskom zaleđu i na projektu 'DRINKADRIA' – o zaštiti izvorišta pitke vode.
Među infrastrukturnim i projektima zaštite okoliša, Flego je osim navodnjavanja Valture, izdvojio i kompletiranje sustava 'Kaštijun', te unaprjeđenje bežične Internet veze u svim dijelovima Istre. Tu je i sufinanciranje projekta 'Parenzana Magic', nastavak izgradnje pretovarnih stanica, sanacije strelišta Valdebek, razvoja infrastrukture malih kampova u Istri, implementacija EU projekta HAZARD, te nastavak uređenja budućeg Znanstveno edukativnog centra 'Speleo kuća' u Vodicama i otvoreni postupak savjetovanja sa zainteresiranom javnošću o energentu za TE Plomin III.
Kod ulaganja u mlade i obrazovanje, najvažniji projekt je gotovo dovršen, a to je studentski dom i restoran u Puli, a za izdvojiti je i otvorenje Centra za popularizaciju znanosti i inovacija Istarske županije u Puli.
Među zdravstveno – socijalnim projektima u vrhu je početak izgradnje bolnice, Županija se može pohvaliti i otvorenim Poludnevnim boravkom za osobe s intelektualnim teškoćama u Pazinu, te otvorenim Gerontološkim centrom u Vili Trapp u Puli, a potpisano je i pismo namjere o gradnji hospicija u Puli.
Od projekata u kulturi, tu je jedna godina od pokretanja projekta 'Institucionalizacija zavičajne nastave', otvorenje 'Kuće fresaka' u Draguću, održan je 2. 'Festival multikulturalnosti', također, predstavljen je projekt 'Istra od Rima do Austrije u Klovićevim dvorima, u Zagrebu', te predstavljena knjiga 'Kiparstvo u Istri I od 4. do 13. stoljeća'.
Flego je pohvalio i napredak u učinkovitosti županijske uprave koja se prema njegovim riječima ogleda u konstituiranju Gospodarsko – socijalnog vijeća i uvođenju sustava za evidenciju prisustva i korištenja radnog vremena zaposlenika. Tu je i Studija o učincima decentralizacije, Proračun u malom, te svečanosti Županije od Dana statuta Županije do 70. obljetnice pobjede nad fašizmom.
U zaključnom dijelu, Flego je istaknuo kako Županija najviše potiče gospodarstvo, poljoprivredu, obrtništvo i turizam, a vodi se načelom ravnomjernog razvoja svih dijelova Istre.
Osvrnuo se i na proračun, čijom je stabilnošću i solventnošću zadovoljan, no kazao i kako ga karakterizira velika sezonalnost. Ipak, u usporedbi sa prethodnom godinom, bilježi veće punjenje za 14,5%. (D.F.)