Započela radionica: IPARD program-metodologija izrade projekta, provedba i praćenje

EDUKACIJA SAVJETNIKA I JAČANJE KAPACITETA
Hrvatska udruga poslodavaca – Centar za europske pretpristupne procese (CEPP), u suradnji i pod sponzorstvom Istarske županije te Hrvatske banke za obnovu i razvoj i Erste & Steiermarkische Banke organizira dvodnevnu radionicu na temu "IPARD program – metodologija izrade projekata, provedba i praćenje" koja će se održati 6. i 7. svibnja u prostorijama IDA-e.
Oriano Otočan, pročelnik Upravnog odjela za međunarodnu suradnju i europske integracije IŽ rekao je kako IŽ ima problem s programom koji financira aktivnosti ruralnog razvoja. Tim povodom potrebno je održati više konferencija i radionica kako bi se javni i privatni sektor educirao i pripremio za Strukturne fondove EU, jer Hrvatska, ulaskom u EU, stječe pravo na velike mogućnosti, odnosno stječe pravo na preko milijardu i sto milijuna kuna godišnje iz Strukturnih fondova EU. Istaknuo je da treba jačati apsorpcijski kapacitet i educirati stručnjake kako bi samostalno mogli sudjelovati u izradi projekata.
IPARD, novi pretpristupni program EU za poljoprivredu i ruralni razvoj za razdoblje od 2007. do 2013. nastavlja provedbu prethodnog programa SAPARD-a, u području poboljšanja tržišne efikasnosti i provedbe EU standarda te dodatno proširuje investicijske mogućnosti kroz razvoj ruralne ekonomije i diverzifikaciju ekonomskih aktivnosti.
Prvog dana dvodnevne radionice predavanja su održali Tugomir Majdak, Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja te Lovro Benčević, ZACORDA. Tijekom današnje radionice, sudionici su pregledali okvir ulaganja IPARD programa i stavke sukladno pravilniku za mjere 101 (Ulaganja u poljoprivredna gospodarstva u svrhu restrukturiranja i dostizanja standarda Zajednice) i mjere 103 (Ulaganja u preradu i trženje poljoprivrednih i ribljih proizvoda u svrhu restrukturiranja tih aktivnosti i dostizanja standarda Zajednice), s naglaskom na dozvoljena i nedozvoljena ulaganja i troškove te iskustva u provedbi. Prikazano je kako se izrađuje projekt, koja je procedura za provođenje projekta te njegova provedba.
Cilj radionice je edukacija savjetnika i jačanje kapaciteta regionalnih razvojnih institucija u potpori poduzetništvu te županijskih, gradskih i općinskih poljoprivrednih i gospodarskih odjela, usvajanje projektnih vještina i kompetencija za pripremu projektnih prijedloga krajnjim korisnicima u poljoprivrednom i prehrambenom sektoru te poboljšanje apsorpcijske moći iz IPARD programa, povećanjem kvalitete apliciranih projekata. (E.O.)