Za legalizaciju bespravnih građevina zasada tek 51 zahtjev

PULSKI AKTUALNI SAT 
Aktualnom satu 30. sjednice pulskog Gradskog vijeća, koje je zasjedalo večeras u pulskoj Komunalnoj palači, prisustvovala su 22 vijećnika, dok su Valter Boljunčić i Janko Žužić opravdali izostanak. 
Radovana Cveka (HSU) zanimalo je hoće li se i na Lungomare postaviti pješački prijelazi na „ležećim policajcima“ kao što je i dobra praksa trenutno u ulici Rimske Centurijacije u neposrednoj blizini škole Kaštanjer. Upitao je radi li Vodovod Pula po zakonu, kada je jasno da ne naplaćuju vodu i odvodnju socijalno ugroženim osobama, kako bi i trebale – najviše  60% redovnog iznosa. Pročelnik Upravnog odjela za komunalni sustav i imovinu Damir Prhat odgovorio je kako će slično rješenje aplicirati u neposrednoj blizini pulskih škola, na Partizanskom putu, a na Lungomare bi se mogle postaviti ove građevine.
Sergia Stupara (IDS-SDP) zanimalo je kako ide suradnja Vodovoda i Herculanee koji zajednički izvode radove na Sisplacu. Dean Kocijančić, direktor Plinare, istaknuo je kako se zajednički radilo na asfaltiranju u Osječkoj ulici odnosno zamjeni asfaltne površine. Plinifikacija je na Verudi izvršena 60 posto, u Šišanskom naselju oko 70%, planirano je i Puntu plinificirati što je odgođeno zbog radova na Rivi, a i plinificiranje u Radićevoj valja uskladiti sa skorašnjim novim režimom prometovanja. 
Irenko Srdoč (NGL Plinio Cuccurin) upitao je pročelnika Upravnog odjela za prostorno uređenje Giordana Škuflića kada će se zbrinuti odlagalište opasnig otpada na Busoleru, među kojim se nalaze ulja, maziva i dijelovi azbesta. Pročelnik Škuflić obećao je promptnu reakciju nadležnih službi.
Lovorku Tomičič (HDZ) zanimalo je naplaćuje li Herculanea nižu cijenu vode socijalno ugroženim građanima. Vijećnicu je interesirala i situacija sa državnim poljoprivrednim zemljištima obzirom da je u trećem mjesecu 2011. raspisan Natječaj, kada su odabrani najpovoljniji ponuditelji. Vijećnica tvrdi kako je Grad bio dužan do kraja prethodne godine predati dokumentaciju u nadležno Ministarstvo kako bi isto izdalo suglasnost, po kojem bi Ugovori bili potpisani. Istaknula je kako je Grad Vodnjan već sve te pojedinosti uspješno izvršio, a zašto nije Grad Pula, zanimalo je vijećnicu. Igor Stari direktor Herculanee napomenuo je kako ukoliko Vodovod ne naplaćuje drugačije socijalno ugroženim pojedincima, ne naplaćuje ni Herculanea za javnu odvodnju. Naglasio je kako nisu jasno definirani kriteriji te kategorije. Pročelnik Damir Prhat odgovorio je kako je iz Ministarstva stigao naputak da se sve obustavi do daljnjega. 
Vijećnika Ivana Udovića (IDS-SDP) upitao je pročelnika Giordana Škuflića kakvo je stanje i interes građana za legaliziranje bespravnih objekata. Pročelnik je napomenuo kako je legalizacija u postupku, a od 51 dosada pristiglih zahtjeva deset ih rješeno – sedam ih je odbijeno jer su stranke odustale obzirom da nisu udovoljavale uvjetima a tri zahtjeva su odbačena jer nije predata odgovarajuća dokumentacija. Iako su očekivali veći interes, nadaju se kako će se isti povećati, rok je do 31. prosinca ove godine.
Marko Martinčić želio je pojašnjenje koncepta privremenog prometovanja u Puli tijekom radova na Rivi. Pročelnik Damir Prhat pojasnio je kako je cilj što više usmjeriti promet van starogradske jezgre, dio usmjeriti na pulsku zaobilaznicu. Što se tiče javnog gradskog prometa, linije će biti preusmjerene na prometne pravce gdje je moguće prometovanje, a postavit će se i novo autobusno stajalište u Ulici Starih Statuta. Za potrebe parkiranja bit će mjesta kod Gradskog stadiona, na Rivi ali i u starogradskoj jezgri. Razgovaralo se i sa predstavnicima Hitne medicinske pomoći, vatrogascima, MUP-om...kako bi se iznašla adekvatna rješenja, a od veljače kreće sa radom i Prometna jedinica mladeži kako bi se efikasnije riješio problem prometovanja uslijed predstojećih radova na Rivi. (K.H. / REX)