Više od tonu otpada izvađeno u sklopu eko-akcije u Rovinju

Više od tonu otpada izvađeno u sklopu eko-akcije u Rovinju-127439

U EKO AKCIJI JE SUDJELOVALO 70-AK RONIOCA
Sedamdesetak ronilaca ove je subote u samo sat vremena izvuklo više od tonu otpada iz rovinjske lučice u centru grada, u potezu oko Malog mola.

Na ovakve poražavajuće brojke Klub za podvodne aktivnosti Rovinj upozorava već petu godinu tako što organizira ekološke akcije čišćenja podmorja, ali i rovinjskih plaža, i to u suradnji s Centrom za istraživanje mora Instituta „Ruđer Bošković“, rovinjskim društvom Crvenog križa u Plavom okviru, a ove godine i s Istarskom Regionalnom Energetskom Agencijom (IRENA).

Među hrpom izvađenog smeća mogao se naći veliki broj plastičnih čaša, ribarske opreme, pa čak i stolica, a sve je na malome molu stajalo razvrstano prema materijalu kako bi djelatnici CIM-a mogli prebrojati, izvagati i kategorizirati otpad.

I ove je godine, kao što je to bilo prethodnih, najviše pronađeno plastike, nakon koje slijedi staklo, a na trećem je mjestu zastupljen metal.

Situacija je tim gora što je, prema riječima Smodlaka Tanković, procjena kako je plastici potrebno oko petsto godina da se razgradi, dok je, recimo, staklu potrebno stotinjak godina. Dakle, zaključuje, ne samo da će navedeni otpad „krasiti“ more za naših života, već ćemo isto ostaviti u naslijeđe i budućim generacijama.

Na drugoj lokaciji, plažu Porton Biondi čistilo je tridesetak sudionika iz rovinjskog Društva Crvenog križa, izviđačkog odreda „Tino Lorenzetto“ , rovinjskog Dječjeg gradskog vijeća i Srednje škole „Zvane Črnja“ iz Rovinja.

Za vrijeme trajanja ekološke akcije, na Trgu maršala Tita predstavljen je projekt „Čisto Jadransko more za buduće generacije“, a u sklopu kojeg je odraslima i djeci približena problematika morskog otpada i to uz pomoć zanimljivih kvizova i radionica, anketiranje građana, izložbe dječjih radova, predstave, video materijala i intervjua sa sudionicima.

Bogat edukativni sadržaj proveden je kao dio EU projekta MARLESS koji se financira kroz Program prekogranične suradnje Italija-Hrvatska 2014-2022, a u kojem sudjeluju IRENA i Centar za istraživanje mora Rovinj.

Nešto preko 140 sudionika je tako ove subote podiglo glas i ukazalo na jedan od gorućih problema današnjice. Podršku su im pritom dali Grad Rovinj-Rovigno, u čije ih je ime pozdravio gradonačelnik Marko Paliaga, njegov zamjenik David Modrušan i predsjednik Gradskog vijeća, Emil Nimčević. Također, podržala ih je lokalna Turistička zajednica, kao i Lučka uprava Rovinj, Komunalni servis, te JVP Rovinj.

„Drago mi je što se prijavilo toliko puno ronilaca i što nas se skupilo i više od očekivanog. S ekološkim ćemo akcijama zasigurno nastaviti i dalje, te, po mogućnosti, uključiti što je moguće više organizacija“, rekao je predsjednik KPA Rovinj, Davide Brattoni, te ovom prilikom već najavio sljedeću eko-akciju koja će se održati 3. rujna ove godine.

Sudionici su po završetku akcije brodovima stigli natrag ispred KPA Rovinj, gdje su, nakon zajedničkog ručka, imali priliku osvojiti simbolične ronilačke nagrade. Osim toga, podijeljene su plakete najmlađem roniocu, najstarijem roniocu, najbrojnijem klubu, te klubu koji je prešao najviše kilometara kako bi prisustvovao akciji u Rovinju. Ugodno druženje završilo je uz nekoliko nota benda „Black Jack“, kojega čine nekolicina ronilaca rovinjskog KPA.

(DV)