Vili Bassanese: Umag je grad koji se razvija i raste

Vili Bassanese: Umag je grad koji se razvija i raste-102945

RAZGOVOR S POVODOM: GRADONAČELNIK GRADA UMAGA VILI BASSANESE
Svake godine rezimiramo prošlu godinu s nekim od Gradonačelnika istarskih gradova, i ovaj put pravo prvenstva dobio je Vili Bassanese, zbog titule najboljeg Gradonačelnika srednje i jugoistočne Europe. Pročitajte što se napravilo u Umagu u 2019. i što se sprema u 2020. godini.

Grad Umag je ove godine ponovno ostvario niz rezultata te u svoje „ruke“ dobio niz priznanja i nagrada koje rezultatima potvrđuju kontinuiranu kvalitetu rada i vođenja grada Umaga.  

Ovo što se u Umagu događa u posljednjih godina rezultat je strateškog promišljanja koje je započelo 2009. godine, kad smo preuzeli upravljanje gradom. U fokusu naših interesa je čovjek, naš građanin kao dio naše zajednice. Polazeći od javnih potreba, prije svega djece kao simbola naše budućnosti, do ulaganja u predškolski odgoj i obrazovanje, koje je u ovom trenutku čak veće od europskog prosjeka. Nastavno sa skrb i pogodnosti za mlade i umirovljenike te uz niz infrastrukturnih i gospodarskih rješenja, Umag ponosno prednjači na listi gradova s najkvalitetnijim uvjetima života, pogodnostima u socijali, ulaganjima u gospodarstvu, sportu i kulturi, obrazovanju i infrastrukturi te gradu istih šansi i mogućnosti za sve.

Osvrnimo se na prošlu 2019. godinu u Gradu Umagu. Što bi u 2019. godini Vi posebno izdvojili?

Rezultati govore da je i 2019. godina bila još jedna iznimno uspješna u ciklusu našeg desetogodišnjeg upravljanja te je Grad Umag podigla za još jednu stepenicu prema vrhu ljestvice gradova koji nude perspektivu i kvalitetu života, čime je Umag postao grad u koji se ljudi s razlogom doseljavaju. Naravno da su tu važni projekti koje ne možemo vezati za jednu kalendarsku godinu jer su strateški te im je potrebno više godina kako bi bili vidljivi ili izgrađeni. Prije svega mislim na naša dva mega projekta „Umag smart city- green city“ te „Umag-grad djece 2010.-2020.“ koji će, kad budu zgotovljeni, u cijelosti promijeniti izgled i kvalitetu života u Umagu.
 
Od strateški najvećih projekata koje moram u 2019. godini izdvojiti svakako je izgradnja potpuno novog gradskog trga. Inače, novi trgovi se događaju i grade prosječno jednom u 50-tak godina. Trg je to koji na najvidljiviji način pokazuje naš odnos prema zajednici te razinu i kvalitetu društvenog, infrastrukturnog i vizualnog identiteta novog Umaga kojeg stvaramo i gradimo na ponos svih nas.  

Protekla 2019. godina bila je uspješna i za vas osobno s obzirom na dobivenu nagradu za najboljeg Gradonačelnika srednje i jugoistočne Europe?

Naravno da bi svakom gradonačelniku bilo drago dobiti jedno takvo priznanje pa tako i meni, stoga sam iznimno ponosan zbog toga. No ono što je najvrijednije u toj nagradi je da je to priznanje za desetogodišnji rad koji je vidljiv i mjerljiv te je na korist zajednice, odnosno naših građana. Naglašavam da je to uspjeh cijelog tima predvođenih mojim zamjenicima i pročelnicima. Motiv je to da nastavim dalje u tom pravcu i potvrda je to da smo na pravom putu.
 
Ovogodišnji proračun je najveći do sada, težak je gotovo 260 milijuna kuna, a čak 94 milijuna planirano je za obrazovanje?

Da, najviši je to proračun u povijesti Umaga, a po glavi stanovnika najviši proračun u Istri. Navedeno samo po sebi ne bi bilo toliko bitno da iza tog proračuna ne stoje projekti koji će odrediti sigurnu perspektivu i budućnost Umaga. Ono što me izuzetno veseli jest da je riječ o povijesno najvišem ulaganju u obrazovanje koje traje već niz godina i koje će za par godina početi davati rezultate. Svakako volim naglašavati važnost našeg projekta „Umag – grad djece 2010.-2020.“ koji obuhvaća izgradnju ili rekonstrukciju svih 17 zgrada umaških predškolskih i školskih ustanova te nad standardno osigurava umaškoj djeci najkvalitetnije uvjete, od vrtića do fakulteta, pritom pružajući svima jednake mogućnosti. Besplatni vrtići, mjera koju smo implementirali u travnju 2017. godine, svakako je jedna od najsnažnijih aktivnosti u smjeru razvoja demografske politike, a činjenica da smo bili prvi grad u Hrvatskoj koji je uveo ovu mjeru, posebno me čini ponosnim. Za bezbrižno i veselo djetinjstvo, u 10 godina izgradili smo ili rekonstruirali i 37 dječjih igrališta.

U 2020. godini nastavljamo sa tek započetim projektom energetske obnove Osnovne škole Marije i Line vrijednosti 21.840.078,16 HRK. Započet ćemo ubrzo i s izgradnjom potpuno novog područnog vrtića u naselju Murine, kapaciteta za cca 90-tak mališana, a time ćemo i u naseljima omogućiti istu kvalitetu boravka i odgoja. U istom naselju započinjemo s projektom  izgradnje nove područne škole. Naša paleta pogodnosti i kvalitete za školarce polazi od besplatnih vrtića (bez liste čekanja), besplatnih udžbenika i prijevoza, jedno smjenske nastave za sve učenike, uz sufinanciranje produženog boravka i radnih bilježnica, te sufinanciranje nastavnika i osiguravanje stanovanja za potrebite kadrove.

Osim navedenog, Umag se ističe po još jednoj poticajnoj mjeri. Naime, svjesni činjenice da je na tržištu rada u našem gradu potreba za zanimanjima kojim osiguravamo javnu kvalitetu života, napravili smo iskorak te smo, kao prvi grad u Republici Hrvatskoj, uveli stipendije od 30.000,00 kn za sve studente državljane Hrvatske, neovisno o njihovom mjestu prebivališta u RH. Dakle i studenti iz cijele Istre se mogu javiti na naš javni poziv. Cilj ove mjere je kroz postupak dodjele stipendija za deficitarna zanimanja osigurati dovoljan broj djelatnika koji će u narednom periodu raditi na zadovoljenju potreba svih građana našega grada. Za početak, osigurat ćemo pet stipendija za pet deficitarnih kadrova za što ćemo osigurati 150.000,00 kuna godišnje, odnosno između 800 i 900 tisuća kuna do okončanja studija. Svi će studenti po završetku studija imati obvezu najmanje pet godina živjeti i raditi u našoj zajednici. Kroz cijelo to vrijeme osigurat ćemo im dodatne poticajne mjere, počevši od dodjele stana za vrijeme njihova rada tijekom svih 5 godina, pa do ostalih brojnih poticajnih mjera koje Umag već svojim građanima nad standardno omogućava. Time će se navedeni kadar motivirati da Umag odaberu kao svoj novi dom te u njemu i ostanu živjeti i raditi.

Što je sa srednjom školom u Umagu?

Pitanje srednje škole za nas je pitanje opstojnosti i uopće jednog od razloga postojanja gradova pa tako da je svako daljnje objašnjenje nepotrebno. Moje protupitanje je - zbog čega je grad Umag, koji je grad primjer u Hrvatskoj po izdvajanju za odgoj i obrazovanje, zakinut i zbog čega se do sada se nije izgradila srednja škola u Umagu? Odgovor znamo svi, zbog neodgovorne i nedorasle politike svih dosadašnjih gradonačelnika Umaga i, naravno, župana Istarske županije, a prije svega župana Valtera Flege.

Krajem 2019. godine u planu nam je položiti kamen temeljac te službeno pokrenuti izgradnju nove srednje škole, višegodišnje investicije koja će biti građena u fazama. Konačna cijena investicije s popratnim sadržajima i dvoranom iznositi će od 80 pa do 100 milijuna kuna, ovisno o mogućnostima i sadržajima. Da podsjetim, županije su u Hrvatskoj osnivači srednjih škola te bi one kao takve trebale graditi i upravljati mrežom srednjih škola, no to u slučaju Grada Umaga nije tako. Iako smo prije 6 godina potpisali pismo namjere sa županom Flegom, ne postoji ni naznaka da bi u narednih desetak godina Županija uopće mogla razmišljati, a kamoli započeti s gradnjom srednje škole u Umagu. Grad Umag kao grad primjer u Hrvatskoj  na području obrazovanja i demografske politike, ne može i ne želi prihvatiti primitivnu politiku nerazumijevanja i politiku nejednakosti Istarske Županije. Stoga smo odlučili samostalno izgraditi srednju školu. Demografska politika i obrazovanje nemaju alternativu i temelj su naše opstojnosti, i to ne samo Umaga, već bi to trebalo vrijediti i za našu Županiju, a na županu je da to shvati čim prije.
 
Spomenuli ste posebnu skrb za vaše umirovljenike. Koje su mjere koje bi ovdje željeli posebno izdvojiti?

Ovdje nikako ne smijemo zaboraviti na naše sugrađane koji se nalaze u najosjetljivijoj dobi njihova života, naše umirovljenike. Njima posvećujemo također posebnu pažnju. Grad Umag je za svoje umirovljenike izgradio jedinstveni sustav, primjer za Hrvatske prilike te osigurao paket niza pogodnosti i posebnu skrb za umirovljenike. Primjer je to pozitivne prakse te rezultat dugogodišnjeg iskustva i rada koji govore o tome na koji način gradovi mogu konkretno pomoći svojim umirovljenicima. U lipnju  smo javnosti predstavili knjižicu  „Pogodnosti i skrb za umirovljenike grada Umaga“ koja daje sažeti pregled svih mjera i pogodnosti koje naš grad pruža sugrađanima 3. životne dobi. Mogu naglasiti sufinanciranje troškova stanovanja, jednokratnu novčanu pomoć umirovljenicima koji zbog trenutačnih materijalnih teškoća nisu u mogućnosti podmiriti osnovne životne potrebe, besplatne terapije limfne drenaže, mogućnost osiguranja usluge sanitetskog prijevoza, uslugu pomoći u kući, financijsku potporu Grada Umaga, takozvanu božićnicu, koja se utvrđuje u iznosima od 1.000,00 kuna pa sve do 4.000,00 kuna godišnje, ovisno o ukupnim mjesečnim prihodima po članu umirovljeničkog kućanstva, razne besplatne aktivnosti u okviru programa POU Umag, te mnoge druge.
 
No, kad je riječ o podizanju kvalitete života naših umirovljenika, svaki put volim naglasiti kako je Umag jedan od tri grada u Hrvatskoj koji je vlastitim sredstvima izgradio svoj Dom za starije i nemoćne osobe, upravo kako naši umirovljenici ne bi godinama čekali red na županijske domove. Osim toga, sugrađanima s minimalnih 10 godina prebivališta na području Umaga sufinanciramo smještaj u Domu od 10% pa sve do 100% cijene koštanja, a ovisno o njihovom financijskom statusu. Pored vlastitog doma koji predstavlja jednog od najsuvremenijih i najmodernijih domova u Hrvatskoj, Grad Umag i dalje sufinancira rad drugih četiriju doma za starije i nemoćne osobe u Istri.

Ove godine Umag je bio finalist te je dobio priznanje da ulazi u TOP 5 gradova kad je u pitanju gospodarstvo. Koje su aktivnosti koje poduzimate u vidu razvoja gospodarstva u Vašem gradu?

Kako bi stvorili preduvjete, nastavili smo s već sustavnim ulaganjima u poduzetničku zonu Ungarija  te osiguravanjem uvjeta za mlade poduzetnike, a pri samom smo vrhu u povlačenju i korištenju fondova Europske unije.

Financijska i gospodarska stabilnost Grada Umaga ostvaruje se zahvaljujući ujednačenoj zastupljenosti proizvodne i prerađivačke industrije, turizma, uslužnih i financijskih djelatnosti, kao i poljoprivrede i ribarstva. Cjelokupni gospodarski razvoj Grada Umaga definiran je Strategijom razvoja te Programom poticanja razvoja poduzetništva.

U posljednjih 10 godina Grad Umag kontinuirano ulaže u održivi razvoj gospodarstva. Izgradnjom plinske mreže osigurali smo jeftinije ulazne troškove za gospodarstvenike te ujedno očuvali održivi okoliš i utjecali pozitivno na zdravlje građana. Intenzivno radimo na izgradnji potrebne komunalne infrastrukture u poduzetničkim zonama te osiguravanju poticajnih sredstava i mjera za poduzetnike.

Od 2010. ste pokrenuli vaš mega projekt „Umag: Smart City-Green City“. Koje biste još ovogodišnje projekte istaknuli kao najvažnije?

U sklopu održivog razvoja grada i projekta „Smart city - Green city“, akcenat je na izgradnji vodo zaštitnog sustava, plinofikaciji i sanaciji odlagališta komunalnog otpada te izgradnji odlagališta otpada građevinskog materijala. Započinjemo s izgradnjom odlagališta građevinskog materijala i tu smo se uključili u dio EU projekata koji na inovativan način prati i rješava problematiku građevinskog otpada. Ističemo provedbu mega projekta vodno-komunalne infrastrukture, teškog gotovo 412 milijuna kuna, koji je uvršten na Listu strateških projekata RH te će pridonijeti poboljšanju kanalizacijskog sustava i sustava odvodnje na području grada i naselja. Po dovršetku tog projekta 2023. godine svaka će kuća imati svoj spoj na kanalizacijsku mrežu.
 
U vidu stvaranja što zelenijeg i ekološki osvještenijeg grada, tijekom 2019. godine sproveli smo niz akcija u koje su bili uključeni i naši sugrađani. U okviru projekta „Voli(m) Umag“ organizirana je javna tribina na temu „Hrana nije otpad“, obilježen je Dan održivih zajednica, u suradnji s Gradom Piranom i agencijom „“Promocija ronjenja“ sprovedena je akcija čišćenja podmorja u Savudrijskoj vali pod nazivom „Čišćenje bez granica“, u više navrata sprovedene su akcije čišćenja šuma na području cijelog grada, u suradnji s umaškim školama obilježen je Svjetski dan zaštite okoliša, a ove godine se Umag uključio i u akciju „Zasadi drvo, ne budi panj“ u kojoj je zajedno sa svojim obrazovnim ustanovama posadio razna stabla u vrtovima obrazovnih ustanova. U okviru istog, 50-tak stabala zasađeno je i na području Svetog Pelegrina, gdje se i organizirala posebna akcija sadnje stabala s našim sugrađanima. Nadalje, ove je godine početkom srpnja na umaškoj obali postavljena i šestmetarska skulptura kitova, u suorganizaciji s Greenpeace-om, a u okviru kampanje protiv plastike za jednokratnu uporabu.

Umag se u posljednjih nekoliko godine posebno ističe i na zabavnoj i kulturnoj sceni nudeći tijekom cijele godine bogat program događanja prepoznat ne samo od sugrađana, već i mnogo šire. Koji su noviteti u tom pogledu?

Grad Umag je osnivanjem vlastite ustanove za organizaciju događanja i manifestacija na području Umaga, Ustanove Festum, znatno više energije počeo ulagati u stvaranje doživljaja, koji će privući naše sugrađane da iziđu iz domova i stvaraju zajedništvo, a istovremeno i potaknuti naše turiste da se vrate i narednih godina u naš grad. Manifestacije koje bi trebalo izdvojiti su svakako Umago summer, Umag(o) classica, Umag(o) ethno, jazz&blues – projekti koji svake večeri tijekom srpnja i kolovoza donose nove izvođače na scenu u Umag.
Prije dvije godine uvedeno je Ljetno kino u amfiteatru parka Humagum, koje je za svaku projekciju jako dobro posjećeno. U području kinoprikazivanja, svakako moram istaknuti veliku investiciju nabavke novog maksi platna u kino dvorani, investicija vrijedna 250.000,00 HRK, a koja je ove sezone našim gledateljima donijela uzbudljiviju i kvalitetniju kino sezonu.

Tijekom godine Umag ugošćuje 10-tak vrhunski kazališnih predstava, koje doista utječu na stvaranje sve veće publike, što nas izrazito veseli. Božić nam donosi ove godine 10. jubilarne Umagične blagdane s vrhunskim izvođačima, izvanrednom gastro ponudom i jedinstvenim rukotvorinama. Spoj je to najboljih „sastojaka“ za savršenu blagdansku manifestaciju.
 
Ako k svemu navedenom dodamo i manifestacije poput ATP Plava Laguna Croatia Open, Sajma cvijeća, Sajma sporta i ultratrail utrke 100 milja Istre te Sea Star Festival, tad doista možemo bez lažne skromnosti reći da Umag jest jedan od vodećih gradova zabave, kulture i sporta na području cijele Hrvatske.

I na samom kraju, koji bi mogao biti Vaš zaključak što se tiče Grada Umaga i njegovog napretka?

Dakle, iznimno sam ponosan što Umag i dalje prkosi državnim trendovima te smo, zahvaljujući našem radu, grad koji se razvija i raste, grad u koji ljudi dolaze živjeti zbog kvalitete i uvjeta koje smo izgradili. Zahvaljujući realiziranim projektima uvijek smo u vrhu ljestvice uspješnih gradova, a naročito kada je u pitanju kvaliteta života i sigurnost građana. Mjerljivi uvjeti kvalitete života, s niskim troškom u odnosu na pogodnosti, čine Umag jednim od najpoželjnijih gradova za život u Hrvatskoj, grad koji nudi sigurnost i perspektivu zbog izgrađenog i održivog sustava.
 
Zaključak je da grad Umag konstantno gradi sustav koji nudi perspektivu i budućnost prije svega sigurnog, ugodnog i kvalitetnog življenja i to je smisao naše politike.

(Dorijan Vrkljan)