Uspješna suradnja FET „Dr. Mijo Mirković“ i Općine Barban

STUDENTI RADE POSLOVNE PLANOVE ZA BARBANSKE PODUZETNIKE
Studenti Fakulteta ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković“ uče koristeći tzv „learning-by-doing“, odnosno metodu akcijskog ili učenja činjenjem. Na taj način proširuju teorijske spoznaje, potiču na timski rad i snalaženje u rješavanju problema, te razvijaju kritičko, strateško mišljenje. Zahvaljujući suradnji Sveučilišta Jurja Dobrile i barbanskih poduzetnika, uz potporu Općine Barban, koja je okrunjena potpisivanjem sporazuma o sudjelovanju u projektu izrade poslovnih planova, kao dijela nastave dvaju kolegija Poduzetništvo i gospodarstvo i Strateško računovodstvo, kreirana je trostruka spirala (TripleHelix) između sveučilišta, javne uprave i poduzetništva.

   Višestruke su dobrobiti takve suradnje. Studenti okupljeni u interdisciplinarne timove, koristeći teorijsko znanje i upute svojih mentora, prof. dr. sc. Roberta Zenzerovića, nositelja kolegija Strateško računovodstvo, doc. dr. sc. Violete Šugar, nositeljice kolegija Poduzetništvo i gospodarstvo, te uz pomoć asistentice Roberte Kontošić, izrađuju poslovne planove za poduzetnike. Svaki je poslovni plan specifičan i jedinstven. Poduzetnici studentima daju osnovne informacije, opisuju svoju poslovnu ideju, inovaciju ili novi poduhvat za koji još ni sami nisu sigurni jeli izvediv, isplativ, ukratko ima li ekonomske opravdanosti.

   Timovi imaju svoga voditelja, koji koordinira sve aktivnosti, komunicira s članovima tima, poduzetnikom i prema potrebi s mentorima. Projekt trebaju završiti prije kraja semestra i predstaviti rezultate pred profesorima i kolegama, te za njega dobiti potrebne ECTS bodove i ocjenu. Svi su to i obavili, dobili ocjene i položili ispite. Iskustvo suradnje u interdisciplinarnim timovima i s poduzetnicima, kažu, bilo je veoma korisno, izazovno, ne uvijek lagano i jednostavno, ali poticajno i pomoglo im je u primjeni teorije i u razumijevanju stvarnih situacija s kojima će se uskoro i sami suočiti u svijetu rada. Prema riječima Ines Banko, studentice prve godine diplomskoga studija smjera Management i poduzetništvo, čiji je tim surađivao s poduzetnikom Mladenom Draguzetom, vlasnikom Istra Adventure, „suradnja je tekla glatko, poduzetnik je bio otvoren za suradnju, potrudio se prikupiti odgovore na sva naša pitanja, bio nam je dostupan u svakom trenutku putem maila, a osobno smo se s njime susreli nekoliko puta“, te zaključuje kako je „očito da gospodin Draguzet voli svoj posao te mu je u potpunosti posvećen, što se i očituje kroz suradnju sa nama studentima u izradi poslovnih planova, te proširenja poslovanja Istra Adventure-a“.

  Njezin kolega Sandi Božac, student druge godine diplomskoga studija, smjera Management i poduzetništvo, čiji je tim surađivao s poduzetnicom Tamarom Ljubić, vlasnicom Konobe Vorichi napominje kako je „ovo bila izvrsna prilika da spoznamo razlike između fiktivnih poslovnih planova koje smo prije radili na fakultetu, te stvarnih primjera koji su mnogo više zahtjevni“, te nadodaje „ova suradnja omogućila nam je potkrjepljivanje naučene teorije, te je korak bliže pripremi nas samih za sve zahtjevnije tržište rada“.

   Također, i barbanski poduzetnici, Mladen Draguzet (Istra Adventure), Toni Uravić (Pronat d.o.o.), Tamara Ljubić (Konoba Vorichi), Tino Verbanac (Veting d.o.o.), Ivan Stojkovski (Uvesco d.o.o.), Dalibor Frančula (Karatela), Draženko Bariša (Auto Baggio), Deni Kršulj (Paintball Črnjak), te Nigel Simpson i Nevenko Bulić iz Glavani Parka, pohvalno su se izrazili o suradnji sa studentima, Fakultetom ekonomije i turizma i Općinom Barban.

   Među barbanskim poduzetnicima našao se i jedan porečki poduzetnik, Zoran Rabar (R.Z. Tours d.o.o.) kao moguć začetak još jedne uspješne suradnje.Mladenu Draguzetu je drago “kada mladi i perspektivni ljudi prepoznaju pozitivne stvari u našim programima i kada si daju truda da naše ideje i zamisli pokušaju i znanstveno potkrijepiti. Izuzetno nam je drago i to što su studenti koji su radili na našem projektu nakon provedene analize donijeli zaključak da je projekt opravdan i da se od istoga može očekivati i neka financijska korist“, te dodaje „jer to je osnova započinjanja bilo kojeg biznisa“. Također, napominje: „Nadam se da je i njima to bilo jedno novo iskustvo koje će im pomoći u budućem školovanju, a nakon toga i u poslovnom smislu jer su iz naših izlaganja mogli zaključiti da je u današnje vrijeme, nažalost, jako teško i mukotrpno izmisliti nešto novo, a da bude financijski isplativo“.

   Toni Uravić iz Pronat d.o.o. kaže kako je izuzetno zadovoljan suradnjom sa studentima, njihovom aktivnošću i angažiranošću oko izrade poslovnog plana. S obzirom kako je ovo doživio kao jedan veoma pozitivan oblik suradnje, i za svoje poduzeće, kao i studente, naglašava kako bi se ova vrsta suradnje trebala nastaviti i u budućnosti.Oba poduzetnika zahvalila su i studentskim grupama s kojima su surađivali na izradi ovog projekta.

   Denis Kontošić, načelnik Općine Barban, zahvaljujući poduzetnicima na odazivu, vjeruje kako će se ova trostruka suradnja nastaviti, jer su koristi višestruke, te nastavlja kako studenti ovom suradnjom dobivaju mogućnost primjene naučenoga na konkretnim, životnim modelima, na tvrtkama za koje izrađuju poslovne planove. Poduzetnici time dobivaju poslovni plan izrađen od strane mladih, kreativnih ljudi, neopterećenih bilo kojom vrstom šabloniziranog okvira, koji se iskreno trude ponuditi najbolja rješenja tvrtkama koje obrađuju. Načelnik Denis Kontošić napominje kako Općina Barban želi daljnji razvoj malog i srednjeg poduzetništva, želi razvoj poslovnih subjekata na svom području i otvaranje novih radnih mjesta, a kreativni, razvojni poslovni planovi mogu tvrtkama ukazati i na nove mogućnosti uspješnog poslovanja, što u konačnici može pridonijeti novom načinu razmišljanja ponekad uspavanih tvrtki, naučenih na rutinsko odrađivanje vlastite poslovne funkcije. Dovoljan je to razlog da se započeta suradnja i dalje nastavi na ovakav način, trostrukom suradnjom, jer je to ujedno i naš mali zajednički doprinos grčevitoj borbi za što brži izlazak iz gospodarske krize. Rex