Župan Jakovčić proglasio elementarnu nepogodu za područje Općine Kršan

ZBOG OLUJNOG VJETRA I JAKIH UDURA BURE
Župan Istarske županije Ivan Jakovčić proglasio je elementarnu nepogodu za  područje Općine Kršan,  prouzrokovanu olujnim vjetrom i jakim udarima bure. U prilogu prenosimo zaključak o proglašenju  elementarne nepogode.
„Na temelju članka 6. Zakona o zaštiti od elementarnih nepogoda („Narodne novine“ broj 73/97), Župan Istarske županije razmatrajući zahtjev Općine Kršan za proglašenjem elementarne nepogode dana 28. veljače 2012. godine donosi slijedeći zaključak kojim se proglašava elementarna nepogoda za područje Općine Kršan koja je uzrokovana olujnim vjetrom i jakim udarima bure. Zadužuje se Županijsko povjerenstvo za procjenu šteta od elementarnih nepogoda da u suradnji s Općinskim povjerenstvom za procjenu šteta od elementarnih nepogoda iz točke 1. ovog Zaključka pristupi aktivnostima na procjeni nastalih šteta i utvrdi stupanj oštećenja stradalih poljoprivrednih kultura i dugogodišnjih nasada, kao i posljedice na poljoprivrednu djelatnost tog područja, te druge štete koje su nastale na tom području uslijed olujnog vjetra i jakih udara bure.
Zadužuje se Županijsko povjerenstvo za procjenu šteta od elementarnih nepogoda na području Istarske županije da u suradnji s Općinskim povjerenstvom za procjenu šteta izrade cjelovito izvješće i elaborat o štetama koje će dostaviti Županu Istarske županije i Državnom povjerenstvu za procjenu šteta od elementarnih nepogoda, te da dostave prijedlog mjera za uklanjanje i ublažavanje posljedica.
Područje Općine Kršan je krajem mjeseca siječnja i početkom mjeseca veljače 2012. godine zahvatila jaka bura s veoma jakim do orkanskim udarima koja je u većoj mjeri uništila poljoprivredne table i zasijane ozime ratarske i krmne kulture. Orkanski udari bure dizali su gornji – površinski sloj zemlje sa sjemenom i gnojivom zasijanih kultura, te stvarali oblike prašine na čitavom području Čepićkog polja. S poljoprivrednih tabli skinut je gornji površinski – sjetveni sloj zemlje visine od 10 do 20 cm. Svi odvodni kanali (Boljunčica, kanali I. i II. reda, kao i unutarnji kanali – škorline zatrpani su zemljom, te su u potpunosti onesposobljeni za protok i odvod vode. Budući je u tom vremenskom periodu Čepićko polje bilo suho jer su tijekom jeseni padale minimalne količine oborina, to je pogodovalo uništenju površinskog sloja zemlje na poljoprivrednim parcelama.
Prema iskazu predstavnika Hrvatskih voda na području brane Letaj i Čepićkog polja tijekom 2011. godine palo je ukupno 727,7 lit./m2, što iznosi 60,6% višegodišnjeg prosjeka. Usporedbe radi tijekom 2010. godine palo je ukupno 1700 lit./m2. Na tako suhoj zemlji bura je činila ogromnu štetu i lako odnosila površinski sloj zemlje s parcela, te će za čišćenje i saniranje kanala biti potrebno više godina rada uz velika ulaganja, kako bi se sve vratilo u prvobitno stanje. Na poljoprivrednim tablama potrebno je dijelom vratiti zemlju, te rastiranjem, tanjuranjem i ravnanjem terena ponovno formirati table za buduću intenzivnu poljoprivrednu proizvodnju. Na zasijanim poljoprivrednim površinama u potpunosti su uništene poljoprivredne površine (table) zasijane ozimom pšenicom, ječmom, ljuljem i lucernom. Starija lucerišta s bolje ukorijenjenim stabljikama su manje stradala, dok su mlada lucerišta u potpunosti uništena.
Slijedom zahtjeva načelnika Općine Kršan, analizirana je prva procjena naprijed navedenih šteta koju je nakon obilaska poljoprivrednih kultura sačinilo Općinsko povjerenstvo za procjenu šteta od elementarnih nepogoda u suradnji sa stalnim sudskim vještakom gospodarske struke, gosp. Jadreško Aurelijom, dipl.ing.agr. iz Labina, Prilaz Griže 2, uključujući i štete koje su prijavili poljoprivrednici.
Utvrđeno je da ista iznosi 18.195.887,05 kuna, a s obzirom da je proračun Općine Kršan za 2011. godinu ostvaren u iznosu od 19.731.448,94 kuna, udovoljeno je uvjetu iz članka 31. stavka 2. točke 4. Zakona o zaštiti od elementarnih nepogoda („Narodne novine“ br. 73/97), kojim je utvrđeno da ukupna izravna šteta za proglašenje elementarne nepogode mora biti veća od 20% vrijednosti proračuna jedinica lokalne samouprave za prethodnu godinu.
Općina Kršan podnijela je zahtjev za proglašenje elementarne nepogode Klasa: 920-11/12-01/1, Urbroj: 2144/04-01-12-5 od 24.veljače 2012. godine, koji je zaprimljen u Kabinetu župana Istarske županije 28.veljače 2012.godine, slijedom kojeg je Župan Istarske županije donio predmetni Zaključak i obvezao Županijsko povjerenstvo za procjenu šteta od elementarnih nepogoda da u suradnji s Općinskim povjerenstvom za procjenu šteta od elementarnih nepogoda izvrši procjenu šteta od elementarne nepogode po utvrđenoj zakonskoj proceduri, kako bi Županu Istarske županije i Državnom povjerenstvu za procjenu šteta od elementarnih nepogoda dostavilo cjelovito izvješće, dok je Općina Kršan dužna u suradnji sa Županijskim povjerenstvom za procjenu šteta od elementarnih nepogoda izraditi i Državnom povjerenstvu predložiti prijedlog mjera za uklanjanje i ublažavanje posljedica.“ (REX)