U Medulinu održana tematska predavanja o Medulinskoj lokvi

U Medulinu održana tematska predavanja o Medulinskoj lokvi-132781

SVI ZA LOKVU, LOKVA ZA SVE
U Multimedijalnom centru Općine Medulin – 3mc (Medulin, Centar 58) u petak, 25. 11. 2022., održana su tri tematska predavanja posvećena Medulinskoj lokvi. Predavanja namijenjena mještanima općine i široj zainteresiranoj javnosti, kao aktivnost projekta udruge Sakramenski "Svi za lokvu, LOKVA ZA SVE!", održali su Andrej Bader, mag. hist., na temu "Povijesni i društveni značaj Medulinske lokve", dr. sc. Neven Iveša, o temi "Važnost očuvanja staništa kopnenih voda u Istri" te doc. dr. sc. Petra Burić o temi "Bioraznolikost Medulinske lokve: pregled preliminarnih istraživanja".

Uz okupljene mještane, događaju su prisustvovali predstavnici inicijative za očuvanje Medulinske lokve, Kristijan Siladić i Elvis Malagić, te predstavnici projektnih partnera, OŠ dr. Mate Demarina Medulin, Javne ustanove Kamenjak, Med Eko servis d.o.o., udruge Format i Mutila, kao i čelni ljudi Općine Medulin obzirom da se projekt provodi u suradnji i uz financijsku podršku Općine.

U svojem je izlaganju Andrej Bader pojasnio kako povijeni izvori o lokvama, rijekama, izvorima (koliko god se činilo neočekivanim) nisu rijetki te obrazložio kako su relativno dobro zabilježene vodene površine na području današnje općine Medulin, a posebice je interesantno da postoji nekoliko vjerodostojnih karata koje prikazuju ne samo vode stajaćice već puteve, reljefe, floru, pedantno ucrtane gospodarske površine i objekte. U prezentaciji je Bader prikazao neprocjenjivu kartu s izvješćem od 27. rujna 1563. godine, izaslanika mletačkoga Magistrata za neobrađena dobra inženjera Zuan Antonia dell’Oce, koji unosi podatke za sva naseljena i nenaseljena mjesta južne Istre, obrađene i zapuštene zemljišne površine, šume i lokve. U Medulinu je Dell’Oca našao dvije lokve i tri zdenca (laghi duj, pozi tre). Na njegovom pedantnom crtežu zorno se vidi vodena površina koja po svom položaju odgovara današnjoj Staroj lokvi. Ono što medulinsku lokvu čini posebnom u odnosu na druge istarske vode stajaćice je to da je u nepoznatom trenutku u vremenu, ingenioznom dalekovidnom pronicljivošću, zajednica prokopala kanal od mora do lokve, shvativši da se jegulje mrijeste u moru nakon čega se sele u slatke vode gdje odrastaju i postižu spolnu zrelost. Time se uz stočarstvo i obalno ribarstvo (prije utemeljenja Arsenala) proširila i osigurala šira gospodarska baza lokalnom stanovništvu. Do 1969. godine, Medulinska je lokva bila kanalom povezana s morem, a kanal se po potrebi zatvarao drvenom pregradom, pojasnio je Bader, dodajući kako je kanal postepeno zatrpavan razvojem hotela i gradnjom okolnih stambenih objekata. Unatoč činjenici što je na području Medulina bilo više lokva, najvjerojatnije je druga koju je Dell' Oca zabilježio bila pored crkve Svete Foške, a po njoj je predio Lakuć dobio ime (lago).

U nastavku su Neven Iveša i Petra Burić predstavili rezultate istraživanja provedenih na Medulinskoj lokvi, a sudionici događaja saznali su sljedeće: 
Medulinska lokva je trajno vodeno tijelo površine od oko 3 000 m2, iznimno rijetko na samom juhu Istre i zbog toga od velike važnosti kao vodeni resurs, naročito za ptice koje su ondje nastanjene cijelu godinu ili lokvu koriste privremeno u vrijeme migracija. Obzirom je medulinska lokva svojevrsna enklava bioraznolikosti u jednom od najizgrađenijih dijelova Istre, bilo je iznimno važno utvrditi njezino stanje i po potrebi poduzeti odgovarajuće mjere očuvanja i održivog korištenja. Preliminarna istraživanja na lokvi započela su u listopadu 2021. godine pri čemu su po prvi put, na temelju geodetskih izmjera, dobiveni podaci o dubini lokve (do najviše 1,5 m u trenutku mjerenja) i količini nataloženog mulja (0,5 m). Znanstvenici s Fakulteta prirodnih znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli doc.dr.sc. Paolo Paliaga, doc.dr.sc. Petra Burić i dr.sc. Neven Iveša analizirali su vodeni stupac kako bi se odredili hidrogeografski parametri lokve (T = 12°C; salinitet = 0,18; pH = 8,4; zasićenost kisikom = 89,5%; prozirnost = 25 cm), koncentracija mikrobnih zajednica i organizama fekalnog onečišćenja. Rezultati su pokazali veću prisutnost mikroorganizama u lovki, ali nisu detektirani indikatori fekalnog onečišćenja ljudskog porijekla. 

Svim izloženim spoznajama, o životu mikrosvijeta i ekosustava Medulinske lokve u prošlosti i danas, potvrđena je njena posebnost i vrijednost za koju se svi uključeni dionici, okupljeni u projektu „Svi za lokvu, LOKVA ZA SVE!“ slažu da zaslužuje biti očuvanom i u budućnosti. Nakon dovršetka izlaganja razgovaralo se o daljnjim koracima prema sustavnijoj brizi, zaštiti, očuvanju i valorizaciji jedine preostale lokve u Medulinu, što je bio i cilj samog okupljanja. 

U nastavku projekta uključeni školarci će sa svojim nastavnicima nastaviti istraživati temu medulinske lokve te će temeljem novih spoznaja izraditi vrijedne materijale i sadržaje posvećene Medulinskoj lokvi. Učenici 3. razreda – „Mali ekolozi“ pod vodstvom učiteljice Jasminke Zović – kao autori tekstova i ilustracija realizirati će slikovnicu o lokvi, a „Mladi prirodnjaci“, učenici 6.razreda uz profesoricu Nataliju Zoričić, u suradnji sa Javnom ustanovom Kamenjak pripremiti će sadržaj informativno-edukativne tabele koju će Ustanova potom financirati i postaviti na samom lokalitetu. Dodatno će učenici svih 6. razreda medulinske osnovne škole realizirati izložbu plakata o flori i fauni Medulinske lokve. U projektu će dalje biti prilike i za uključivanje mještana u konkretnoj, zajedničkoj akciji uređenja lokaliteta – uz projektne partnere – te stoga organizatori pozivaju sve zainteresirane da prate i sudjeluju u daljnjim aktivnostima projekta “Svi za lokvu, LOKVA ZA SVE!” koji za cilj ima okupiti lokalnu zajednicu i njene dionike u edukaciji, osvješćivanju te poticanju na zajedničku brigu, očuvanje i valorizaciju “zeleno-plavog srca Medulina”.

(REX)