Predavač: Zoran Krneta, učitelj meditacije i joge s 25 godina
www..."/>

Tradicionalna Joga Patanđalijevih Joga sutri

PREDAVANJE ZORANA KRNETE U PULI
U nedjelju, 24. ožujka s početkom u 19 sati u M.O. Nova Veruda na Vidikovcu u zgradi vodotornja održati će se predavanje „Tradicionalna Joga Patanđalijevih Joga sutri".
Predavač: Zoran Krneta, učitelj meditacije i joge s 25 godina
www.nara.hr
tel. 098 970 94 74

Riječ Joga je sveprisutna. Postala je dijelom kulture. Dodatno zanimanje je zbog rastućeg trenda povratka prirodi i zdravom životu, veće ekološke osvještenosti,  brzog života, stila prehrane, stresa, egzistencijalne tjeskobe itd.  Najčešće je znamo u  tom kontekstu i povezujemo s tim pojmovima.
Što je uopće Joga?
Današnji znanstveni svjetonazor promijenio je razumijevanje duhovnosti. Iz najstarijih svjetskih duhovnih tradicija uzeti su i prilagođeni samo oni dijelovi znanja i praksi koji promiču postojeću paradigmu. Danas se Joga podučava ogoljeno, žrtvuju se njezini autentični principi i naglašavaju isključivo površinske vrijednosti.
Joga je jako stara, postojala je i prije Patanđalija koji je sastavio Joga sutre i oko čijih definicija nema sumnji ni propitivanja. Daleko od toga da je Joga kao sustav bila koherentna od samog početka. Bila je izložena raznim utjecajima, ali je Patanđali bio taj koji je napravio završni rad u tom procesu i zbog kojeg je njegovo djelo postalo Alfom i Omegom Joge. I kad ga čitamo i ukoliko smo ga u stanju pravilno razumjeti, vidimo da se to bitno razlikuje od onoga što se danas podrazumjeva pod Jogom.
O Jogi imamo neke ranije predodžbe poput, Joga je tjelovježba ili vježba disanja.  Asane i pranajama su samo dva od osam udova Joge. Asanama i pranajami Patanđali posvećuje svega nekoliko kratkih izraza ili sutri. Asane i pranajama su važan dio Joge, ali manje važan dio u odnosu na onaj koji se odnosi na samadhi i njegovo direktno iskustvo što je primarni cilj prakse i filozofije Joge. Svi se udovi Joge moraju prakticirati zajedno i niti jedan se ne smije ispustiti. Kao što kuća počiva na temeljima, tako iskustva i ostvarenja ostalih udova Joge, počivaju na iskustvu samadhija.
Samadhi je glava, a ostali udovi su podređeni i zasebno prakticirani ne daju potpun učinak, zato se često Patanđalijeva Joga zove i Aštanga Joga ili Joga od osam udova, sugerirajući da se svi udovi razvijaju istovremeno i da su svi istovremeno u upotrebi. Shvaćanje da je Patanđalijeva Joga, Joga od osam koraka ili dijelova koji se uzimaju kada se prethodni savlada je pogrešno, jer će rezultati izostati ako nemamo iskustvo samadhija ili čiste smirene svijesti.
Sama srž i osnova svih ostalih dijelova Joge je meditacija (Tradicionalna transcendentalna meditacija). To je mentalna tehnika koja nas potpuno lako vodi kroz iskustva sve smirenijih stanja svijesti, konačno do stanja u kojem je aktivnost svijesti u potpunosti smirena ali budna. Sa smirenjem svijesti i tijelo se opušta do stanja duboke relaksacije u kojem se oslobađaju stres i napetosti, pa se na taj način i tijelo obnavlja i ojačava. Nakon dvadesetak minuta meditacije izlazimo u aktivnost potpuno osvježeni, budni, opušteni i osnaženi, kako u duhu tako i u tijelu.
Meditacija oživljava cjelokupni mozak koji se inače sastoji se od oko 100 milijardi živčanih stanica koje su međusobno povezane. U periodu odrastanja mozak "obreže" 60% svojih veza jer ih ne upotrebljava.
Neadekvatna iskustva, loše navike i necjelovito obrazovanje čine da se ta međusobna povezanost živčanih stanica još više smanjuje, pa je to jedan od razloga zašto psiholozi tvrde da čovjek koristi svega 5-10% od svog ukupnog mentalnog potencijala. Oživljavajući cjelokupni mozak, meditacija razvija mentalni potencijal i sve ono što ide uz to: veća sposobnost usvajanja novih znanja i vještina, bolje prosuđivanje, bolja koordinacija duha i tijela, intelekta i emocija, općenito veći stvaralački potencijal koji nam je prijeko potreban u svakidašnjem djelovanju, profesiji, školovanju, društvenim odnosima, postizanju savršenog psihofizičkog zdravlja i vlastitom doprinosu sklada i mira u sredini u kojoj živimo.