GRADSKO GROBLJE MONTE GHIRO U 10 SATI
Sutra, 20.11.2011. se u cijelom svijetu obilježava Svjetski dan sjećanja na žrtve prometa, a isto tako u organizaciji Udruge obitelji osoba stradalih u prometu obilježit će se na gradskom groblju Monte Ghiro u Puli u 10,00 sati. Obilježavanje Svjetskog dana sjećanja na žrtve prometa značajno je jer povezuje žrtve prometnih nesreća u cijelom svijetu, nedostatak informacija o žrtvama prometnih nesreća stvara ravnodušnost među ljudima, šutnja je dio kolektivnog zatvaranja očiju pred istinom, sjećanjem i javnim razgovorima o žrtvama potičemo zajedničku preventivu, dobivena pozornost predstavlja poticaj državi da provede ciljeve Nacionalnog programa sigurnosti u prometu, poručuje društvu da su posljedice prometnih nesreća konačne, iako su se mogle spriječiti.
Od 1990. - 2011. god. u RH je u cestovnom prometu smrtno stradalo do 30 dana od nesreće 15.261 osoba, umrli od posljedica nesreće nakon 30 dana više od 2.000, teško ozlijeđeno više od 200.000, a demografski gubitci (kao posljedica prometnih nesreća) procjenjuju se na 420.000 osoba.
Nenadoknadivi psihološki, duhovni i moralni gubitci kako za stradale u cestovnom prometu, njihove obitelji, prijatelje, tako i za sveukupnu društvenu zajednicu. Materijalni gubitci RH (intervencije hitne pomoći i policije, troškova bolničkog/ ambulantnog liječenja, troškova sahrane ili rehabilitacije, transporta uništenih vozila, sudskog procesa, gubitka radne sposobnosti i prekvalifikacije ) za razdoblje od 1990.-2011. god. procjenjuju se na više od 240 milijardi kuna.
Unatoč navedenih činjenica odgovorni političari i institucije sistema , kako na nacionalnom tako i na lokalnom nivou još uvijek nisu u dovoljnoj mjeri prepoznali ovaj opće društveni problem i još uvijek nisu poduzeli sve potrebne mjere .“Kao glasnogovornici žrtava prometa mi ćemo ih stalno podsjećati na to!“ poručili su iz Udruge Obitelji osoba stradalih u prometu. (REX)