PREGLED DOGAĐANJA U ISTRI ZA OVAJ VIKEND (26.6. - 28.6.)
Pred nama je vikend ispunjen kulturom, umjetnošću i razgovorima o prostoru u kojem živimo. Od predavanja o budućnosti pulskog Pragrandea, preko otvorenja izložbi u Puli, do zanimljive muzejske priče o razvoju Rapca u turističku destinaciju - od 26. do 28. lipnja u Istri se nudi nekoliko događanja za ljubitelje prirode, povijesti i vizualne umjetnosti. Donosimo pregled programa.
Može li grad sačuvati divljinu ili je svaka „šikara“ unaprijed osuđena na nestanak? Zašto europski gradovi danas štite nekadašnje željezničke koridore, zapuštene parcele i spontano nastale šume, prepoznajući ih kao dragocjene oaze bioraznolikosti? Odgovore na ova pitanja, uz fokus na budućnost pulskog Pragrandea, dat će poznati Vrtlar Kruno, odnosno Kruno Pekas, na predavanju pod nazivom „Zaštita i važnost urbanih biljaka u Europi“.

Predavanje će se održati u petak, 26. lipnja, u 19:00 sati u Dnevnom boravku Rojca. Ulaz za sve zainteresirane građane je slobodan.
Kroz inspirativne primjere iz Berlina i svijeta, gdje su nekada zanemareni prostori uspješno integrirani u urbani krajolik kao vrijedna prirodna staništa, Kruno Pekas otvorit će raspravu o viziji razvoja Pule. U središtu interesa nalazi se Pragrande, jedna od posljednjih velikih prirodnih divljina u gradu, čija sudbina izaziva veliku pozornost javnosti i stručnjaka.
Dok europski gradovi danas sustavno uklanjaju asfalt i povećavaju zelene površine kako bi se prilagodili ekstremnim vremenskim uvjetima, ovo predavanje služi kao podsjetnik da Pragrande nije prostor za saniranje prometnih politika, već neizostavan dio klimatskog sustava grada.
Kruno Pekas, poznatiji kao Vrtlar Kruno, krajobrazni je dizajner, eko-hortikulturist i motivacijski biovrtlar koji se nakon više od desetljeća rada u Berlinu vratio u Hrvatsku kako bi širio znanje o održivom vrtlarstvu i zaštiti bioraznolikosti.
Pozivamo sve građane, ljubitelje prirode i donositelje odluka da se pridruže predavanju, saznaju više o modernim trendovima urbane zaštite prirode i sudjeluju u raspravi o budućnosti Pule.
U galeriji "Stari grad" Kandlerova 14. Pula izlaže svoje slikarske radove DUŠICA TRKULJA, a otvorenje izložbe je 26. lipnja 2026. u 20 sati, a izložba nosi naziv "LJEPOTA SE KRIJE U PRIRODI". U katalogu izložbe autorica je napisala: "Slikam motive koji me okružuju, nastojim ih prenijeti iskreno i autentično, obogaćene bojama moje duše. Stvaranje djela mogu pobuditi emocije i unijeti radost u život promatrača, postala je moja velika strast." Tehnika kojom se predstavlja umjetnica je akvarel a ovo je druga samostalna izložba, a do sada je sudjelovala na tri skupne izložbe jedna u Sarajevu i dvije u Puli u ULIKS-u.

Na ovoj izložbi kao gošća sa dva rada predstaviti će se mlada umjetnica iz Londona Emilija Stanisavljević. Izložba će biti otvorena od 27.lipnja do 4. srpnja 2026.g.a radno vrijeme galerije biti će svaki dan od 11 - 13 h i od 19 - 22 h.
Dođite na otvaranje podržite umjetnicu i budite dio umjetničke atmosfere.
Narodni muzej Labin poziva javnost na otvorenje izložbe „Rabac: od prvog gosta do turističke destinacije“ koje će se održati u petak, 26. lipnja 2026. godine, u 20 sati.
Izložba je postavljena povodom obilježavanja 150. obljetnice boravka britanskog istraživača, putopisca i diplomata Richarda Francisa Burtona u Rapcu. Tijekom svojega putovanja istarskom obalom 1876. godine Burton je posjetio tadašnje malo ribarsko naselje Rabac te o njemu ostavio jedan od najranijih sačuvanih opisa iz perspektive stranog putnika. Upravo zbog toga smatra ga se „prvim turistom“ koji je posjetio Rabac.

Iako je Burtonov posjet bio poticaj za realizaciju izložbe, njezin je sadržaj prvenstveno usmjeren na prikaz višestoljetnog razvoja Rapca i procesa koji su oblikovali njegov današnji identitet. Kroz kronološki pregled posjetitelji mogu pratiti razvoj mjesta od antičkog razdoblja do suvremenog doba, s posebnim naglaskom na razvoj turizma od kraja 19. stoljeća do danas. Kroz fotografije, dokumente, razglednice, predmete i arhivsku građu izložba donosi priču o preobrazbi Rapca iz maloga ribarskog i pomorskog naselja u jedno od najvažnijih turističkih središta istočne obale Istre te svjedoči o gospodarskim, društvenim i prostornim promjenama koje su tijekom više od stoljeća oblikovale Rabac.
Na izložbi će biti predstavljeni muzejski predmeti iz fundusa Narodnog muzeja Labin, kao i brojni predmeti iz privatnih zbirki donirani ili posuđeni za potrebe izložbe. U njezinoj pripremi korištena je i građa drugih institucija, među kojima su Povijesni i pomorski muzej Istre - Museo storico e navale dell’Istria iz Pule te Državni arhiv u Pazinu.
Odabirom izložene građe nastoji se istaknuti važnost turizma za razvoj Rapca i Labinštine, dočarati duh prošlih vremena te potaknuti sjećanja na razdoblja koja su obilježila razvoj mjesta. Izložba ujedno predstavlja priliku za promišljanje o ulozi turizma u oblikovanju lokalnog identiteta i suvremenog života zajednice.
Izložba je omogućena uz potporu i suradnju Grada Labina, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Turističke zajednice Grada Labina, Valamar Rivijere d.d. i Maslinica d.o.o. Otvorenje izložbe zakazano je za petak 26. lipnja 2026. godine u 20 sati u Narodnom muzeju Labin, a bit će dostupna za razgled do 1. ožujka 2027. godine u radnom vremenu Muzeja.
U subotu, 27. lipnja 2026. godine s početkom u 20:30 sati, u pulskoj Galeriji Makina otvara se samostalna izložba ilustratora, muralista i vizualnog umjetnika Vedrana Štimca pod nazivom „Vikendom rekreativno“.
Izložba je zamišljena kao jednodnevni pop-up postav te će je publika imati priliku pogledati isključivo tijekom vikenda, 27. i 28. lipnja. Kroz ciklus novih radova autor istražuje vikend kao specifično vrijeme unutar suvremenog života – prostor odmaka od rada, svakodnevnih obaveza i društvenih uloga, ali i prostor nostalgije, melankolije i traganja za vlastitom prisutnošću.

"Vikend u suvremenoj svakodnevnici gotovo redovno promatram kao svojevrstan rascjep u kontinuitetu života. Pridajemo mu gotovo mitski značaj: doživljavamo ga kao privremenu autonomnu zonu, obećanje odmaka od rutine i mogućnost predaha. U svijetu u kojem je teško zamisliti budućnost onkraj postojećih struktura, osjećaj mogućnosti premješta se u kratke pukotine svakodnevice, u trenutke kada se javlja slutnja da možemo zastati.
Tijelo je kroz tjedan određeno funkcijom utjelovljenom u radu i vremenu koje prodajemo za nadnicu. Vikendom taj odnos prividno popušta. Tijelo se privremeno izmiče svojoj radnoj ulozi i ponovno pokušava osjetiti vlastitu prisutnost, najčešće kroz melankoliju predaha.
U svojim radovima, nadahnut Hegedušićem i Trumbetašom s jedne strane te Riverom i latinoameričkim socijalnim slikarstvom s druge, kroz prizmu magičnog realizma spojenog s naivnim izričajem postavljam likove i scene unutar vikend-svakodnevice koja djeluje istovremeno poznato i blago izmješteno.
Moji protagonisti nisu romantizirani heroji radničke klase niti nositelji dociranja o socijalnoj nepravdi, nego obični ljudi zatečeni u trenutku pokušaja da ponovno osjete sebe. Stilski ne djeluju kao akademski ideali; njihova anatomija nije ružna, nego poštena. To su teška i nezgrapno naslikana tijela koja nose tragove svakodnevice.
Magični realizam ovdje nije prisutan samo kao estetski ukras, nego kao konceptualni alat. Omogućuje mi prikaz vikenda kao blago pomaknutog stanja stvarnosti, vremenske heterotopije u kojoj svakodnevica ostaje prepoznatljiva, ali se otvara prostor emotivnog otklona. To je prostor u kojem sanjamo cigarete dugačke deset metara, u kojem sekunde udaraju srčano, a melankolija sitnih sati vraća nas u polusvijet između sna i navike.
U tom pomaku banalne situacije dobivaju mitsku težinu. Vikend se pojavljuje kao vrijeme u kojem se svakodnevne geste pune očekivanjem da će život barem na trenutak postati gušći i stvarniji."
Izložba je posvećena nedavno preminulom prijatelju autora i kazališnom redatelju Branku Sušcu. Njihovo prijateljstvo započelo je u pulskom Kazalištu Dr. Inat te se nastavilo kroz godine zajedničkih razgovora, suradnji i prijateljskih susreta. Ova izložba nastaje i kao gesta sjećanja na osobu koja je svojim radom, energijom i prisutnošću ostavila dubok trag u kulturnom životu Pule i u životima ljudi koji su je poznavali.
Kao dvodnevni postav koji se može vidjeti samo kroz vikend, „Vikendom rekreativno“ istovremeno govori o prolaznosti, prisutnosti i važnosti zajedničkih trenutaka koje često prepoznajemo tek kada postanu uspomena.
Za glazbu će biti zaduženi Vedran Pušić (207) i Marino Morosin (Rinoma).
Izložba je već izložena 29.5. u studio galeriji Super Klet u Zagrebu, te je ovo drugo izlaganje nove serije radova ulja na platnu Vedrana Štimca.
(I.I./ Foto: REX)
