Danas su studenti pulskog Sveučilišta imali priliku prisustvovati predavanju jednog od najpoznatijih ekonomista današnjice, profesora ekonomije i financija na Sveučilištu West Sidney, Steve Keena. Keen je ugledni ekonomista, a..."/>

Steve Keen održao gostujuće predavanje na OET-u

PREDSTAVIO "MINSKY MODEL EKONOMSKOG RASTA" I OSVRNUO SE NA SITUACIJU U HRVATSKOJ
Danas su studenti pulskog Sveučilišta imali priliku prisustvovati predavanju jednog od najpoznatijih ekonomista današnjice, profesora ekonomije i financija na Sveučilištu West Sidney, Steve Keena. Keen je ugledni ekonomista, a najpoznatiji je po tome što je predvidio krizu. Danas je za studente Odjela za ekonomiju i turizam predstavio najnovija dostignuća u svojem radu, te održao pokaznu vježbu na računalnom softveru izrađenom po modelu „Minsky" kojeg je Keen razvio temeljem istoimene teorije ekonomskog rasta.

Steve Keen oštar je kritičar počela ekonomije, teorija i metodologije na kojima počiva današnja mainstream ekonomska znanost. U Puli boravi povodom 6. Međunarodne znanstvene konferencije, a rado se odazvao pozivu OET-a da održi predavanje o svojim najnovijim znanstvenim dostignućima. Pulski studenti među prvima su imali priliku dobiti uvid u način na koji je profesor Keen predvidio krizu. Njegov dinamični model , za razliku od dosadašnjih uključuje i varijable kao što su: banke, dug i novac. Njegov je stav da ekonomska znanost kakva je danas ne može zahtijevati status "znanosti" zbog svoje nemogućnosti rješavanja svakodnevnih problema ekonomske naravi. „Teoretičari makroekonomije svoje analize zasnivaju na statičnim modelima, a to vam je kao da imate pticu bez krila i očekujete od nje da leti" slikovito je pojasnio
Keen okupljenim novinarima nakon predavanja.
Dinamika banaka utječe na makroekonomiju, posuđivanje novca bitno je za gospodarski sustav i može ga dovesti do kolapsa. Razdoblje stabilnosti u svjetskoj ekonomiji koje je obilježilo kraj 90-te godine i početak 21. Stoljeća bilo je samo zatišje pred buru velike globalne ekonomske krize. Upravo analizom bankarskih i kreditnih sustava i novca Keen je kroz svoj dinamički model uspio predvidjeti bankrot pojasnio je dr.sc. Dean Sinković.

Odgovarajući na pitanja novinara prof. Keen se osvrnuo i na situaciju u Hrvatskoj danas, te je izrazio zabrinutost vezano za ulazak Hrvatske u  EU, posebno se to odnosi na monetarnu uniju i na uvođenje eura, što bi po njemu trebalo odogoditi što duže. Osvrnuo se i na pad BDP-a u Hrvatskoj te je istaknuo kako bi bilo dobro da nadležne institucije razmisle o devalvaciji kune u cilju poticanja konkurentnosti gospodarstva, a posebno turizma i brodogradnje. Investirati bi trebalo u postojeće industrije, a izbjegavati špekulativne investicije. U situaciji ekonomske krize država bi svakako trebala poticati i povećati potrošnju, a ne štednju jer na taj način smanjenjem potrošnje u jeku krize kreira negativnu spiralu. Upravo je vrijeme recesije trenutak kada država treba potaknuti gospodarstvo istaknuo prof. Keen na kraju druženja s novinarima. (D.F., D.B.M./ foto Safet Omerović Basso)