Stanje u OB Pula strukturni problem?

VIJEĆNICI GRADA PULE RASPRAVLJALI O ZDRAVSTVENOM STANDARDU GRAĐANA
Danas je Gradsko vijeće Grada Pule održalo tematsku sjednicu na kojoj su vijećnici razmatrali javno - zdravstveni standard u Puli te analizirali stanje u Općoj bolnici Pula. Više o zdravstvenom standardu u Puli govorio je pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Erik Lukšić, dok je ravnatelj bolnice Lems Jerin dao detaljan presjek o trenutnom stanju u pulskoj bolnici. Naglasio je da bolnica unatoč situaciji u kojoj se nalazi, mora održavati dostupnost i kontinuitet pružanja zdravstvenih usluga, te da se po zaposlenosti uklapa u hrvatski prosjek. Ipak, kao dodatni trošak izdvojio je obavljanje funkcija bolnice na dvije različite lokacije.

S time se složio i predsjednik Uprave OB Pula Valerio Drandić koji je pak ponovio i da pulska bolnica ničime ne strši u odnosu na druge bolnice, a da je do gomilanja gubitaka (u 2011 godini, gubitak je iznosio 23.220.981 kuna), došlo u prvom redu zbog smanjenog limita od strane HZZO-a. Kreditno zaduženje na deset milijuna eura od pred pet godina zasigurno ne pomaže nastaloj situaciji, kazao je Drandić i pojasnio zašto Županija ne može pomoći bolnici na adekvatan način.

„Županija je pored OB Pula, osnivač još šest drugih zdravstvenih ustanova, preko 70 škola, muzeja, pet agencija, a da ni jedan od tih subjekata ne posluje s gubitkom. Ovdje je riječ o sustavu koji nije postavljen kako treba, dok bolnicama upravlja HZZO, a sve regule donosi Ministarstvo koje treba pitati za svaku suglasnost", rekao je Drandić i dodao da je proračun bolnice drastično veći od proračuna Županije da bi je Županija mogla sanirati.
Inače, ukupne obaveze bolnice na dan 31.prosinca 2011.godine iznosile su 221.995.510 kn u odnosu na 31. prosinca 2010. godine, kada su iznosile 206.132.482 kuna, što predstavlja povećanje od 15.863.028 kuna.

„Bez obzira što se Županija svjesno opredijelila za odustajanje od osnivačkih prava, čvrsto vjerujemo da se sanacija neće provoditi na štetu građana, za što smo dobili i garanciju od Ministra", izjavio je Drandić i podsjetio da sanacija postojeće nema nikakve veze s izgradnjom nove bolnice za koju će uskoro biti raspisan natječaj za izvođače radova.

Ladonjin vijećnik Mauricio Licul pozvao je prisutne na odgovornost i podsjetio da je gradonačelnik odbio njegovu interpelaciju na istu temu iz 12 mjeseca prošle godine, dok je njegov stranački kolega Bruno Nefat rekao kako mu je teško povjerovati da struka ne zna odgovore kako bi sustav trebalo postaviti na noge, no da odgovor zasigurno zna politika i to već dugi niz godina. Naglasio je da prema zakonu osnivač ustanove, u ovom slučaju Županija, jedini solidarno i neograničeno odgovara za poslove ustanove. Zapitao se kako je osnivač dozvolio zaduženje, te kako taj isti osnivač može reći da se nije ništa moglo učiniti, da bi na kraju svoju najvrjedniju ustanovu ostavio na cjedilu. „Već će netko platiti", očito je stav Županije, dodao je Nefat i sam sebi odgovorio „Da, to ćemo svi platiti".

Ni SDP-ov vijećnik Peđa Grbin nije škrtario riječima, te dao konkretne primjere gdje se po njemu moglo učiniti poslovanje bolnice boljim. To je objedinjavanje javne nabave, primjetio je Grbin, jer se događalo da je oprema nabavljana po puno višim cijenama od tržišnih, a primjedbe je imao i na gomilanje zaliha. Također, konstatirao je kako ne stoji usporedba s krevetima u odnosu na slične bolnice koje obavljaju 10 posto više aktivnosti za tek 2 posto više sredstava.

„Činjenica je da nešto moramo poduzeti, no Pula mora poboljšati zdravstvenu kvalitetu jer država to već čini. Država se uostalom obvezala sanirati dugove, nitko ništa ne krade, već je prirodna stvar da kad već preuzima županijske obveze preuzme i osnivačka prava", rekao je Grbin te dao i konkretne mjere za bolju zdravstvenu zaštitu građana. Po njemu je to suradnja OB Pula s rovinjskom bolnicom koja bi mogla preuzeti dio pacijenata,  pojačana uloga dnevne bolnice čime bi se smanjilo ležanje pacijenata u bolnici, te dodatno ulaganje u fizikalnu terapiju kod kuće. Na kraju je slično kao i Licul zaključio da je Istri definitivno potrebna dugoročna strategija razvoja zdravstva.

Irenko Srdoč iz Ladonje se pak žalio na neravnopravnost u raspravi zbog nedostatka materijala, dok je IDS-ov Marko Martinčić odgovorio na prozivke o odgovornosti.

„U više je navrata spomenuta odgovornost gradonačelnika, no pitam vas, što je ta odgovornost i po pitanju čega"? Isto tako, tražio je da se jasno kaže o kakvim je to malverzacijama u javnoj nabavi riječ, jer se radi o vrlo ozbiljnim optužbama koje bi mogle biti „maša po izbornom molitveniku", kazao je Martinčić i zaključio kako je i više nego očito da je problem duga u raskoraku limita HZZO-a.

Licul nije ostao dužan i dodao kako je jasno da je odgovorna uprava bolnice u kojoj se nalaze i Miletić i Drandić, dok ga je Martinčić podsjetio da je zaboravio napomenuti odakle se upravlja i tko upravlja ako ne onaj koji daje sredstva.

Raspravi se pridružio i Valter Boljunčić (IDS) te je kratko poručio da je riječ o strukturnom problemu jer su i druge bolnice u minusu, a da se isti može riješiti jedino na nivou države.

Na napade vijećnika je naposljetku odgovorio i Drandić. „Znaju me svi u Ministarstvu i HZZO-u gdje apeliram. Ladonja je jučer s nama prihvatila odluke, da bi nas danas neumjesno prozivala za javnu nabavu. Javna nabava se ne provodi u privatnim tvrtkama... Grbin je rekao da je prirodno da nam država oduzme osnivačka prava, no da je sama tako radila, i sebi bi oduzela prava", izjavio je Drandić. Sugestiju za udruživanje s rovinjskom bolnicom je odbacio jer, kako je naveo i sama taman pokriva gubitak, dok je na pitanje vezano uz gubitke OB Pula ponovio da su troškovi uvijek isti, dok se limit smanjuje, a gubici rastu.

Zaključnu riječ dao je gradonačelnik pojasnivši da Grad Pula u formalno - pravnom smislu nema apsolutno nikakve ingerencije nad bolnicom, ali može o njoj raspravljati, a da je sjednicu posvećenu bolnici održao osnivač, odnosno Skupština Istarske županije još u listopadu prošle godine.

Ipak, dao je svoje viđenje problema bolnice koji je po njemu rezultat stanja u gospodarstvu za što, smatra, ne postoji čarobni štapić. „Ukoliko se dugoročno bolnicu želi staviti na zdrave noge, jedini je način podizanje limita", rekao je Miletić i primijetio da su do jučer i Grbin i Ladonjin Uccio Miletić govorili da je limit premali, „dok je sad odjednom za to kriv gradonačelnik".

„Vi iz Ladonje ste dokazali da vam nije bio cilj razgovarati o zdravstvu, već politizirati, a s Peđom sam zajedno sjedio kad smo s uvođenjem javne nabave u Gradu Puli ostvarili značajne uštede, na što sam vrlo ponosan", rekao je Miletić i odgovorio na prozivke o kreditnom zaduženju. „Jesmo li mi stvarno štupidi kad smo dignuli kredit da pokrijemo troškove lijekova za građane"? (D.F./Foto: Safet Omerović Basso)

Više na: linku