KULTURKLIK: PREGLED DOGAĐANJA ZA OVAJ TJEDAN
Tjedan pred nama donosi nam događanja u Puli, Svetvinčentu, Labinu, Poreču, Sv. Lovreču i Kanfanaru. U nastavku saznajte o kojim događanjima je riječ.
Kreativna radionica oslikavanja keramičkih šalica i izrade svijećnjaka,
UTORAK, 5. OŽUJKA U 19 SATI U KAŠTELU MOROSINI-GRIMANI, SVETVINČENAT

"Vrijeme je za kreativno opuštanje i radionicu samo za tebe! Tebe, prijateljicu, sestru, mamu, ma za sve koji će se pronaći u ovim kreativnim trenucima."
Kroz sutrašnju radionicu vodit će vas Alida Blašković Koroljević: labinska umjetnica, likovna pedagoginja, slikarica i keramičarka, a na radionici ćemo imati priliku oslikavati keramičke šalice po vlastitom guštu! I ne samo to! Izrađivat će se i vlastiti svijećnjaci!
Možete napraviti unikatan poklon za sebi dragu osobu, ili možete ovom radionicom darivati upravo sebe, a sa sobom kući ponijeti ćete vlastitu, posebno oslikanu šalicu i svijećnjak.
Cijena radionice po osobi je 40 eura, a uključuje:
Link za kupnju ulaznica: https://grimanicastle.com/hr/radionica-oslikavanja-keramickih-salica?fbclid=IwAR0sh1UKyzJxv-ySpCXlU48rJXskaQIsSVPEf-M9D84DvSU5SZXV-qYj4rI
Napomena: s obzirom na kompleksnost procesa oslikavanja šalica i izrade svijećnjaka, isti će se nakon radionice prenijeti u atelje na dovršavanje, a preuzimanje će biti po dogovoru.
VEČER FRANCUSKE GLAZBE
Pulska klasična zima
UTORAK, 5. OŽUJKA U 20 SATI, MALA SCENA INK

IZVOĐAČI:
U izvedbi trija Samante Stell na flauti, Davida Kumparea na klarinetu i Sandra Vešligaja na klaviru, Večer francuske glazbe je naziv koncerta povodom obilježavanja 125. obljetnice rođenja Francisa Poulenca i Georgesa Aurica te 50. godišnjice smrti Dariusa Milhauda, članova francuske grupe Les Six koji su značajno utjecali na brojne skladatelje i utkali novi glazbeni smjer u dvadesetim godinama prošloga stoljeća. Na programu je izbor njihovih najznačajnijih djela.
Koncert se održava u sklopu ciklusa „Pulska klasična zima“ u partnerstvu s INK. Pokrovitelji su Grad Pula i Turistička zajednica Grada Pule.
PROGRAM
Prikazivanje šest filmova nastalih na 16. maratonu izrade kratkog filma Production in-u,
SRIJEDA, 6. OŽUJKA U 17 SATI, LABIN

Ove srijede, 6. ožujka s početkom u 17 sati u Polivalentnoj dvorani Gradske knjižnice Labin premijerno će se prikazati šest kratkometražnih igranih, dokumentarnih, eksperimentalnih i hibridnih filmova nastalih na 16. maratonu izrade kratkog filma Production in-u.
Filmska večer će se održati uživo i putem Zoom-a, a gost Kritičkog rešeta ovog puta bit će nagrađivani redatelj i filmski kritičar Nikola Strašek koji će analizirati i komentirati filmove polaznika te im pružiti smjernice za eventualne dorade. Razgovor će moderirati voditelj projekta Marko Zdravković-Kunac.
Mentori 16. Production in su: Zorko Sirotić, Mario Papić, Alan Stanković, Davor Vuković, Sanda Letonja-Marjanović i Marko Zdravković-Kunac.
Program:
Predavanje Marije Mogorović Crljenko: "Ljubav i/ili brak u srednjem i ranom novom vijeku",
ČETVRTAK, 7. OŽUJKA U 18 SATI, PULA

Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli obilježava 30. godišnjicu osnutka ciklusom javnih predavanja u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula, u kojem će profesori Odsjeka izlagati o temama kojima se bave u svom znanstvenom i nastavnom radu..
Prvo u nizu, predavanje naslovljeno Ljubav i/ili brak u srednjem i ranom novom vijeku održat će Marija Mogorović Crljenko u četvrtak, 7. ožujka 2024. u 18 sati u dvorani Gradske knjižnice i čitaonice Pula.
U svom će predavanju Marija Mogorović Crljenko govoriti o braku i ljubavi u tom povijesnom razdoblju. Osvrnut će se na etape, mjesto, vrijeme, izvršitelje obreda, ceremonije i položaj žene prilikom sklapanja braka. Govorit će o braku u prezentu i futuru, pretpostavljenom braku i njegovim sličnostima s današnjim bračnim (izvanbračnim) vezama te u kojim se segmentima danas vraćamo srednjovjekovnim načinima sklapanja braka.
Organizator ovog ciklusa obljetničkih predavanja je Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, a Gradska knjižnica i čitaonica Pula je suorganizator.
Besplatno predavanje za poduzetnike - „Instagram i mali poduzetnici",
ČETVRTAK, 7. OŽUJKA U 18:30 SATI, POREČ

U Poduzetničkom inkubatoru Poreč u Žbandaju u četvrtak, 7. ožujka s početkom u 18:30 sati, održat će se besplatna interaktivna radionica za poduzetnike „Instagram i mali poduzetnici; kako iskoristiti ovu platformu za promociju i rast vlastitog poslovanja“.
Pozivamo vas da se odazovete predavanju koje će vas voditi kroz svijet Instagrama i otkriti vam ključne strategije za uspješnu promociju i rast vašeg poslovanja. Uz sve brže promjene u digitalnom svijetu, Instagram postaje neizostavan alat kada se radi o promociji našeg poslovanja.
Što možete očekivati:
Predavanje će vam pružiti praktične savjete o efikasnom korištenju Instagrama kako biste izgradili prepoznatljiv brend i ostvarili rast u vašem poslovanju. Bilo da ste tek započeli ili već imate svoje mjesto na tržištu, ove će vam smjernice pomoći iskoristiti prednosti ove popularne društvene mreže. Predavanje vodi Valentina Babić, vlasnica obrta za digitalni marketing i kreiranje sadržaja VB Creative te Canva edukatorica.
Broj sudionika je ograničen i stoga je obvezna prijava na e-mail adresu gospodarstvo@porec.hr najkasnije do utorka 05.03.
Veliki istarski dubi - stari čuvari prirode, povijesti i kulture,
ČETVRTAK, 7. OŽUJKA U 19 SATI, 'PLESNA SALA' U SV. LOVREČU

Pozivamo sve koji žele čuti i saznati vezu prirode, povijesti i kulture, ispričanu kroz stara monumentalna stabla u Istri, a pravo vrijeme i mjesto je: ovaj četvrtak, 7. ožujka u 19 sati u MCK 'Plesna sala' u Sv.Lovreču. Ulaz je slobodan za sve zainteresirane!
Predstavljanje ove ekološke i znanstvene teme održati će Mirela Uzelac Božac i Danijela Poljuha iz Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču. Cilj je da se ‘priča’ razvije u nešto više, te potakne na razmišljanje i poduzimanje inicijativa za očuvanje prirodne baštine.
Znanstvenici mogu napraviti prvi korak, ali u ovoj priči, značajnoj za sve nas, ključni ste vi, zaljubljenici u prirodu i njenu ljepotu, svjesni važnosti njenog očuvanja. Želimo
vas stoga pozvati da se uključite u projekt i pomognete nam u nastojanjima za očuvanjem prirodnog i zdravog okoliša i tradicijskih vrijednosti, kroz fotografski aspekt i dokumentiiranje. Organizatori ovog predstavljanja razmišljaju da se otvori i poseban foto-natječaj, vezan uz ovu ekološku temu!
Velika stara (monumentalna) stabla oduvijek su dio ljudskog identiteta i neodvojivi su dio naše kulture i povijesti. Hrastovi, ladonje, murve, platane, klenovi, mendule, i ostale vrste, sađeni u centru naselja, bili su inspiracija za njihova imena, vojne kote i orijentaciju. Česti su motivi pop kulture, od super heroja u knjigama i filmovima do inspiracije fotografa i umjetnika. Danas su zbog sve češćih oluja, požara, suše i napada štetnika te drugih biljnih i životinjskih invazivnih vrsta ozbiljno ugrožena i potrebno ih je sačuvati.
Kroz projekt Instituta za poljoprivredu i turizam Poreč, financiranog od Zaklade Adris, tijekom 2024. godine želimo zaštiti bar neka od naših vrijednih stabala u Istri. Cilj projekta je odrediti starost i zdravstveno stanje pet odabranih stabala te educirati javnost o važnosti ovih divova za prirodu i čovjeka.
O predavačicama:
Mirela Uzelac Božac, mag.oecol., asistentica je u Institutu za poljoprivredu i turizam u Poreču i bavi se istraživanjem fitokemije stranih invazivnih biljnih vrsta. Ekologija je uvijek bila tema koja ju je zanimala, kao i popularizacija znanosti putem radionica za građane.
Dr. sc. Danijela Poljuha znanstvenica je i voditeljica Genetičkog laboratorija u Institutu za poljoprivredu i turizam. Bavi se istraživanjem biljne bioraznolikosti na molekularnoj razini i popularizacijom znanosti, nalazeći neiscrpan izvor inspiracije na razmeđu znanosti i umjetnosti.
Fešta za djevojke, žene i njihove parove u Kanfanaru,
NEDJELJA, 10. OŽUJKA, DOM MLADIH

Gracijela Putina, dijalektalna spisateljica iz kanfanarske Općine će u nedjelju, 10. ožujka u Domu mladih u Kanfanaru okupiti pjesnike, i pjevače koji su uglazbili svoje stihove, kako bi proslavili Međunarodni Dan žena.
Gracijela je do sad osvojila mnoga priznanja u zemlji i inozemstvu kako za literarno stvaralaštvo tako i za mnoge druge vidove kulturnog opusa, uvijek promovirajući svoj rodni kraj (Brajkovići-Kuntrada) i našu Istru. Dugo je godina radila na radiju, televiziji i piše za nekoliko domaćih i stranih novina, a marketing i trgovina su joj u krvi, tj u genima.
SVE U ŽUTO I CRVENO
„Smatram da nas okružuju veliki i talentirani ljudi koji zbog životnih okolnosti nisu još isplivali ili nisu imali priliku se pokazati. Moja je radost vidjeti osmjeh i suze radosnice. Srce mi preskoči kad vidim veselje, ples, zagrljaje, međusobno darivanje uz našu bukaletu istrijanske malvazije i črnega terena, zbog toga sam prikupila pjesme mnogih neafirmiranih pjesnika koje sam nakucala, a isprintala mi ih je Vesna Milan iz Rovinja. Ona isto krasno piše, a vodi klub penzionera u Rovinju Rovigno s kojim surađujem. Te ću pjesme, i ne samo to, pokloniti svim djevojkama i ženama koje tu večer budu sa svima nama u Kanfanaru. Manifestacija se zove „NAŠA ŽENA“, a gosti nam stižu iz svih krajeva, čak iz Švedske. Moći će se čuti od harmonike, preko gitare do našega miha razni glazbeni instrumenti, kao i mnogi izričaji. Bračni parovi-umjetnici doći će svatko u narodnoj nošnji svoga kraja. Mercedes Brajnović iz Rovinjskog Sela se brine o uređenju dvorane, a Nju nitko ne može zamijeniti. Osim što je akademski obrazovana umjetnica, njenim se instalacijama može i Pariz nakloniti. Uz Mercedes, koja me uvijek prati, ja sam potpuno mirna. Da fešta ne može proći bez domaćeg kruha i bez kolača i torte, najbolje zna moja susjeda Silvia Cah koja je prvak Europe u izradi čokoladnih skulptura, te predaje Slastičarstvo u Strukovnoj školi „Eugen Kumičić“ u Rovinju Rovigno. I Silvia me uvijek prati, baš u svemu. Da Općina Kanfanar nema samo Dvigrad, bogatu arheolosku baštinu, dobru paštu, lipe vole, najljepše biciklističke staze, najčistije more i naše dobre kamenice, nego i dobro vino koje ćemo kušati i to direktno iz bačve na stol, nego da smo veseljaci s najljepšim djevojkama i ženama, pokazati ćemo tu večer. Hvala od srca načelniku općine Sandru Jurmanu i svima ķoji dišete kao jedan, a da je tako moći ćete se i sami uvjeriti u nedjelju, iza Dana žena od 19 sati do kad ki more, ašto NAŠA ŽENA to merita“– rekla nam je Gracijela zaljubljena u svoj kraj i svoje ljude.
Podsjećamo, ovo su samo neka od zanimljivih kulturnih događanja koja će se održati u Istri ovoga tjedna.
(I.I. i S.V./ foto: arhiva, REX)
Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta kulturKLIK koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
