Pulski fortifikacijski sustav kao novi kulturno turistički proizvod

Pulski fortifikacijski sustav kao novi kulturno turistički proizvod-122233

ODRŽANA TISKOVNA KONFERENCIJA 
U utorak, 9. studenog 2021. godine, u prostoru Turističke zajednice grada Pule, održana je konferencija za medije na kojoj su predstavljene aktivnosti i novi promotivni materijali nastali u sklopu projekta Pulski fortifikacijski sustav kao novi kulturno turistički proizvod.
 
Ovim projektom se želi pokrenuti kotačiće prošlosti i aktivirati ogroman potencijal kulturne baštine te kroz ulaganje u održivo korištenje kulturnih dobara povećati ponudu kulturnih i edukativnih sadržaja i događanja na dobrobit prvenstveno svih stanovnika urbanog područja Pula, a i šire, te indirektnim utjecajem na održivi razvoj gospodarstva i turizma. Kroz realizirane građevinske radove vidljivo je da se na prostoru obuhvata projekta dogodila znatna fizička promjena, te su, do nedavno dva potpuno odvojena prostora – utvrda Kaštel i podzemni tuneli Zero strasse profunkcionirali u jedinstvenu, već prepoznatu cjelinu. Novostvoreno okruženje će zasigurno dati dugo čekani vjetar u leđa za kreiranje novih sadržaja kulturne ponude, novih pratećih servisa i potpuno novog potencijala za materijalizaciju brojnih razvojnih mogućnosti u različitim sektorima od značaja za Urbano područje Pule. 

Konferenciju, s početkom u 10 sati, otvorile su Ingrid Bulian, pročelnica UO za prostorno planiranje i zaštitu okoliša i Lorena Dropulić, voditeljica projekta, UO za prostorno planiranje i zaštitu okoliša, ispred Grada Pule koje su naglasile da je projekt „Pulski fortifikacijski sustav kao novi turistički proizvod“ izvrstan primjer prepoznavanja potencijala koji vojna arhitektura, kao dio pulske kulturne baštine ima. Ovaj projekt predstavlja iskustvenu podlogu i pozitivan poticaj za daljnje kandidiranje projekata na području kulturne baštine obzirom je potencijal koji Pula ima, a tu uključujemo i pulski fortifikacijski sustav, gotovo nepresušan za stvaranje najrazličitijih sadržaja za čovjeka današnjice.

 „Pokretačku snagu projekta uvijek čine ljudi, njihov trud i suradnja pa treba posebno naglasiti dosadašnje odlično partnerstvo Grada,  PPMI-a i TZ Pula, gdje svatko svoju ulogu profesionalno i posvećeno odrađuje što se očituje već kroz do sada provedene aktivnosti i postignute rezultate pa, stoga, ne treba dovoditi u sumnju i daljnje benefite koji će proizići do kraja provedbe projekta, a svakako i tijekom njegove eksploatacije“, zaključile su Bulian i Dropulić.

Potom se prisutnima obratila Sanja Cinkopan Korotaj, direktorica Turističke zajednice grada Pule, izrazivši veliko zadovoljstvo izgrađenim liftom za pristup Kaštelu i Povijesnom i pomorskom muzeju Istre koji je omogućio lakši pristup turistima treće životne dobi, vrlo značajanom segmentu u turističkim dolascima u Puli. TZ Pule je do sada proveo aktivnosti izrade vizualnog identiteta, izrađena je i web stranica na 4 jezika ([url=https://www.pulafortcenter.com/hr]https://www.pulafortcenter.com/hr[/url]), kao i roll up-a za promidžbu projekta te stalna postava Visualie koja će se upaliti za Advent. 

Cinkopan Korotaj je predstavila i ostale planirane aktivnosti kao što je izrada promotivnog materijala odnosno suvenira, u planu je i edukacija turističkih vodiča o novom turističkom proizvodu, dok je iduće godine planirano promovirati projekt po gradovima te kroz godinu dovesti novinare i blogere iz inozemstva, angažirati animatore, organizirati predstave i koncerte, sve s ciljem promocije novog turističkog proizvoda „Pulskog fort centra“.

Za kraj se obratio i Gracijano Kešac, ravnatelj Povijesnog i pomorskog muzeja Istre – Museo storico e navale dell´Istria rekavši: “Dobar dio utvrde i tunelskih prostora kvalitetno su sanirani i zaštićeni, a njihovim povezivanjem dizalom stvoren je prostor jedinstvene kulturne destinacije. Nakon dvomjesečnog probnog rada, koji je iza nas, sa zadovoljstvom možemo reći kako je ta destinacija pokazala veliki potencijal u privlačenju posjetitelja. “Ujedno je i najavio realizaciju izložbe o pulskim fortifikacijama u produkciji Muzeja, za što je u tijeku izrada izložbenih elemenata i prilagodba scenografije prostoru, kao i priprema multimedije, koja će predstavljati sastavni dio izložbe.
 
Projekt će biti uključen i u adventska zbivanja u Puli tako što će se Posjetiteljski centar prigodno opremiti za vrijeme trajanja Adventa te će time i Pulski Advent dobiti novu točku interesa. Kroz ovaj projekt TZ Pula će spojiti povijesnu baštinu i moderne tehnologije te omogućiti turistima da na taj način upoznaju kulturnu baštinu što je i svjetski trend. Primarni je cilj povećati posjećenost Kaštela koji je do sada zbog svoje slabije pristupačnosti zaostajao u broju posjeta za ostalim pulskim atrakcijama.

Da podsjetimo, svi podatci o projektu dostupni su na slijedećoj poveznici:
[url=https://www.pula.hr/hr/vodici/medunarodna-suradnja/o-odsjeku/novosti/detail/20547/projekt-pulski-fortifikacijski-sustav-kao-novi-kulturno-turisticki-proizvod/]https://www.pula.hr/hr/vodici/medunarodna-suradnja/o-odsjeku/novosti/detail/20547/projekt-pulski-fortifikacijski-sustav-kao-novi-kulturno-turisticki-proizvod/[/url]

(REX/FOTO MANUEL ANGELINI)