Prvi Dani filmske kulture u Puli

PULSKO KINO VALLI, PETAK I SUBOTA
Prvi Dani filmske kulture u Puli, koji će se održati 27. i 28. studenog u pulskom Kinu Valli obuhvaćaju edukacijski seminar o filmskoj kulturi za učitelje i profesore. Program započinje u petak, 8.30 sati uvodnom riječi Tanje Miličić. Od 8.35 - 10.25 Bruno Kragić održati će predavanje na temu "Glavni filmski žanrovi i struktura filma". Od 10.45 – 11.45 Astrid Pavlović održati će predavanje na temu Metodički pristupi u nastavi medijske kulture. U periodu od 11.50 – 13.00 Petar Krelja održati će predavanje na temu Dokumentarno u igranom filmu. Astrid Pavlović govoriti će o Izbornom programu od 15.00 – 16.25 (analiza radova s medijskih radionica u praksi). Marko Zdravković Kunac govoriti će o Pulskoj filmskoj tvornici od 16.30 – 17.00. Predstaviti će se radionice filmske medijske kulture u osnovnoškolskoj nastavi. Projekcija dokumentarnih filmova Krste Papića (Mala seoska priredba, Halo, Munchen, Nek se čuje i naš glas, Specijalni vlakovi i Čvor), održati će se od 17.30 – 19.30, a uvodničar je Petar Krelja.
U subotu slijedi predavanje Brune Kragića: Kroz povijest hrvatskog filma od 8.30 - 10.25. Medijsko okruženje mladih Astrid Pavlović održati će se od 10.40 – 11.30 sati. O Zagrebačkoj školi crtanog filma govoriti će  Petar Krelja od 11.40 – 13.00 sati. U periodu od 15.00 – 17.30 Astrid Pavlović predavati će Film o filmu (uz projekciju atraktivnog dugometražnog igranog filma). Projekcija dokumentarnih filmova Petra Krelje (Na primjeru mog života, Na sporednom kolosjeku, Drugi Dubrovnik i Ptice) održati će se u periodu od  17.40- 19.40. Nakon projekcije razgovor u kojem sudjeluju predavači i polaznici.
Petar Krelja, je završio Gimnaziju u Puli, a diplomirao komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Prve filmske kritike publicirao u srednjoškolskom listu Istarski borac. Autor dviju knjiga: Golik (1997), Ispod crte (2005). Prema vlastitim scenarijima režirao četiri cjelovečernja igrana filma (Godišnja doba,1969 ; Vlakom prema jugu, 1981; Stela, 1990; Ispod crte, 2003), dva dugometražna dokumentarca (Anina američka adresa,2005; Moja susjeda Tanja, 2006), i 230 filmskih i televizijskih dokumentarnih i obrazovnih ostvarenja (Recital, Povratak, Na primjeru mog života, Mariška band, Na sporednom kolosijeku, Američki san, Evina klasa, Spaljeno sunce, Opera bestial, Kultna molitva, Maratonac, Drugi Dubrovnik, Preko granice, Ptice...). Dobitnik je više od 30 domaćih i međunarodnih nagrada (SAD, Njemačka, Poljska, Finska, Mađarska, Italija, Srbija...).
Bruno Kragić je diplomirao komparativnu književnost i romanistiku u Zagrebu. Radi u Leksikografskom zavodu Miroslav Krleža,  urednik je u Hrvatskoj enciklopediji, član uredništva Hrvatskoga biografskoga leksikona i urednik u Filmskom leksikonu. Glavni je urednik Hrvatskog filmskog ljetopisa i predavač na Školi medijske kulture.
Astrid Pavlović diplomirala  je komparativnu književnost i filozofiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Radila je u Nepoznatom čimbeniku kao art director, u Artra d.o.o. na mjestu CEO-a, a u dubrovačkom HNK kao kostimografkinja. Od 2002. do 2005. godine je u Gimnaziji 'Fran Galović' predavala hrvatski jezik, filozofiju i medijsku kulturu (izborni predmet). Započela je s radom i vođenjem Filmske radionice TEXT. Godinu dana radila je na mjestu voditeljice Centra za kulturu mladih DMKC, a zatim na mjestu voditeljice glazbeno-scenske djelatnosti Pučkog otvorenog učilišta Koprivnica (organizacijski poslovi - kino, art kino, kazalište, koncerti). Trenutno je zaposlena na Veleučilištu VERN (Zagreb) u Odjelu za komunikacije kao asistentica urednika, a u akademskom procesu istog predaje kao asistentica dr.sc. Zlatanu Gelbu na izbornom kolegiju Multimedijska produkcija. (REX)