Promocija knjige “Istarska podvodna priča” u Premanturi

Promocija knjige “Istarska podvodna priča” u Premanturi-61378

KNJIGA O ISTARSKIM PODVODNIM BOGATSTVIMA
U organizaciji udruge Fenoliga u petak navečer, 4. rujna 2015. u Premanturi je predstavljena knjiga "Istarska podvodna priča" autora Nevena Iveše, Nevena Vojnića i Darka Komše. Nakon pozdravnih riječi načelnika Općine Medulin Gorana Buića, o knjizi i kako je nastala govorio je Neven Iveša. U realizaciji knjige sudjelovali su brojni pojedinci i pokrovitelji, a knjiga je obogaćena isto tako brojnim kvalitetnim fotografijama.

- Sve je krenulo zahvaljujući inicijativi Nevena Vojnića, koji me potom kontaktirao, a u cijelu tu ideju uključili smo i Darka Komšu koji je priču o podmorju obogatio opisima arheoloških relikata i lokaliteta. Velika zasluga u realizaciji i konceptu ide Mladenki Batalić iz tvrtke Mara iz Pule, kao i Mileni Joksimović, jednoj od prevoditeljica i urednici teksta, rekao je Iveša.

   Darko Komšo kazao je da je na početku nastajanja ove knjige ronio tek na dah, ali da je sada položio i tečaj ronjenja i dobio prvu zvjezdicu, poručivši kako je ronjenje vrlo zabavno ali nama kojima živimo na području gdje je podmorje bogato arheološkim ostacima može biti i vrlo korisno u smislu očuvanja kulturne baštine, na način da i sami stignemo do zanimljivih otkrića i predamo ih arheolozima na čuvanje, namjesto da isti često postaju nezakoniti suveniri brojnim turistima koji sve više i sa sve boljom opremom rone u našem podmorju. Komšo je nadalje u svome vrlo nadahnutom izlaganju govorio o brojnim olupinama koje naše podmorje skriva, kao i o važnosti arheoloških lokaliteta, koji su iznimno brojni i otkrivaju zanimljive priče.

   Knjiga donosi poglavlje o povijesti ronjenja, potom su tu navedene lokacije, kao i njihov odabir za ronjenje, gdje autori preporučaju čak 24 lokacije navodeći njihove specifičnosti. Slijede priče o moru kao izvoru života, o neobičnim stanarima travnatih tepiha, opasnim stanarima mora, a objašnjeno je i primjerice što su to meduze.Posebno je poglavlje posvećeno podvodnoj arheologiji južne Istre te njezinom potopljenom blagu i potopljenim lokalitetima, kao i brodolomima. Nakon toga nalaze se popisi ronilačkih klubova, a kako je Iveša i naglasio, brojni pokrovitelji su pomogli tiskanju ove knjige, koja je tiskana u hrvatsko-engleskoj inačici, u talijansko-slovenskoj verziji te u onoj mađarsko-njemačkoj verziji.

   To je, kako su kazali autori, vrijedan doprinos proučavanju podmorja i namijenjen je roniocima, kao i onima koji se tek upoznaju s tim svijetom, te svima onima koji žele saznati nešto više o podmorju i bogatim pričama koje ono skriva. Poslije promocije knjige na programu je trebao biti koncert grupe Vruja, koji na žalost nije održan zbog najavljenog lošeg vremena. Rex