Predavanje Slavena Bertoše i Antona Percana, radionice engleskog jezika za umirovljenike, predstavljanje knjiga…

Predavanje Slavena Bertoše i Antona Percana, radionice engleskog jezika za umirovljenike, predstavljanje knjiga…-148094

KULTURKLIK: PREGLED DOGAĐANJA ZA OVAJ TJEDAN (21.10.- 27.10.)

  • Radionica "Knjiga na tanjuru - Tijelo bilježi sve"
  • Srijeda, 23.10. u 17 sati, Poreč

Kako naša životna iskustva, i godinama nakon što su se dogodila, utječu na funkcioniranje našega tijela i psihe?

Knjiga „Tijelo bilježi sve“ autora Bessela van der Kolka, jednog od najiskusnijih liječnika na polju emocionalne traume u SAD-u, središnja je okosnica radionice „Knjiga na tanjuru – Tijelo bilježi sve“, koja će se u okviru programa Mjeseca hrvatske knjige održati u porečkoj Knjižnici. Radionicu će voditi Naike Dapiran, edukantica tjelesno-orijentirane psihoterapije i članica udruge „Snaga u meni“. Djeluje kroz individualni rad s klijentima te javna predavanja i radionice osobnog razvoja za građane.

Zbog ograničenog broja polaznika, svoje je sudjelovanje potrebno prijaviti na mail adresu: udruga.snagaumeni@gmail.com, a nakon potvrde Udruge, na svoju ćete mail adresu dobiti sve potrebne materijale za radionicu.

Radionica će se održati u srijedu 23. listopada 2024. godine u 17 h na prvom katu Odjela za djecu i mlade Gradske knjižnice Poreč (Trg Marafor 4), a njezino predviđeno trajanje je 1,5 h.

  • Prof. dr. sc. Slaven Bertoša o napuštenim naseljima otoka Cresa
  • Utorak, 22.10. u 18 sati, Pula

Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli u povodu svoje tridesete godišnjice djelovanja, u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Pula, provodi ciklus javnih predavanja u kojem njegovi profesori izlažu o temama kojima se bave u svom znanstvenom i nastavnom radu.

U utorak, 22. listopada 2024. u 18 sati u dvorani Središnje knjižnice predavanje Napuštena naselja otoka Cresa održat će prof. dr. sc. Slaven Bertoša.

Cres je površinom naš najveći otok, no prema najnovijem popisu stanovništva na njemu živi jedva 2.700 ljudi, od kojih 2.200 u najvećem, istoimenom naselju. Osim grada Cresa, na otoku postoji još samo jedno naselje s više od 100 stanovnika, a naseljenih stočarskih stanova ima svega nekoliko jer ih je većina davno napuštena iz različitih razloga. U izlaganju će prof. dr. sc. Bertoša dati detaljan prikaz stanja u prošlosti i sadašnjosti te objasniti uzroke i posljedice depopulacije.

  • Bruno Šimleša u Poreču predstavlja novu knjigu “A što kad se netko naš razboli”
  • Utorak, 22.10. u 19 sati, Poreč

“A što kad se netko naš razboli” nova je knjiga Brune Šimleše, sociologa, autora 11 knjiga iz područja popularne psihologije i duhovnosti. U njoj se krije 10 zlatnih pravila koja bi nas trebala voditi kroz najteža životna razdoblja, kada se razbole naši voljeni. 

Bez obzira na to koliko se dobro nosimo sa stresom, trenutak saznanja da je netko naš bolestan toliko je razoran da nam se čini kako se ruši cijeli naš svijet. Strah, zbunjenost, nemoć i frustracija obuzimaju cijelo naše biće jer ne znamo što reći voljenima, što ih pitati, trebamo li ih uopće u nečemu savjetovati, jer smo svjesni da svaka naša gesta, pa čak i neki usputni komentari, mogu značajno utjecati na oboljelu osobu. 

Bruno Šimleša više od 20 godina pomaže ljudima da se uspješnije nose s posljedicama ozbiljne bolesti, a istu pomoć pruža i osobama iz njihove okoline. Iako ćemo i s najboljim namjerama vjerojatno griješiti u pružanju podrške, ova knjiga će nas podsjetiti na važnost nježnosti, taktičnosti i neodustajanja. Jer borba za zdravlje je maraton, a ne sprint. Vodeći nas za ruku, korak po korak, ova knjiga uči nas kako istinski biti tu za naše voljene te kako ljubav i dobre namjere prevesti u djela. 

Bruno Šimleša svoju će najnoviju knjigu Porečanima predstaviti u utorak, 22. listopada 2024. godine u 19 sati u Gradskoj knjižnici Poreč (Trg Marafor 3).

  • Damir Šantek u Gradskoj knjižnici Labin predstavlja prvi hrvatski ronilački putopis „Ispod površine“
  • Srijeda, 23.10. u 18:30 u Labinu

U Mjesecu hrvatske knjige Gradska knjižnica Labin priređuje predstavljanje prvog hrvatskog ronilačkog putopisa „Ispod površine“ putopisca Damira Šanteka. Multimedijalno predstavljanje knjige održat će se u srijedu, 23. listopada u 18.30 u dvorani Knjižnice.

„Ispod površine“ druga je autorova knjiga trilogije „Gdje misli nestaju“ u kojoj se autor, nakon nekih od najviših i najuzbudljivijih vrhova svjetskih planina, spušta ispod površine mora, oceana, jezera, rijeka, pa čak i akvarija i bazena. Autor nam omogućuje uvid u šarene, životom prebogate koraljne grebene, okomite zidove koji se duboko spuštaju u modre dubine i pješčana prostranstva podmorja. Ljubitelji povijesti moći će se susresti s podvodnim povijesnim nalazištima iz doba starog Rima, srednjovjekovnim brodolomima, brodskim olupinama iz prvog i drugog svjetskog rata, kao i onima novijeg datuma. Osim što opisuje brojna svjetska mora od Kariba, Atlantskog i Indijskog oceana do Sredozemnog, Arapskog i Javanskog mora, brojne stranice su posvećene i ljepotama hrvatskog podmorja. Brojne povijesne olupine oko otoka Visa ali i diljem naše obale, predivno podmorje Kornata, nevjerojatna nalazišta iz doba Rimskog carstva koncentrirana oko otoka Paga i fantastična Mrežnica idu uz bok razvikanim svjetskim ronilačkim destinacijama.

Ovaj putopis donosi fantastične fotografije podmorja, pruža priliku za doživljaj daleko širih obzora od samog ronjenja. Kroz knjigu se provlače brojne civilizacije, kulture, religije, povijest, sraz čovjeka i mora, neke od najljepših svjetskih plaža, potopljene ljudske sudbine i nadanja, neizmjerno bogatstvo podvodnog svijeta.

  • Koncert “Vetva” kantautorice Nhau u Pazinu
  • Srijeda, 23.10. u 20 sati, Pazin

Centar za kulturu i obrazovanje Pazin najavljuje koncert kantautorice Nhau koji će se održati u Spomen domu Pazin ove srijede, 23. listopada s početkom u 20h. 

Pulska kantautorica Nhau, pravim imenom Nuša Hauser, nedavno je izdala svoj prvi album Vetva, objavljen pod etiketom Little Black Mountain. Album sadrži deset skladbi koje se mogu svrstati u žanr ambijentalnog dark jazza. Glavni instrumenti koji dominiraju albumom su klavir i vokal, a u nekim pjesmama sudjeluju i električni bas te električna gitara, što pridonosi bogatstvu zvučnih slojeva.

Tematika albuma inspirirana je prirodom Istre, posebno šumom Vetva, koja se nalazi u središnjoj Istri. Nhau objašnjava kako je tom šumom svakodnevno prolazila te su sve pjesme dijelom nastajale upravo na tom putu. Album prenosi osobna iskustva, kako proživljena, tako i odsanjana, a kroz ciklus pjesama bilježi mijene godišnjih doba i emocionalna stanja.

Nhau je albumom Vetva napravila značajan iskorak u glazbenom svijetu, stvarajući djelo koje kombinira osobne doživljaje i inovativne glazbene izričaje.

  • Radionice engleskog jezika za umirovljenike
  • Četvrtak, 24.10. u 9 sati, Pula

Potaknuti dobrim prethodnim iskustvima te dobrim odazivom umirovljenika na radionice učenja stranih jezika, u Gradska knjižnica i čitaonica Pula organizira novi ciklus radionica učenja engleskog jezika za osobe treće životne dobi.

Radionice učenja engleskog jezika održavat će se četvrtkom u jutarnjim satima u prostoru Čitaonice kluba umirovljenika (Giardini 14), a prvi susret planiran je za 24. listopada 2024. godine u 9 sati, kada će voditeljica održati uvodni sat te formirati dvije grupe polaznika. Kao i prethodnih godina, radionice će voditi prof. Violeta Juvan.

Pohađanje radionica se ne plaća, a uvjet za sudjelovanje je predznanje osnova engleskog jezika. Zbog ograničenog broja sudionika prijave su obvezne. Više informacija o programu i prijaviti se za sudjelovanje zainteresirani mogu osobno u Čitaonici, mailom na kup@gkc-pula.hr ili telefonski na 052 219 000.

  • Predavanje Antona Percana o znamenitim građevinama i stanovnicima Sv. Polikarta i Sisplaca
  • Četvrtak, 24.10. u 18 sati, Pula

U četvrtak 24.10.2024. godine u 18 sati u OŠ Stoja Anton Percan održat će predavanje o znamenitim građevinama i stanovnicima Sv. Polikarpa i Sisplaca. 

Predavanje organizira MO Sv.Polikarp-Sisplac u suradnji s Istarskim povijesnim društvom i OŠ Stoja. 

  • Otvorenje izložbe Odnosi 6
  • Četvrtak, 24.10. u 19 sati, Poreč

Ovog četvrtka otvara se skupna izložba fotografija u Galeriji Zuccato u Poreču. Otvorenje je zakazano za 19 sati, a ulaz je besplatan. Kustos je Denis Volk, a izložbu možete pogledati do 23. studenog.

Izlažu: Matija Brumen, Karmen Corak, Andrej (Andrea) Furlan, Nika Furlani, Gaja Golja, Jaka Jeraša, Jakob Jugovic, Aleksij Kobal, Nataša Košmerl Lož, Arven Šakti Kralj, Maša Lancner, Boštjan Pucelj, Branimir Ritonja, Jadran Rusjan, Jernej Skrt, Klemen Skubic, Nina Sotelšek, Tanja Verlak, Andrej Vodopivec, Istog Duško Žorž.

  • Predstavljanje: Ekspedicija na Ararat i Noina arka
  • Četvrtak, 24.10. u 19:30 u Lovreču

Eksluzivno predstavljanje puta na svetu planinu Ararat na teritoriju današnje Turske, vodi nas Porečanka Aleksandra Vivoda. Ovog četvrtka, s početkom u 19:30, u prostoru Multimedijalnog centra kreativnosti (MCK 'Plesna Sala' ) u Svetom Lovreču planinarka i fotografkinja Aleksandra Vivoda podijelit će sa publikom jedinstvena iskustva na putu do najviše planine Male Azije (5137m), ali susret sa drevnom Noinom arkom.

Da li ste znali da ta planina stoji u grbu jedne druge države? Znate li koji narod nastanjuje taj prostor?

Recentno putovanje sadržavalo je nove spoznaje i doživljaje na putu koje je dosad iz naših krajeva malo tko imao prilike iskusiti. Poznata po svojim prekrasnim kadrovima sa putovanja, Aleksandra, inače dugogodišnja članica foto-kluba u Svetom Lovreču zasigurno je i ovog puta bila na 'visini zadatka' te nas očekuje uzbudljivo virtualno putovanje.

Pozivaju se svi zainteresirani koji žele čuti i vidjeti daleke krajeve 'iz prve ruke'  da dođu do MCK u Sv.Lovreču, jer je ulaz slobodan.

  • 8. MEĐUNARODNI FESTIVAL PLJOČKANJA
  • Od četvrtka, 24. do subote, 26.10. u Juršićima i Svetvinčentu

Pred nama je osmo izdanje “međunarodnog festivala pljočkanja” koji će se održati od četvrtka 24. do subote 26. Listopada 2024. godine, ovaj puta u Juršićima I Svetvinčentu. Biti će to još jedna prilika da predstavimo “pljočkanje” kao UNESCO-vo zaštićeno kulturno dobro na svjetskoj razini i uz pljočkanje i nekoliko drugih tradicijskih igara i sportova sa područja Istre.

U četvrtak će u Juršićima biti predstavljene aktivnosti u sklopu projekta “tradicijskih igara na stolu” potpomognutog od strane Zaklade Istra, u petak će u Kaštelu Korosini-Grimani biti održana PANEL RASPRAVA sa međunarodnim sudjelovanjem istaknutih stručnjaka tradicijskih igara i sportova. Tema PANELA je “uloga tradicijskih igara i sportova u svakodnevnom životu”, dok će subota ostati dan za tradicionalni turnir u Pljočkanju i gađanju FIJONDAMA.

  • Smotra domaćih rakija “Domaća rakija je naša medižija!”
  • Subota, 26.10. u Humu

Ovoga vikenda, 26.10.2024. godine Hum, najmanji grad na svijetu po 24. put domaćin je smotre domaćih rakija, “Domaća rakija je naša medižija!” Smotra domaćih rakija već tradicionalno okuplja brojne izlagače i značajan broj uzoraka rakija.

Sve je započelo davne 2001. godine. Budući da je Hum, osim što je najmanji grad na svijetu poznat još i kao grad biske, bilo je sasvim logično da se ova manifestacija smjesti upravo ovdje. Za ovogodišnje izdanje prijavilo se 45 proizvođača iz Hrvatske i Slovenije sa ukupno 245 uzoraka u sedam različitih kategorija: biska, domaća obična, rakija s travama, medenica, voćni destilat, voće u rakiji te liker. U tome je 21 uzorak prijavljen za onzaku IQ- istarska kvaliteta.

Velike zlatne, zlatne, srebrne i brončane povelje dodjeljivat će se ovisno o kvaliteti rakije, odnosno o broju osvojenih bodova. Posebno će se dodijeliti Velika povelja, jedna za sveukupno najbolju rakiju- bisku.

Subotnji program započinje u 14 sati otvorenjem smotre i degustacijom prijavljenih rakija, slijedi nastup limene glazbe Marinići a u 16:30h održat će se predavanje za proizvođače na temu: Biska - tradicionalna istarska travarica kao predmet znanstvenih istraživanja, koje će održati: Dr. sc. Karla Hanousek Čiča, s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta. Uvodno je to predavanje u okrugli stol koji će se održati nakon predavanja na temu zaštite Biske.

Proglašenje rezultata i podjela povelja najboljim rakijama smotre održati će se u 17:30 sati na trgu ispred crkve. Sve posjetitelje očekuje bogat eno- gastro program kao i glazbeni. U dnevnom dijelu programa posjetitelje će zabavljati svirači na više punktova u Humu dok ih u večernjem programu od 19 sati nanadalje očekuje nastup Psihomodo popa, Cirkusa i Big wawe banda.

(I.I. i S.V./ foto: arhiva, REX)

Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta kulturKLIK koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.