Povodom Svjetskog dana zdravlja predstavljen rad pulskog Centra podrške 521

Povodom Svjetskog dana zdravlja predstavljen rad pulskog Centra podrške 521-144024

SURADNJA ZA SNAŽNIJU ZAJEDNICU
Danas je u Poduzetničkom centru Coworking Pula održan značajan skup u povodu obilježavanja Svjetskog dana zdravlja, okupljajući predstavnike vodećih institucija i akademskih tijela iz područja socijalne skrbi, zdravstva i prava. Ovaj skup bio je prilika za istaknute stručnjake i praktičare da raspravljaju o napretku i inovacijama u pružanju podrške i skrbi za mentalno i fizičko zdravlje građana.

U ime Grada Pule sve uzvanike pozdravila je zamjenica gradonačelnika Ivona Močenić: Zahvaljujem se svima koji su uključeni u rad Centra podrške, na suradnji Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Upravo ova suradnja pokazuje kolika je potreba u zajednici te da postoji volja u rješavanju problema. Ovim projektom poboljšavamo život naših sugrađana i sugrađanki", istaknula je.

Jedan od ključnih fokusa skupa bio je na jedinstvenoj inicijativi Centra podrške 521 (CP521), koji predstavlja izvanredan primjer integriranog pristupa u podršci zajednici. CP521 nije samo pionir u Hrvatskoj, već i u Europi po svom inovativnom modelu rada i pružanju pomoći.

Uzvanicima se obratila i Ivana Sokolov, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, mlade i sport, koja se zahvalila djelatnicama Centra podrške te volonterima koji su se s vremenom pridružili projektu. "Prije godinu i po ovaj smo projekt nazivali eksperimentom, no sada smo došli do vrlo značajnog rada koji poboljšava kvalitetu života korisnika. Želim naglasiti kako je Centar otvoren za sve one koji su u potrebi te kako on predstavlja mjesto suradnje i umrežavanja korisnika", kaže Sokolov.

Na skupu su djelatnice Centra podrške, Zuzana Hoti Radolović i Dunja Milin, podijelile svoja iskustva i informacije o uslugama koje pružaju, ističući efikasnost individualnog pristupa u rješavanju potreba pojedinaca. Posebno su naglasile važnost suradnje s institucijama izvan grada i županije radi šireg dohvata i podrške zajednici.

Psihoterapeutkinje koje volontiraju u CP521 također su podijelile svoja iskustva pružanja psihosocijalne pomoći korisnicima u potrebi, kao i supervizije za pomagače koji rade s najranjivijim skupinama građanstva.

U sklopu programa predstavljena je i inicijativa besplatne pravne pomoći, rezultat suradnje između Grada Pula i Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Ova inicijativa omogućava građanima pristup pravnoj pomoći kroz različite studijske centre, poput Pravne klinike, centra za socijalnu politiku "Home" te studijskog centra za javnu upravu i javne financije "Upravni kompas".

Studenti koji sudjeluju u pružanju pravne pomoći dobivaju dragocjeno iskustvo u stvarnom svijetu, produbljujući svoje znanje o primjeni pravnih propisa u kontekstu socijalnih izazova. Ova inicijativa ne samo da pruža potrebnu pomoć građanima već i obogaćuje obrazovanje mladih pravnika.

Podsjetimo, Centar podrške CP521, koji je započeo s radom u studenom 2022. godine, nastavlja pružati vitalne socijalne usluge, umrežavajući pružatelje socijalnih i zdravstvenih usluga u Urbanom području Pula.

Ovaj skup označava važan korak naprijed u pružanju podrške i skrbi za zdravlje građana, ističući važnost integriranog pristupa i suradnje između različitih sektora i institucija. Centar podrške 521 nastavlja biti predvodnik u ovom području, inspirirajući druge zajednice u Hrvatskoj i diljem Europe.

"Programski sadržaj financiran je sredstvima Grada Pule u okviru provedbe javnog poziva za financiranje programskih sadržaja i/ili istraživačkog novinarstva elektroničkih medija od interesa za Grad Pulu -Pola u 2024. godini"

(H.R.)