Portarata u Puli u znaku prevencije i edukacije

Portarata u Puli u znaku prevencije i edukacije-79188

UPOZNAJTE SUDIONIKE MEĐUNARODNOG DANA BORBE PROTIV ZLOUPORABE DROGE
Istarska je policija, zajedno sa svojim partnerima - Službom za prevenciju, izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja, Vijećem za komunalnu prevenciju Grada Pule, Dječjim gradskim vijećem, Gradskim društvom Crvenog križa Pula, podružnicom Obiteljskog centra koja djeluje pri Centru za socijalnu skrb Pazin, Udrugom Institut, Udrugom UZPIRO Cro, Volonterskim centrom Istre i kampanjom ''Bježi/Via!'' sinoć, u ponedjeljak 26. lipnja, na Portarati u Puli, u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama , postavila info punktove, na kojima su građani moći dobiti informacije o prevenciji i suzbijanju zlouporabe droga u Istarskoj županiji. Program su sinoć obogatili i glazbeno-scenski nastupi izvođača AB Original, Capoeira Pula te Plesnog studija Zaro.

Upoznajte i sudionike akcije:  Vijeće za komunalnu prevenciju Grada Pule: Grad Pula i ove se godine priključio obilježavanju Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama s ciljem senzibiliziranja i edukacije javnosti o tom problemu. Grad Pula putem Vijeća za komunalnu prevenciju već godinama, zajedno s uključenim partnerima provodi niz manifestacija i ciljanih aktivnosti u osnovnim školama s prvenstvenim ciljem senzibiliziranja i edukacije javnosti o problemu ovisnosti, a povodom Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga, promovirat će prvi Vodič za djecu i mlade. Riječ je o vodiču koji je sastavljen u suradnji s Vijećem za komunalnu prevenciju i Dječjim Gradskim vijećem Grada Pule, a u kojem su na jednom mjestu objedinjene i po vrsti aktivnosti pregledno podijeljene sve važne informacije o brojnim udrugama i ustanovama s područja Grada Pule te njihovim kvalitetnim programima koji su namijenjeni upravo najmlađima. Grad Pula podržava sve projekte koji potiču psihofizički razvoj djece i mladih te promiču zdrav način života. Kontinuiranim ulaganjem u razvoj predškolskog i školskog odgoja, zdravstvene i socijalne skrbi, sporta i sportske infrastrukture, kulturnog i civilnog sektora, omogućili smo djeci i mladima adekvatne uvjete za kvalitetnije provođenje slobodnog vremena, što doprinosi smanjenju rizika za brojne negativne izazove, kao i povećanju sigurnosti i kvalitete života u zajednici.

Služba za prevenciju, izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja: Kroz analizu podataka o radu Službe za prevenciju, izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije vidljivo je da se u 2016. godini radilo sa 622 osobe, koje su se javile zbog problema zlouporabe droga.  Od ovog broja, 549 osoba javilo se zbog ovisnosti o opijatima, 43 osobe došle su zbog problema konzumacije marihuane. Zbog konzumacije amfetamina i ostalih stimulansa javilo se 26 osoba, zbog konzumacija kokaina tri osobe, a zbog zlouporabe benzodiazepina jedna osoba. Tijekom 2016. godine u Službi je registrirano 58 novoevidentiranih korisnika. Zbog ovisnosti o opijatima javilo se 25 novoevidentiranih korisnika, zbog konzumacije marihuane 22 korisnika, zbog konzumacije amfetamina 10 korisnika, a zbog konzumacije benzodiazepina jedan korisnik. Ako razmotrimo razdoblje od prethodnih nekoliko godina, možemo zaključiti da je  brojka novoevidentiranih korisnika i ukupna brojka osoba s kojima se radi u Službi uglavnom stabilna, uz male varijacije. Broj novoevidentiranih heroinskih ovisnika je sve manji u usporedbi s proteklim godinama.Uz rad s konzumentima i ovisnicima o drogama, u Službi postoji i Savjetovalište za mentalno zdravlje. Broj korisnika savjetovališta je iz godine u godinu sve veći. U savjetovalište se javljaju djeca, mladi i odrasli koji imaju neke problem s područja mentalnog zdravlja. Terapijski rad s djecom i mladima, koji imaju poteškoća s područja mentalnog zdravlja, predstavlja dobar oblik prevencije javljanja težih poremećaja ili nekih nepoželjnih oblika ponašanja, kao što je uzimanje droga.

Gradsko društvo Crvenog križa Pula: Hrvatski Crveni križ u sklopu svojih djelatnosti zaštite zdravlja provodi programe prevencije ovisnosti.  Kontinuirano se radi na informiranju i educiranju građana o bolestima ovisnosti, posebno o štetnosti droga. Gradsko društvo Crvenog križa redovno se uključuje u akcije obilježavanja važnijih datuma poput Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama droga te mjeseca borbe protiv alkoholizma, nikotinizma i ovisnosti o drogama. U kampanje se uključuje zajedno sa  Policijskom upravom istarskom i ostalim suradnicima.  U aktivnosti je uključen veliki broj mladih volontera koji su okupljeni u Klub mladih Gradskog društva Crvenog križa Pula koji svojim primjerom pokazuju kako pozitivno i kvalitetno provesti svoje slobodno vrijeme pomažući u humanitarnim i zdravstvenim aktivnostima.

Istarska županija: Kampanja protiv bolesti ovisnosti ''Bježi/Via'': Kampanja protiv bolesti ovisnosti ''Bježi/Via'' koju provodi Istarska županija i ove se godine uključuje u obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga. Taj dan je ''kampanja'' pod sloganom ''Plivaj kroz život'' pozvala sportske klubove koji se bave vodenim sportovima, plivanjem i vaterpolom da predstave svoj dobar rad, da pozovu mlade na aktivnost, da budu promotori kampanje ''Bježi/Via'' i da zajedničkim snagama afirmacijom zdravih ciljeva, zdravih pogleda na život dokažemo da možemo  uspješno ''plivati'' kroz život bez ikakvih eksperimentiranja s drogama te drugim sadržajima koji mogu stvoriti ovisnost.

Na Portaratu su sinoć pozvani i stigli i predstavnici klubova: Plivački klub Arena, Plivački klub Pula, Vaterpolo klub Pula, Plivački klub Val, Triatlon klub Pula, Plivački klub Plima

Volonterski centar Istra: Volonterski centar Istra spaja ljude koji žele volontirati s organizacijama i njihovim korisnicima kojima su potrebni volonteri te pruža podršku svima koji volontiraju, uključuju volontere u svoj rad ili na drugi način sudjeluju u razvoju volonterstva na području Istre. Zašto volontirati? Čineći dobro drugima, činimo dobro i samima sebi: bolje upoznajemo i razvijamo svoje sposobnosti, stječemo nova prijateljstva i znanja, smisleno (a često i zabavno) provodimo svoje vrijeme, jačamo samopouzdanje i vještine korisne za zapošljavanje, osjećamo veće zadovoljstvo životom, veće povjerenje u mogućnost pozitivnih promjena i u solidarnost među ljudima. Osim dobrobiti za sebe i za druge, volontiranje nam svima, kao oblik aktivnog sudjelovanja u društvu, pruža i priliku da stvaramo svijet u kakvom želimo živjeti. Volontiranje izgrađuje sretnije, zdravije i uključene građane/ke i sretniju, zdraviju, povezaniju zajednicu.

(REX/ Marko Zubonja)