KULTURKLIK: DONOSIMO PREGLED DOGAĐANJA ZA OSTATAK TJEDNA
Kulturnih događanja neće nedostajati ni ovoga tjedna. Izdvajamo predstave, festivale, izložbe, radionice i međunarodni dan muzeja koji se obilježava ovog četvrtka.
SRIJEDA, 17. SVIBNJA U 20 SATI
INK: Solistički recital Marijana Đuzela
Marijan Đuzel jedan je od vodećih hrvatskih pijanista mlađe generacije. Trenutno je zaposlen na Muzičkoj akademiji Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli kao asistent klavirskog odsjeka. Klavir je učio kod Alenke Milano i Kosovke Čudine, a diplomirao je 2015. godine na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi Đorđa Stanettija. Svoja pijanistička znanja usavršio je na Kraljevskom konzervatoriju u Bruxellesu u klasi Aleksandra Madžara gdje je diplomirao s najvećom pohvalom.
Osobitu pažnju posvećuje opusu Ludwiga van Beethovena čije klavirske sonate uvrštava u gotovo svaki koncert. Na 14. pijanističkom natjecanju Beethoven u Beču 2013., između 259 kandidata plasirao se u polufinale među trinaest najboljih natjecatelja. Imao je zapažene nastupe i na natjecanjima Beethoven u Bonnu 2017. godine, Viotti u Vercelliju 2017. godine, Alessandro Casagrande u Terniju 2014. i dr. Za uspjehe tijekom studija primio je Dekanovu nagradu i Rektorovu nagradu Sveučilišta u Zagrebu. Kao mladi pijanist osvaja veliki broj prvih nagrada na državnim i međunarodnim natjecanjima: Zlatko Grgošević u Zagrebu, Mladi virtuozi u Zagrebu, Grand Prix Lions kluba Rijeka, EPTA u Osijeku, Ferdo Livadić u Samoboru i dr. Pobijedio je na 49. Tribini mladih glazbenika Darko Lukić u Zagrebu.
Croatia Records objavila je Đuzelov prvi solistički album pod nazivom Virtuoso collection: Marijan Đuzel (live), snimljen uživo na koncertu u Hrvatskom glazbenom zavodu 2018. godine, s izborom skladbi L. Van Beethovena (sonata iz op. 106, “Hammerklavier“), R. Schumanna, B. Bartoka i Davorina Kempfa.
Nastupao je kao solist uz Zagrebačku filharmoniju, Zagrebačke soliste, Dubrovački simfonijski orkestar, Simfonijski orkestar HRT-a, Koninklijke Muziekkapel van de Belgische Gidsen, Zadarski komorni orkestar, Varaždinski komorni orkestar, orkestar Opere HNK-a iz Splita. Ostvario je suradnje s dirigentima kao što su Pierre-Andre Valade, Nil Venditti, Robert Lehrbaumer, Yves Segers, Koenraad Hofman i dr. Nastupao je i u komornim sastavima s violinisticom Evgenijom Ephstein, trombonistom Matom Đuzelom i drugim uglednim glazbenicima.
Redovito održava solističke recitale u Hrvatskoj i inozemstvu (Austrija, Belgija, Italija, Njemačka, Španjolska, Švicarska, SAD, Tajland). Nastupao je i na uglednim hrvatskim festivalima i ciklusima koncerata, kao što su Dubrovačke ljetne igre, Splitsko ljeto, Glazbene večeri u Sv. Donatu, Hvarske ljetne priredbe, Glazbeni umjetnici Zagrebu, Festival Sv. Marka, Koncerti u Eufrazijani, Piano Loop Festival i dr. Bio je stipendist Zaklade Dr. Ing.
Dino Škrapić, MBA. Umjetnički je direktor i profesor na Međunarodnoj ljetnoj školi Ardea u Čapljini.
OD SRIJEDE, 17. DO SUBOTE, 20. SVIBNJA
LABINA - Festival umjetnosti i tolerancije
Festival "Labina" je eklektički festival prvenstveno izvođačkih umjetnosti, nastao iz ljubavi i s dobrim namjerama, a s ciljem širenja poruke tolerancije i promocije vrhunskog europskog nasljeđa, temeljenog na regionalnim i lokalnim kulturnim baštinama.
Ovaj će vrhunski međunarodni festival ispuniti labinsku starogradsku jezgru kazališnim predstavama, glazbom, plesom, slikarstvom, uličnim izvedbama.
Osim u Labinu, dio programa odvija se i u Sv. Martinu u središnjoj Istri te u Raši, najmlađem istarskom gradiću.
ČETVRTAK, 17. SVIBNJA
Međunarodni dan muzeja
Ove godine obilježava se 46. Međunarodni dan muzeja na temu: Muzeji, održivost i dobrobit. Datum i dan poklopili su se s zadnjim od programa proljetnog ciklusa „Četvrtkom u muzeju!“ kojeg zajedno organiziraju Etnografski muzej Istre i Muzej grada Pazina.
Etnografski muzej Istre povodom Međunarodnog dana muzeja u sklopu Muzejsko edukativne akcije „ZA(JEDNO): svi u muzeju, koja je trajala tijekom travnja i lipnja provodio je anketu „Muzeji i digitalna transformacija“. Rezultati će biti objavljeni na webu i društvenim mrežama muzeja.
Kako bi posjetitelji muzeje doživjeli na jedan novi i drugačiji način pozvali smo u goste građane Pazina oni
na svoj način pokažu kako vide muzeje i kulturnu baštinu Istre. Sutrašnji gost domaćin je Anton Finderle Finči. Kroz šetnju Kaštelom on će s posjetiteljima podijeliti sjećanja i emocije vezane uz jedan od simbola Pazina.
Na Međunarodni dan muzeja svi posjetitelji imaju slobodan ulaz cijelog dana kao i na završni program koji počinje u 18 sati.
ČETVRTAK, 18. SVIBNJA U 18 SATI
Pula: Predstavljanje knjige Olega Mandića “Život obilježen Auschwitzom”
U četvtak s početkom u 18 sati u Sveučilišnoj knjižnici u Puli održat će se predstavljanje knjige Olega Mandića “Život obilježen Auschwitzom”.
Knjigu će uz autora predstaviti urednik Neven Šantić te povjesničar Igor Šaponja. Moderator će biti student povijesti Tin Celner. Organizatori su Klub studenata povijesti- ISHA Pula i Istarsko povijesno društvo.
Oleg Mandić posljednja je osoba koja je napustila logor Auschwitz i jedan od rijetkih živih svjedoka užasa Holokausta. Knjigu “Život obilježen Auschwitzom”, ispunjenu optimizmom, ali i podsjećanjem kako se zlo u svojem najgorem obliku uvijek može vratiti, napisao je s bliskim suradnikom Nevenom Šantićem. Mandića su sa samo jedanaest godina njemačke okupacijske snage u Opatiji zatočile zajedno s majkom i bakom, a bez obzira na sve proživljene užase zadržao je dječačku znatiželju, zarazan osmijeh i snagu za poticaj na razmišljanje o boljem i pravednijem svijetu.
PETAK, 19. SVIBNJA U 20 SATI
Otvorenje izložbe u galeriji Hermana Pula (Danteov Trg)
Vijeće makedonske nacionalne manjine Grada Pule pokrovitelj je izložbe radova njihovog člana Dobreta Grnčaroskog, koji ih, kao nacionalnu manjinu, predstavlja po čitavoj Hrvatskoj, prezentirajući svoje likovne radove inspirirane Makedonskom kulturom i tradicijom.
Dobre Grnčaronski prezentirati će svoje radove na izložbi čije je otvorenje u petak, 19. svibnja u galeriji Hermana Pula, s početkom u 20 sati.
DO PETKA, 19. SVIBNJA
Buje: 28. EMA (Edukativna muzejska akcija)
ZA(JEDNO): svi za muzej
I ove se godine naš Etnografski muzej priključio Edukativnoj muzejskoj akciji (EMA) organiziranoj od strane Hrvatskog muzejskog društva (HMD). Ovogodišnja tema je: ZA(JEDNO): svi za muzej
Program
15.5.23. u 10 sati
Turistički vodiči za jedan dan
Učenici sedmog i osmog razreda talijanske osnovne škole "Edmondo De Amicis" postat će vaši vodiči kroz Etnografski muzej Buja. Dođite i otkrijte sve tajne koje muzej čuva!
Mjesto okupljanja: Etnografski muzej Buje, Trg Slobode
Trajanje: 45min
Jezik: talijanski
17. svibnja u 13: 30 sati
Želite li otkriti bogatu venecijansku baštinu koja se čuva u bujskim crkvama? Učenice srednje talijanske škole "Leonardo da Vinci" Buje će vas voditi u otkrivanju bogate venecijanske baštine prisutne u gradu.
Mjesto okupljanja: Trg slobode
Trajanje: 45min
Jezici: hrvatski i talijanski
PETAK, 19. SVIBNJA U 10 SATI
Rovinj: Besplatna javna senzorna projekcija "I miševi idu u raj"
U sklopu projekta “U istom filmu – korak dalje”, u petak (19. svibnja) u 10:00 sati u rovinjskom Kinu Gandusio bit će održana besplatna javna senzorna projekcija, a na programu je animirani film „I miševi idu u raj“ Jana Bubeníčeka i Denise Grimmová. Film je to o dva neprijatelja – mišu i lisici, koji se nakon nesretne nezgode susreću u životinjskom raju. Gubeći instinkte, oni postaju najbolji prijatelji i kreću u nezaboravnu pustolovinu.
Ostvaruje im se čak i želja da ostanu zajedno nakon povratka na zemlju, gdje se ponovno rađaju ali u suprotnim ulogama. Tako snagom prijateljstva uspijevaju nadvladati ono što se čini nemogućim. Ova češko, francuska, poljska i slovačka koprodukcija nastala je prema knjizi češke književnice Ive Procházkove.
Prikazana je na mnogim svjetskim filmskim festivalima i osvojila brojne nagrade. Posebno je ističe zanimljiva i raskošna stop-animacija, tehnika kojom se određeni objekt snima kadar po kadar. Film je podnaslovljen a titlovi će ujedno biti čitani na hrvatski jezik.
Senzorne projekcije se održavaju u prilagođenim uvjetima za djecu koja imaju poteškoće senzorne integracije, no njihova je suština da budu javne i inkluzivne. Odvijaju se uz prigušena svjetla i slabiji zvuk filma, a djeca mogu šetati, donijeti svoju omiljenu igračku, grickalice i sok, doći u pratnji roditelja, baka i djedova, nastavnika, prijatelja, organizirano sa školom ili privatno. Ulaz na projekciju je slobodan uz preuzimanje ulaznice na blagajni kina.
Projekcija se realizira u suradnji Pučkog otvorenog učilišta Rovinj i pulske udruge Metamedij, a uz podršku Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. Aktivnosti projekta „U istom filmu – korak dalje“, čiji je nositelj udruga Metamedij, sufinancirane su od strane Fonda za aktivno građanstvo u Hrvatskoj. Uz Kino Valli i pulsku Školu za odgoj i obrazovanje, partneri su još Centri za odgoj i obrazovanje Čakovec i Krapinske toplice.
Provedba projekta vrijednosti 45.000,00 eura traje od 1. rujna 2022. do 30. studenog 2023. godine. Kontakt osoba je Marino Jurcan iz udruge Metamedij. Projekt „U istom filmu – korak dalje“ je podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.
I MIŠEVI IDU U RAJ
Režija: Jan Bubeníček, Denisa Grimmová
Kategorija/Žanr: animirani, senzorna projekcija
Država/godina: Češka, Francuska, Poljska, Slovačka, 2021.
Izvorno ime: I mysi patrí do nebe
Glasovi: podnaslovljen i čitan na hrvatski jezik
Period prikazivanja: 19. 05. u 10:00 sati
Trajanje: 87 minuta
Ulaz je besplatan!
PETAK, 19. SVIBNJA U 17 SATI
Poreč: Radionica "Petkom u pet - MUČI VAS 'BRIGITIS'?"
Za one koji ne znaju gdje bi otišli sa djecom, Poreč je pripremio odličnu radionicu za djecu od šeste godine života.
Djeco, jeste li ikada čuli da netko od vaših prijatelja/ica ima brigitis i da se često opterećuje i osjeća tjeskobno? Možda i vas same muči i voljeli biste sa svojim vršnjacima podijeliti svoje misli? Na našem sljedećem druženju na radionici „Petkom u pet“ pridružit će nam se i nepoznata bića Brigaš i Trebaš, a zajedno s njima i Bezbrigaši i Igraši. Vjerujemo da će nam upravo ova ekipa barem malo pomoći razumjeti naše osjećaje.
Pridružite im se i vi! Radionica će se održati 19. svibnja u 17 sati na prvom katu Odjela za djecu i mlade Gradske knjižnice Poreč, a namijenjena je djeci od šeste godine života.
Svoj dolazak potrebno je najaviti na broj telefona 434-196 najkasnije do petka u 12 sati.
PETAK, 19. SVIBNJA OD 19 SATI
Vodnjan: Predavanje "O moru i podmorju Vodnjanštine"
U petak, 19. svibnja, s početkom u 19 sati u Sali za vjenčanja u Vodnjanu-Dignano (Narodni trg) održat će se predavanje dr. sc. Nevena Iveše „O moru i podmorju Vodnjanštine“. Predavanje se održava u okviru programa “Upoznajmo Vodnjan – Conosciamo Dignano”, s ciljem predstavljanja i popularizacije rezultata znanstvenih i stručnih istraživanja iz arheologije, povijesti, povijesti umjetnosti, etnologije, lingvistike, biologije te drugih znanstvenih i umjetničkih polja s područja Grada Vodnjana. Organizatori su Grad Vodnjan – Dignano, Istarsko povijesno društvo – Società Storica Istriana i Knjižnica Vodnjan – Biblioteca di Dignano.
O predavanju:
Podmorje Vodnjanštine sastavni je dio jedinstvenoga ekosustava sjevernoga Jadrana. Ujedno, nalazi se između dva morska zaštićena područja: Nacionalnoga parka Brijuni i Posebnoga rezervata u moru – Limski kanal. Zbog vrijednih staništa sastavni je dio ekološke mreže NATURA 2000. Sve navedeno čini obalno more na području Vodnjanštine vrijednom prirodnom baštinom, a kako je bogato ribom i ostalim morskim organizmima, bilo je i ostalo od iznimnoga značaja za lokalnu zajednicu.
O predavaču:
Dr. sc. Neven Iveša, biolog (Pula, 1979.), diplomirao 2005. na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, inženjerski smjer ekologija. Po završetku studija zapošljava se u tvrtki Aquarium Pula gdje obavlja poslove akvarista i edukatora do 2009. godine, kada postaje ravnateljem Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode u Općini Medulin, do 2014. godine. U međuvremenu završava dopunsko psihološko-pedagoško obrazovanje na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Rijeci gdje stječe učiteljske kompetencije. Od 2014. do 2018. godine zaposlen je u tvrtki Eko.-Adra d.o.o. na poslovima zaštite okoliša te je od strane Ministarstva zaštite okoliša i energetike imenovan stručnjakom za zaštitu okoliša. Od 2018. godine do danas asistent je na Fakultetu prirodnih znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. Doktorsku disertaciju obranio je u siječnju 2022. godine na Agronomskome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na Zavodu za ribarstvo, lovstvo, pčelarstvo i specijalnu zoologiju. Autor je i koautor dvije knjige, jednoga sveučilišnog udžbenika te 27 znanstvenih radova.
Radovima, posterima i sažecima sudjelovao je na više međunarodnih i domaćih znanstvenih skupova. Aktivan je sudionik zajednice u popularizaciji znanosti i zaštite prirode pri čemu je dosad održao više od 100 predavanja i tematskih radionica. Dobitnik je priznanja Plavi cvijet Hrvatske turističke zajednice za osmišljavanje turističke ponude na području Općine Medulin.
PETAK, 19. SVIBNJA U 20 SATI
Pula: izložba u sklopu "Kult ružnoće"
U petak, 19. svibnja, u 20 sati u galeriji HDLU-a Istre otvara se izložba u sklopu tematskog projekta „Kult ružnoće“ kustosa Andreja Zbašnika. Riječ je o trećem tematskom projektu u sklopu programa HDLU-a Istre za 2023. godinu.
Izlažu: Tomislav Šilipetar, Vanda Jurković, Davorka Borić, Jelena Martinović, Nataša Rašović Bodiš, Teo Herceg, Erika Peran, Mirta Savani Profeta, Svebor Vidmar, Heda Gaertner, Marija Kovačić, Vesna Špoljar, Dario Jurjević, Mladen Milotić, Tea Teodorović, Slađanko Dragojević, Jasenka Smrekar, Igor Gustini, Silvija Sikavica, Branko Kolarić, Nikola Ražov, Daniela Battisti, Sanja Pereša Macuka, Libero Kokotović, Ljiljana Tršan, Jadranka Štimac, Ivna Bruck, Snježana Novotny, Boris Toman, Petra Podnarčuk, Vlasta Pastuović Aleksić, Marijana Mikulić Petrović, Mariana Ban, Nataša Ač, Neda Komadina, Davor Mezak, Tanja Pećanić, Helena Oštrić, Slavica Marin, Milan Marin, Mark Šircel, Miranda Legović, Aleksandra Rotar, Branka Legović, Matilda Zanini i Nevija Cvitko.
„Živimo u svijetu ultimativne hiperestetizirane ljepote koja svoj vrhunac dostiže u kultu ružnoće. Taj kult očit je u svemu što se događa u svijetu, od industrije rata do industrije religijskih iluzija i utopija. Kult ružnoće svoju najčišću manifestaciju očituje kroz isijavanje krivo usmjerenog i neosviještenog ega. Ali, možemo zauzeti stav da ništa nije ružno, odnosno, u transmisiji pojma, ružno je samo oblik ljepote, doduše, možda ljepote koja umire i postaje sveto Ništa. Realnost i njena ružnoća je objektivna tautologija. Svi ljudi su vrijedni stvaratelji fizičkog i metafizičkog smeća, i beskrajni konzumenti beskrajnih sadržaja informacijskog kozmosa koji hrani i napaja buku uma, koji još nije ni shvaćen, ni osviješten kao medij bića, nego je on sam, um, postao robovlasnik nad ljudskim robovanjem vlastitim matricama identiteta.
Ružno/lijepo, svuda je oko nas i u nama. Ružnoću možemo shvatiti i kao manifestaciju boli, patnje i svega onoga što teško podnosimo kroz življenje, što nam je neugodno i čega bismo se najradije otarasili, a što je ujedno i paradigma koja formira mudrost i daje spoznaju o bitnim vrijednostima postojanja. Kroz patnju, bol, predivnu ružnoću učimo o vrijednostima života koje su apsolutne. Ružnoća kao prostorni fenomen je zgusnuta točka čiste istine koja se ekspanzivno širi medijem iluzije i laži kao svjedok okrutnosti ljubavi. Možda je to neprirodna manifestacija bivanja, sve ono devijantno, neprirodno što u percepciji stvara osjećaj gadosti, gnušanja i izuzetne odbojnosti, no nismo li ionako navikli na življenje u ružnoći, koju proizvodimo i konzumiramo svakodnevno, netko svjesno, a netko nesvjesno!
Gađenje, odbojnost, averzija, negativne emocionalne paradigme, sve navike u reagiranju na te i takve aspekte, možda je kult ružnoće kult prevlasti vladanja boli. Religijske, političke, ekonomske manipulacije u kulturi laži strateški su orijentirane prema kontekstu pozicioniranja moći. Moć se uvijek i oduvijek očituje unutar specifičnog energetskog okvira prostornih paradigmi i paradigmi prostora. Povijest kao (ne) kultivirana zbirka/zbrka ego – identiteta sociološkog tkiva, je pri – povijest ratnih priča, ratovanja, ružnoća je ultimativni ključ oblikovanja povijesnih mijena. U takvoj poziciji i opoziciji hiperestetizirane stvarnosti pozivam umjetnike / autore / revolucionare / evolucionare da se izraze ružnoćom, da iz arhiva svoje egzistencijalne prakse izraze i materijaliziraju u bilo kojem mediju transcendentalno-imanentne vizualne strategije, u užem i širem smislu, ono što doživljavaju, osjećaju, misle, percipiraju (i žive) kao ružno, kao plemenitu istinu ružnoće i ružnoću istine.“
Andrej Zbašnik, rujan 2022.
Andrej Zbašnik rođen je 1976. u Rijeci. Živi u Čabru. Opću gimnaziju završio 1994. u Čabru. Iste godine upisuje Pedagoški fakultet u Rijeci, sadašnji Filozofski fakultet, odsjek za likovnu kulturu. Na fakultetu za dodatni izborni predmet izabire slikarstvo, u kojem se usavršava uz vodstvo akademskog slikara Marijana Pongraca i akademske slikarice specijalistice Ksenije Mogin. Diplomirao 1999. godine i stekao stručnu spremu i stručni naziv profesor likovne kulture. Aktivno se bavi likovno-umjetničkim promišljanjem zbilje i pisanjem. Osmislio i realizirao 22 samostalne izložbe, sudjelovao na 79 skupnih izložbi i realizirao 30 raznih umjetničkih projekata, koncepata i performansa. Član HDLU-a Istre i HDLU-a Zagreb, Društva hrvatskih književnika ogranak Rijeka. Član i suosnivač grupe A4 format zajedno s Darkom Brajkovićem Đepetom Njapom. Član Ogranka Matice hrvatske u Čabru. Objavio tri zbirke i dva romana.
Otvorenje izložbe bit će moguće pratiti u prijenosu uživo na službenoj Facebook stranici HDLU-a Istre. Izložba ostaje otvorena do 7. lipnja.
SUBOTA, 20. SVIBNJA U 12 SATI
Pula: prijevod Zbornika radova Antonia Smareglia
U subotu će se predstaviti prijevod Zbornika radova Antonia Smareglia koje će se održati u 12 sati u Sv. Srcima, De Villov uspon 8, Pula.
SUBOTA, 20. SVIBNJA OD 16 SATI
Šijanska šuma: "Čarobna šuma bajki"
Waldorfska inicijativa Pula organizira čaroban dan stoga u svojim kalendarima označite 20. svibnja kada će Šijanska šuma postati Čarobna šuma bajki.
Pod pokroviteljstvom Grada Pule i u suradnji s udrugama Udruga Birikina Pula od 2006. i Udruga Čarobnjakov šešir, djeca će se imati priliku vinuti na krilima mašte u svijet bajki kroz lutkarsku predstavu, radionice plesa na svili i hodanja na štulama, vođene igre na otvorenom i slušajući ih u izvedbi naše najpoznatije profesionalne pripovjedačice, Jasne Held!
Jasna Held pripovjedacica bajki, rođena je i živi u Dubrovniku, a putuje i priča bajke za velike i male slušače. Od 1994. nastupa kao pripovjedačica bajki i priča. Godine 2004. sudjeluje na susretu europskih pripovjedača bajki EPOS u Njemačkoj. Nakon toga često nastupa u inozemstvu: Njemačka, Austrija, Velika Britanija, Švicarska, gdje pripovijeda tradicionalne priče i bajke. Renomirani pripovjedački teatar iz Velike Britanije Jasnu Held preporučuje kao jednu od 10 najboljih europskih pripovjedača izvan Velike Britanije. Jasna vodi i radionice za odgojitelje, učitelje, profesore, pedagoge i roditelje, na temu "Umijeće pripovijedanja".
Program manifestacije:
16.00 sati - Waldorfska lutkarska predstava u izvedbi studentice Regionalne waldorfske edukacije Nancy Novković, Udruga Birikina Pula
16.30 sati - radionice "sVile i sVilenjaci" i "Šumski divovi" pod vodstvom Manuele Rossi i Milete Cvijanović, Udruga Čarobnjakov šešir ~ igre "Nekada davno" pod vodstvom odgojiteljica, učiteljica i volontera iz udruge Waldorfska inicijativa Pula
18.30 sati - pripovijedanje bajki u izvedbi profesionalne pripovjedačice Jasne Held
Prisustvovanje je besplatno i dobrodošla su djeca svih uzrasta (ona odrasla, također)
SUBOTA, 20. I NEDJELJA, 21. SVIBNJA
Novigrad: Park Food Fest
Park Food Fest spaja najbolje od street fooda i show cookinga kako bi ponudio jedinstveno i ukusno iskustvo za sve vrste gurmana. Popularni restorani iz Novigrada i ostalih dijelova Sjeverozapadne Istre predstavit će svoja kreativna jela, spravljena od najsvježijih lokalnih namirnica i poslužena kao gurmanska jela u kojima posjetitelji mogu uživati s nogu.
Uz prekrasan pogled na more i pozitivnu energiju, festivalska atmosfera bit će jednako primamljiva kao i sama hrana. Street food pristup kuhanju na novigradskom Park Food Festu nadilazi ustaljena kulinarska pravila i principe, nudeći potpuno novo, raznoliko i jedinstveno gurmansko iskustvo. Uživajte u okusima sjeverozapadne Istre kušajući jela kojima kuhari predstavljaju modernu i kreativnu stranu istarske gastronomije, ostajući vjerni tradicionalnim principima kuhanja.
Tema proljetnog izdanja Park Food Festa je istarska kuhinja, što znači da vas očekuje širok izbor domaćih jela baziranih na ribi, plodovima mora, mesu, tjestenini i samoniklom bilju. Od podneva do večeri posjetitelji mogu uživati u kulinarskim izvedbama u starogradskoj luci i prekrasnom Parku novigradskih ribara. Uz jela bit će dakako dostupna bogata ponuda bijelih i crnih vina SZ Istre te domaćih craft piva.
Dođite i prepustite se svojim osjetilima u iznimnom ambijentu ovog šarmantnog mediteranskog gradića! Bilo da ste iskusni gurman ili samo želite imati zabavan dan, Novigrad Park Food Fest ne smijete propustiti.
NEDJELJA, 21. SVIBNJA
DC Rojc: TRIO QuRaTo in concert
Udruga RONDO HISTRIAE i Soundpainting platforma Pula 2023. u suradnji sa Savezom udruga Rojca predstavljaju događanje iz "Ciklusa koncerata Nove, eksperimentalne i improvizirane glazbe_0.4"
TRIO QuRaTo:
Marco QUARANTOTTO
drums/percussions/objects
Magistrirao je jazz bubanj i udaraljke na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti - Institutu za jazz glazbu u Grazu, kod sveučilišnih profesora Alex Deutsch, Mandred Josel i Howard Curtis. Na hrvatskoj glazbenoj sceni surađivao je sa glazbenim grupama Nola, Goribor, East Rodeo i T.B.F.
Neven RADAKOVIĆ
Rhodes el.piano/analog synths/objects/voice/fx/live electronics & processing
Rođen je 1978., akademski je dirigent, skladatelj, teoretičar glazbe, glazbenik, performer - umjetnički voditelj i producent Soundpainting platforme Pula.
Miroslav TOVIRAC
el.bass guitar/objects/fx/live processing
Rođen je 1983. i odrastao je u glazbenoj obitelji u Bosanskom Šamcu okružen glazbom. S ocem Ljubišom, gitaristom, već je u ranom djetinjstvu počeo svirati gitaru. Nedugo nakon gitare, započinje svirati i bubnjeve.
Koncert eksperimentalne i improvizirane glazbe
Mjesto: Dnevni boravak DC Rojc Pula
Vrijeme: nedjelja/21/5/2022/21:17
Ulaz je besplatan.
Eksperimentalni trio "QuRaTo" usmjeren je na istraživanje akustičkog, elektro-akustičnog i sintetičkog zvuka, apstraktnih mikroekspresija, narativa i mikrodinamike, te intuitivnih kompozicijskih odnosa i forme u kontekstu skladanja uživo.
Naziv QuRaTo hibridna je složenica triju prezimena glazbenika/skladatelja koji ga čine (Quarantotto/Radaković/Tovirac), a konceptualno (od talijanske riječi "curare", što znači "njegovati") ironizira eksperimentalni proces koji stoji dijamentralno nasuprot onome što u kompozicijskom i bendovskom žargonu podrazumijeva "klasično" skladanje i uvježbavanje glazbenog materijala.
Otkrivanje, otkon od sebe i stilske prepoznatljivosti, prevrednovanje vlastitog glazbenog iskustva i memorije, te prisutvstvo kao putokaz za prepoznavanje pukotina u vremenu koje vode ka neočekivanom i neidomatskom, neke su od odrednica i preokupicacija ovog sastava.
"Ovo je bend koji ne postoji. Ovo je glazba koja to možda neće biti. Ovo je nešto što se zaboravlja da bi se slušalo, nešto što bi se, eventualno, moglo zaista čuti -"nešto" što je "ništa" - "ništa što je - nezaboravno"", Neven Radaković.
(Tekst: I.I., S.V./foto: arhiva REX)
Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta kulturKLIK koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.