Tijekom..."/>

Održan edukacijsko-istraživački projekt o šumskim zajednicama

U ORGANIZACIJI ZELENE ISTRE ZA PROFESORE I UČENIKE
"Šumski istraživači" je edukacijsko-istraživački projekt o šumskim zajednicama na području Istarske županije. Ovaj projekt Zelene Istre usmjeren je na profesore biologije i učenike  gimnazijskih usmjerenja u srednjim školama.
Tijekom projekta izrađen je i edukativno - didaktički materijal u čije su kreiranje  direktno uključeni i profesori biologije iz osam istarskih srednjih škola - Srednja škola Vladimir Gortan Buje, Srednja škola Buzet, Srednja škola Mate Blažina Labin, Gimnazija i strukovna škola Jurja Dobrile Pazin, Pazinski kolegij - Klasična gimnazija Pazin s pravom javnosti, Gimnazija Pula, Privatna gimnazija Jurja Dobrile s pravom javnosti i Srednja škola Žvane Črnje Rovinj.
Sukladno tome, tijekom svibnja 2012. bit će održane radionice u navedenim srednjim školama s ciljem promicanja edukativno-didaktičkog materijala  "Šumski Istraživači, priručnik za upoznavanje šumskih zajednica u Istri ". Radionice u navedenim školama provodit će Ana Fornažar, stručna suradnica na projektu i zaposlenica Hrvatskog šumarskog instituta, Centra za općekorisne funkcije šuma sa sjedištem u Pazinu, te Rudija Pavličević, zaposlenice Zelene Istre.
Ovim projektom Zelena Istra u suradnji sa stručnim suradnicima i profesorima biologije nastoji postići tri osnovna cilja koja su ujedno bila i motivacija za pisanje i prijavljivanje istog na natječaj Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta koje ujedno i financira projektne aktivnosti.
Promicanje odgoja i obrazovanja za očuvanje prirode te poticanje profesora na uključivanje tema ekologije i znanosti o šumama u nastavne i izvannastavne aktivnosti te na kreativni, stvaralački pristup nastavi.
Interaktivna edukacija učenika u srednjim školama koji će kroz formu grupnog rada, radionica, terenske nastave i monitoringa razviti i razvijati pozitivne obrasce ponašanja prema zaštiti šumskih krajolika i prirode općenito.
Jačanje međusektorske suradnje između Zelene Istre kao nevladine udruge za zaštitu okoliša te škola i ostalih javnih institucija.   
U osmišljavanju priručnika " Šumski Istraživači, priručnik za upoznavanje šumskih zajednica u Istri " sudjelovali su:
Ana Fornažar, dipl.ing.šum., Hrvatski šumarski institut,Centar za općekorisne funkcije šuma  Pazin
Željko Zgrablić, dipl.ing.šum., Hrvatski šumarski institut, Centar za općekorisne funkcije šuma Pazin
Slavko Brana, botaničar, JU Natura Histrica
Rudija Pavličević, Udruga Zelena Istra
Iza naslova edukativno-didaktičkog materijala "Šumski istraživači, priručnik za upoznavanje šumskih zajednica u Istri " kriju se teme koje će učenicima približiti bogatstvo, ljepote i raznolikost istarskih šuma, ali i nadopuniti već postojeća znanja. 
Sukladno tome obrađene su iduće teme : "Šumski ekosustavi u Istri", "Općekorisne funkcije šuma " , " Zaštićene i ugrožene šumske vrste i područja u Istri " i " Kako voljeti šumu ".  Unutar svake teme nalazi se i rubrika pod nazivom "Jeste li znali?!" u kojoj su zastupljene razne zanimljivosti o istarskim šumama, a priručnik je obogaćen fotografijama i adresama zanimljivih internetskih stranica. Primjerice, u rubrici Jeste li znali?! govori se o posebnostima istarskog tartufa i gljivama istarskih šuma, hrastu plutnjaku, korisnosti mrtvog drva, samoniklom i ljekovitom bilju te vrijednostima i karakteristikama ostalih pripadnika flore i faune.
Priručnik također sadrži i radne zadatke za grupni rad učenika izvan učionica biologije. Primjerice, daje učenicima zadatke da naprave herbarij, izmjere visinu drveta, odrede kiselost tla u šumi, da kroz igru prepoznaju razne biljne i životinjske vrste u šumi ili da od samoniklog i jestivog bilja skuhaju fritaju ili maneštru. 
S ciljem da priručnik postane obvezatni materijal tijekom redovnih sati biologije u istarskim gimnazijama, uz isti je ponuđen i CD s cijelokupnim tekstovima i radnim zadacima koje će učenici moći prema potrebi printati i koristiti u svom upoznavanju istarskih šuma.