NP Brijuni obliježio Međunarodnu noć šišmiša

U HRVATSKOJ ŽIVI 35 VRSTA, SVE STROGO ZAŠTIĆENE
U petak 14. rujna na Velikom Brijunu sve je bilo u znaku šišmiša. Spektrom zanimljivih sadržaja Javna ustanova Nacionalni park Brijuni obilježila je Međunarodnu noć šišmiša s ciljem boljeg upoznavanja i zaštite jedinih letećih sisavaca. Iako na Brijunima tek u trećoj ediciji, ovaj edukativnozabavni događaj poprima već tradicionalni karakter, a to se najbolje isčituje iz rastućeg interesa građana za takav oblik manifestacije. Brijunskoj noći šišmiša ove godine je prisustvovalo oko 300 posjetitelja, odraslih i djece.
Udruga za zaštitu šišmiša Tragus iz Zagreba održala je stručno predavanje o šišmišima, a u ljetnom se kinu prikazivao polusatni dokumentarni film „Šišmiši u mraku" redatelja Jana Hošaka.
Tijekom petosatnog programa djeca su se mogla iskušati u izrađivanju šišmiš maski i krila, crtati i kreativno se izražavati, u sumraku poslušati priču o malom šišmišu Ehu te kroz igru i zabavu naučiti mnogo više o šišmišima. Na Trgu prijateljstva trčalo se sa šišmiš-zmajem, čekao red na tetovažu crnog šišmiša na podlozi žutog mjeseca i družilo. Šišmišarije su se odvijale i na obližnjim lokacijama u parku gdje su se klinci kretali labirintom orijentirajući se sluhom poput pravih šišmiša, dok je svitanjem dana krenula potraga za šišmišima pomoću bat-detectora, posebnim uređajem koji prenosi zvuk šišmiša koji se hrane i lete iznad nas u blizini. Na oduševljenje malih i velikih kod bare je u mreži uhvaćeno nekoliko jedinki. Šimiši su potom izmjereni, izvagani i pregledani pa vraćeni u prirodu.
Ovo je 16. po redu obilježavanje Noći šišmiša pod okriljem EUROBATS sporazuma o zaštiti europskih populacija šišmiša. 2011. i 2012. godina su pod pokroviteljstvom UN-ovog Programa za okoliš (UNEP) i Konvencije o migratornim vrstama proglašene Godinama šišmiša, pa je tako Noć šišmiša poprimila međunarodni karakter. Time se podiže svijest javnosti o potrebi zaštite šišmiša.
Naime jedini leteći sisavci iznimno su ugroženi: od preko 1000 poznatih vrsta u svijetu u Europi je zabilježeno 45 vrsta, od kojih su neke vrste pred izumiranjem. U Hrvatskoj živi 35 vrsta šišmiša i sve su strogo zaštićene Zakonom o zaštiti prirode i Pravilnikom o proglašavanju divljih svojti zaštićenim i strogo zaštićenim. (REX)