Nika Družeta na grlu Shagya Hajnal osvojila je 1. mjesto na 1. Kolu Cro cupa u daljinskom jahanju

Nika Družeta na grlu Shagya Hajnal osvojila je 1. mjesto na 1. Kolu Cro cupa u daljinskom jahanju-67283

NATJECANJE JE ODRŽANO U ĐURĐEVCU SA STARTOM ISPRED STARE UTVRDE
Proteklog vikenda održano je 1. Kolo Croatia cupa u daljinskom jahanju.
Natjecanje je održano u Đurđevcu, sa startom ispred Stare utvrde.  Organizator je bio KK „Đurđevački graničari“, a za KK „Istra“ nastupile su Stefani Kapel u seniorskoj konkurenciji na grlu Siglavy Sheikh i Nika Družeta u juniorskoj konkurenciji  na grlu Shagya Hajnal.

Trka se odvijala na dvije staze, jedna od 42km na kojoj je nastupilo 28 natjecatelja od kojih 20 seniora i 8 juniora te druga staza od 84 km na kojoj je nastupilo 12 natjecatelja od kojih 7 seniora i 5 juniora. Stefani Kapel kao senior na grlu Siglavy Sheikh i osvojila je 19. mjesto na stazi dužine 42 km, a Nika Družeta na grlu Shagya Hajnal osvojila je 1. mjesto na stazi dužine 84 km u konkurenciji juniora nakon dugih 5 sati jahanja.

Nika Družeta, učenica Gimnazije Pula, jahanjem se počela baviti 2011. godine na Ranchu Barba Tone u Manjadvorcima gdje se nalazi Konjički klub „Istra“. 
Jahanje trenira pod vodstvom Zorana Uravića.  Kondicijske treninge ima sa tatom, Kristianom Družetom  u Sportskom centru „Gladius“.   Daljinsko jahanje je iznimno zahtjevna disciplina koja traži iznimnu kondicijsku sposobnost i mentalnu pripremljenost jer utrke traju više sati gdje je bitno tjelesna i mentalna izdržljivost.  Osim stalnog treninga jahanja, iznimno je važan odnos jahača i konja. Jahač i konj trebaju se dobro slagati i poznavati zbog specifičnih situacija na stazi i tokom cijelog natjecanja pri kojima je konja potrebno smiriti i znati unaprijed nekakvu njegovu reakciju pri iznenadnim situacijama na stazi.

Od značajnih rezultata Nika Družeta izdvaja osvojeno 1. mjesto 2012. godine u Čazmi sa grlom Tadeni.  Zatim sa grlom Nik osvojeno 1. mjesto 2013. godine u Tršću, te osvojeno 1. mjesto sa grlom Tadeni 2014. godine u Otrovancu.

Iznimno joj je drag rezultat i događaj  bio 2012. godine kada se prvi put odvojila kategorija kadeta na prvenstvu Hrvatske, te je tada prva osvojila prvenstvo u toj kategoriji.

Svakako se namjerava i dalje natjecati, poručuje, a kasnije, ako prestane sa natjecanjima, namjerava se i dalje baviti jahanjem barem rekreativno.

Čestitke Nika i samo naprijed! (J. Vitasović/ foto: K. Družeta)