Ne propustite najzanimljivija kulturna događanja ovog tjedna u Istri

Ne propustite najzanimljivija kulturna događanja ovog tjedna u Istri-147270

PREGRED DOGAĐANJA ZA OSTATAK TJEDNA (10.9. - 15.9.) 
Ovaj tjedan Istra nudi raznolika kulturna događanja koja će zadovoljiti svačiji ukus – od koncerata preko plesnih radionica pa sve do otvorenja novih izložbi.

  • Doris Cerin predstavlja svoje "Dvije priče čistog srca"
  • Četvrtak, 12.9. u 10 sati u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula

Na Odjelu za djecu i mlade Gradske knjižnice i čiataonice Pula u četvrtak, 12. rujna 2024. svoju knjigu Dvije priče čistog srca - Due storie di cuore puro predstavit će Doris Cerin Otočan  u 10 sati.

U svom prvjencu za djecu naša svestrana sugrađanka ispričala je dvije bajkovite priče - Jelku i Sedam dvoraca - s jednakom porukom: prava ljubav, ljubav čistog srca, pobjeđuje sve prepreke i uvijek nas izvede na pravi put, ona nikada ne nestaje, čak i kada osobe koje volimo više nisu s nama.

Doris Cerin Otočan, rođena je u Puli, a ima bogato interdisciplinarno obrazovanje i radno iskustvo u području glazbe, umjetnosti i kulture, obrazovanja, novinarstva i ekonomije poduzetništva.

  • Predstavljanje nove trojezične zbirke haiku pjesama Dejana Pavlinovića
  • Četvrtak, 12.9. u 18 sati u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula

U četvrtak, 12. rujna 2024. u 18 sati u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula (Kandlerova 39) bit će predstavljena nove trojezična zbirka haiku pjesama Linije života / Life lines / 生命線  pulskog haiku pjesnika Dejana Pavlinovića u izdanju Tondaka. Uz autora, zbirku će predstaviti haiku pjesnikinja i recenzentica knjige Nina Kovačić te suurednica Sanela Pliško.

Linije života / Life lines / 生命線  je treća (druga samostalna) Pavlinovićeva zbirka haiku poezije te obuhvaća 100 haiku pjesama, među kojima su i one objavljene, nagrađene i pohvaljene na raznim domaćim i svjetskim natječajima. Knjiga je trojezična (hrvatski, engleski i japanski), a engleske prijevode pjesama potpisuje sam autor s obzirom na to da piše i objavljuje na hrvatskom i engleskom jeziku, dok su japanski prijevodi djelo japanske pjesnikinje Ikuyo Yoshimura. Predgovor je napisala vrsna hrvatska haiku pjesnikinja Nina Kovačić, dok su svojim kratkim osvrtima doprinijeli ugledni kanadski pjesnik Michael Dudley te prevoditeljica i pjesnikinja Ikuyo Yoshimura. Na zbirci su još surađivali Sanela Pliško (suurednica), Matko Plovanić (naslovnica, prijelom i dizajn), Thierry Dubois (ilustracije) te Jasna Perković Milosavljević (lektorica). Nakladnik je Tondak.

Dejan pavlinović rođen je 1968. godine u Puli, a dio djetinjstva proveo je u Rotterdamu u Nizozemskoj. Danas je profesor engleskog i njemačkog jezika, povremeni turistički vodič i član indie benda The Chweger iz Pule. Član je uredništva haiku časopisa Iris te osnivač i administrator Facebook stranice Haiku HR. Voditelj je gimnazijskog Haiku kluba u svojoj školi te održava radionice pisanja haiku poezije za učenike i odrasle. Sudi haiku natječaje za djecu i odrasle. Haiku piše od 2007. godine. Zastupljen je u dvije antologije hrvatskoga haikua. Pjesme su mu nagrađivane i pohvaljene na hrvatskim i međunarodnim haiku natječajima te objavljivane u raznim domaćim i međunarodnim haiku časopisima, novinama, internetskim stranicama i antologijama. Svoje haiku stihove objavljuje na hrvatskom i engleskom jeziku na svom blogu Smiling Cricket Haiku.

  • Otvorenje izložbe eko dizajna „Održiva rješenja”
  • Četvrtak, 12.9. u 18:30 u Puli

Udruga Zelena Istra i KNOF kolektiv iz Ljubljane pozivaju sve zainteresirane na svečano otvorenje izložbe "Održiva rješenja", koje će se održati u četvrtak, 12. rujna, u 18:30 sati, u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre. Izložba ima za cilj predstaviti inovativna eko dizajnerska rješenja koja koriste sekundarne materijale, čime se promovira održivost u dizajnu i proizvodnji. Organizirana je pod mentorstvom KNOF kolektiva iz Ljubljane.

Izložba "Održiva rješenja" je prilika da iz prve ruke vidite kako kreativnost može oblikovati održiviju budućnost. Vidimo se na izložbi i konferenciji gdje zajedno istražujemo kako pridonijeti održivijim zajednicama! Konferencija se održava 12. i 13. rujna 2024. godine u Društvenom centru Rojc te Povijesnom i pomorskom muzeju Istre gdje će se poslijepodne, osim izložbe, odviti i kreativna – radionica izrade jedinstvenih lampi od reciklirane plastike EcoLamps. Više informacija o konferenciji na web stranici Zelene Istre.

  • Plesna radionica sa stručnim instruktorima
  • Četvrtak, 12.9. u 20 sati u Svetom Lovreču

Za ljubitelje plesne glazbe i vatrenih ritmova, Sveti Lovreč će se pretvoriti u središte latino plesa. Stručni instruktori održat će plesnu radionicu u Kuli Funtanela, u četvrtak 12. rujna s početkom u 20:00 sati. Ovaj događaj jamči nezaboravnu večer ispunjenu energijom i dobrom zabavom. U slučaju lošeg vremena, događaj se odgađa.

  • Otvorenje izložbe Branimira Štivića ''Pod korom''
  • Četvrtak, 12.9. u 20 sati u galeriji Novo

Galerija Novo (udruge Metamedij, Atanor, Faro 11 i Labin Art Express XXI) vas pozivaju na otvorenje izložbe Branimira Štivića Pod korom koje će se održati u četvrtak, 12. rujna 2024. u 20:00 sati.

Pod korom je umjetničko-istraživački projekt parazitskih kukaca iz porodice potkornjaka (lat. Ipidae) i strojne reprodukcije artefakata pronađenih u šumama diljem Hrvatske, posebice na području Gorskog Kotara, Like i hrvatskih otočja. Hranjenjem drvnim materijalom i korom stabala paraziti ostavljaju trag nalik na tipografske elemente koje autor oblikuje u vrstu asemičkog rukopisa. Izgradnjom stroja za glodanje te graviranje drveta i metala autor urezuje grafike nastale digitalizacijom pronađenih kora u suvremene industrijske drvene pločaste materijale poput šperploče, melamina i furnira. Strojnim urezivanjem u drvni materijal i meke metale produljuje se trajnost tragova propadanja takvih artefakata u prirodi, a kompozicija koja nastaje preslagivanjem i uzorkovanjem reljefnih oblika podsjeća na davno izgubljeni rukopis. Glavna ideja ovog rada je proizvesti računalne modele iz prirodnih uzoraka izgriženog drveta koji će se nakon obrade ponovno reproducirati i materijalizirati te tako zatvoriti cikličnu akciju kroz krug priroda-čovjek-tehnologija u okviru suvremenog umjetničkog konteksta.

  • Dani rukotvorina – rukotvorci u gostima s torbom u ruci
  • Od četvrtka, 12.9. do subote, 14.9. u Pazinu

U Etnografskom muzeju Istre-Museo etnografico dell'Istria od 12. do 14. rujna 2024. održava se osma po redu stručno-edukativna manifestacija Dani rukotvorina. Ovogodišnja tema je - rukotvorci u gostima s torbom u ruci, odnosno izrada uporabnih predmeta/ torbi od različitih materijala. Program će se realizirati u suradnji s Udrugom žena Nedelišće iz Međimurja čije će članice voditi radionice izrade cekera od komušina te lokalnim rukotvorcima. Livio Bratičić voditi će radionicu pletenja košara od vrbe, a Vojka Kotiga (Gropp.arete) radionicu izrade torbi tehnikom makramea.

Manifestacija će započeti otvorenjem manje izložbe „Nose i prenose – torbe, borše, košare…“ iz fundusa muzeja te modnom revijom torbi Kolekcije Lui dizajnerica Ane Cajhen i Barbare Izda iz Slovenije čime manifestacija poprima međunarodni i suvremeni kontekst.

Svoje torbe predstaviti će i učenici Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna iz Pule. U programima mogu sudjelovati sve dobne skupine, a održavat će se u pazinskom Kaštelu u jutarnjim i popodnevnim terminima uz slobodan ulaz. Voditeljice i autorice manifestacije: Nikolina Rusac i Mirjana Margetić.

  • Otvorenje izložbe "Varijacije" Luce Lukačić
  • Petak, 13.9. u 20 sati u Gradskoj galeriji Labin

Gradska galerija Labin otvara izložbu kvarnerske umjetnice mlađe generacije Luce Lukačić naziva Varijacije u petak, 13. rujna, u 20 sati. Ovogodišnjim programom obilježava se dvadeset pet godina djelovanja ustanove i njenog nastojanja obuhvaćanja presjeka od najrelevantnijih do novih umjetničkih strujanja.

Od Dušana Džamonje preko Ide Blažičko, peta izložba obljetničkog programa galerije ponovno se vraća skulpturi u njenom organičkom obliku. „Varijacije“ su odražaji stalnog traganja za utjelovljenjem prirodnih formi i pojava u nepresušnoj inspiraciji i ritmičnom smjenjivanju. Drvo kao primarna materija kojom se koristi u radu, predstavljeno je raznorodnim formama stvorenim drugačijim pristupom tretmana površine, navodi kustosica izložbe Stephanie Peršić.

Izložbu je moguće posjetiti do 20. listopada 2024. u radnom vremenu Gradske galerije Labin.

(I.I., S.V./ foto: arhiva, REX)

Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta kulturKLIK koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.