Najavljeno Europsko promatranje ptica 2013. godine

UKLJUČITE SE I VI U PRAĆENJE PRIRODNOG FENOMENA OGROMNIH RAZMJERA
Oko nas je u tijeku prirodni fenomen ogromnih razmjera: milijuni ptica selica na području cijele Euroazije kreću na putovanje dugačko tisuće kilometara koje im predstavlja jedini put opstanka. Pokušavajući napustiti sjever koji svake zime postaje nenastanjiv za veliki broj vrsta, migracija ptica zahvaća cijeli kontinent i preljeva se u Afriku. Uz izuzetne napore ptice savladavaju planine, morska prostranstva i suhe pustinje koje skrivaju svoje opasnosti, ali i one koje svojim aktivnostima stvara čovjek. BirdLife International sa svojim partnerskim organizacijama već dvadesetu godinu za redom poziva na Europsko promatranje ptica, događaj u kojem uživaju deseci tisuća ljubitelja ptica iz cijele Europe. Prvog vikenda u listopadu pridružite se i vi u prepoznavanju ptica i osluškivanju njihovog pjeva.

Svakim Europskim promatranjem ptica skreće se pažnja na seobene vrste koje su sve ugroženije jer se susreću sa različitim opasnostima koje su karakteristične za različite regije. Tako se i u Hrvatskoj ugrožavaju ptice selice koje su dio svjetske biološke raznolikosti uništavanjem staništa, odmorišta, gnijezdilišta i zimovališta krivolovom, regulacijom prirodnih tokova rijeka i podizanjem neadekvatnih vjetroelektrana.

U svakoj državi promatranje ptica predvode nacionalni koordinatori koji rezultate javljaju Europskom centru koji podatke objedinjava i javno objavljuje dobivene rezultate: stotine događaja, deseci tisuća sudionioka i stotine tisuća zapaženih ptica, sa naglaskom na rijetke i ugrožene vrste. Ovom akcijom koja će se održati 5. i 6. listopada zaokružuju se i objedinjavaju napori brojnih BirdLife organizacija na oba kontinenta koji su usmjereni na proučavanje ptica, njihovih staništa i edukaciju lokalnog stanovništva kako uspostaviti održiva gospodarstva koja smanjuju negativan utjecaj na okoliš.

Europsko promatranje ptica u Hrvatskoj provode udruge BIOM (vedran.lucic@biom.hr; 095/9059-948) i HDZPP (darkopod@gmail.com ili 091/7295-891). Organizatori ovim putem pozivaju sve ljubitelje ptica da se pridruže u obilježavanju ovog događaja.
U pripremi su slijedeće aktivnosti:

  • Promatranje i prebrojavanje ptica u Parku prirode Vransko jezero (BIOM)
  • Promatranje i prebrojavanje ptica na Ninskoj solani (BIOM)
  • Prstenovanje ptica u Parku prirode Učka (BIOM)
  • Promatranje i prebrojavanje ptica u Zagrebačkim parkovima (BIOM)
  • Promatranje i prebrojavanje ptica na ribnjacima duž rijeke Česme (HDZPP)
  • Promatranje i prebrojavanje ptica na Našičkim ribnjacima (HDZPP)
  • Promatranje i prebrojavanje ptica na ribnjaku Podunavlje (HDZPP)
Najvažnije je uživati u prirodi, te se upoznati pticama i njihovim staništima iz prve ruke, vele organizatori. Napominju da promatrati ptice možete i samostalno, u neposrednoj blizini gradova, čak i u gradskim parkovima, te da slobodno zatražite njihov savjet. Mole da svoja zapažanja javite najkasnije do 6.10.2011. u 15 sati na darkopod@gmail.com ili 091/7295-891, a to je brojnost svake pojedine vrste koju prepoznate na odabranom području. Europski centar prve rezultate objavljuje u 17 sati, a konačni izvještaj u 20 sati.
Nakon obilježavanja Europskog prebrojavanja ptica slijedi izvještaj u kojemu će se iznijeti rezultati svih aktivnosti i pojedinačnih doprinosa iz Hrvatske.
Korisni linkovi za promatrače početnike: www. ptice.hr

Za iskusnije promatrače na terenu
Hrvatska ornitofauna sastoji se od najmanje 386 domaćih vrsta i 23 vrsta pobjeglih iz zarobljeništva. Samo 364 vrsta koje su zamijećene nakon 1960. godine nalazi se na ovom popisu na stranici [url=http://www.ptice.hr]http://www.ptice.hr[/url]

Radi lakšeg baratanja sa popisom na terenu možete preuzeti popis pogodan za dvostrano printanje na jednom papiru, na njemu se nalazi 303 vrste ptica koje su najčešće.
Ako ugledate vrste koje su rijetke, slučajne ili ako se ne nalaze na ovim popisima, organizatori mole da pošaljete detaljan izvještaj o promatranju na Hrvatski odbor za rijetke vrste ptica Hrvatskog zavoda za ornitologiju (Croatian Rarity Committee) i Društvu.