Najava kulturnih događanja koje ne smijete propustiti!

Najava kulturnih događanja koje ne smijete propustiti!-144518

KULTURKLIK: PREGLED DOGAĐANJA ZA PETAK, SUBOTU I NEDJELJU
Ovaj vikend u Istri obilježit će se zanimljivim kulturnim događanjima. U petak, subotu i nedjelju bit će otvorene različite izložbe, održavat će se koncerti, filmske projekcije i razgovori s umjetnicima. Uživajte u bogatom kulturnom programu koji će obogatiti vaš vikend! Ovo će biti vikend pun inspiracije i kulturnih doživljaja koje ne smijete propustiti!

Autorica, aktivistkinja, kritičarka Mirta Maslać gostuje u Circolu,
PETAK, 26. TRAVNJA U 19 SATI, CIRCOLO PULA

U petak 26. travnja u 19 sati u pulskom Circolu, točnije Caffe baru Circolo 17, u sklopu cjelogodišnjeg programa „Treći Proces“ održat će se razgovor „Do ciacole con Mirta Maslać“.
 
Ovoga petka, 26. travnja, u sklopu programa „Treći Proces“ u Circolu se održavaju „Do ciacole con Mirta Maslać“. Mirta Maslać rođena je u Zagrebu 1993. godine gdje je 2020. diplomirala kroatistiku i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu. Autorica je romana o suočavanju s psihičkom bolešću „Junak ili čudovište“ (Durieux, 2018.), na natječaju za kratku priču Nastavi priču (2021.) osvaja četvrto mjesto, te treće na natječaju Festivala europske kratke priče (2022.). Ove godine izdaje zbirku pjesama „Kako se razbijaju tanjurići“ koja se bavi queer temama, rodnim identitetom, disforijom i lezbijskom ljubavlju. Teorijske tekstove objavljuje na portalu Stilistika te u časopisu Centra za ženske studije „Treća“. Osim književnosti, piše tekstove za razne portale – od književne kritike queer književnosti do aktivističkih tekstova o položaju LGBTIQ+ osoba.

„Do ciacole con…“ ciklus je razgovora o queeru, književnosti, umjetnosti i kulturi, umjetničkom radu, pisanju i čitanju s autorima i autoricama, aktivistkinjama i aktivistima, novinarima i novinarkama iz zemlje i regije. Ovogodišnji ciklus ciacola nastaje u suradnji s Norom Verde, autoricom proznih knjiga „Posudi mi smajl“, „Do isteka zaliha“, „O ljubavi, batinama i revoluciji“ i „Moja dota“, čija je proza i poezija objavljivana u brojnim zbornicima i antologijama, te prevođena na slovenski, engleski, njemački, makedonski i albanski jezik. Nora Verde surađuje s nizom hrvatskih i regionalnih medija i portala koji se bave nezavisnom kulturom, medijima, književnošću, glazbom i ljudskim pravima. Nora Verde članica je udruge Proces te je, kao gošća, sudjelovala na prvom programu „Do ciacole con…“.

Nora Verde i Ana Bačić s Mirtom će razgovarati o queer književnosti, rodu, aktivizmu, ali i jeziku te položaju umjetnika i umjetnica te radnica i radnika u kulturi. Također, kao i sve gošće i gosti programa „Do ciacole con…“ Mirta će publici predstaviti svoje omiljene naslove LGBTIQ+ autora i autorica i queer tematike.

„Do ciacole con Mirta Maslać“ održavaju se u sklopu cjelogodišnjeg programa „Treći Proces“. Autorica vizualnog identiteta je Vanesa Matošević.

O PRIČAMA I (S)TVARIMA, izložba finalista nagrade za mlade umjetnike ZLATNA LUBENICA 8.0,
PETAK, 26. TRAVNJA U 20 SATI, MUZEJ SUVREMENE UMJETNOSTI ISTRE, PULA

U suradnji s udrugom Metamedij, u petak, 26. travnja 2024. u 20 sati u prostorima  Muzeja suvremene umjetnosti Istre održat će se otvorenje osmog izdanja izložbe finalista nagrade za mlade umjetnike Zlatna lubenica i proglašenje dobitnika/ce nagrade. Tema ovogodišnje izložbe i provedenog natječaja je "O pričama i (s)tvarima", a svoje će radove izlagati osam finalistica i finalista: Sanda Črnelč, Jiao Guo, Nikolina Kuzmić, Antonia Magdić, Luka Mahmuljin Udovičić, Manuela Pauk, Dora Ramljak i Petar Vranjković.
 
"Materija, (s)tvar(i), objekti i anorganski elementi pripovijedaju višeskalarne priče iz dubina sedimenata stijena i oceanskih brazda, subatomskih čestica i kozmičkih prostranstava. Na razini subjekta, ove priče počinju od samoodređujućih matičnih stanica od kojih kreće život, do mikroorganizama koji nastanjuju naša tijela i omogućuju njegovo funkcioniranje, a njihovo se narativno tkivo širi i preko tijela pojedinaca do podzemnih rizoma gljiva koje se hrane mrtvim organskim tvarima i premrežavaju zemljani pokrov planeta. Kao elementi ovih dinamičnih sustava, naša tijela postaju entiteti prepleteni sa svime što nas okružuje, asemblaži minerala, kemikalija, životinjskog i biljnog svijeta. Fizička se materija dugo smatrala pasivnom i beživotnom. Ipak, u zadnjih nekoliko desetljeća znanstvenici, filozofi i umjetnici preispituju ovakve prakse poimanja materije i materijalnog, otkrivajući "moć u stvarima". Kao što ističe Jane Bennett, takva moć je "sposobnost neživih stvari da ožive, djeluju i proizvedu učinke koji su ujedno dramatični i suptilni" (Bennett 2010: 6). Promatrana kroz ovu teorijsku prizmu, materija se polako pretvara iz inertne, pasivne i beživotne u aktivnog, živog, vibrantnog i autonomnog aktera/aktanta.

Ovakav pomak u perspektivi podrazumijeva ne samo promišljanja o materijalnim uvjetima svega onoga što obuhvaća ljudsko i onoga što je izvan njega, nego i preispitivanja ideja na kojima počiva naša kultura, poput subjektivnosti, autonomnosti, binarnih opreka uma i tijela, subjekta i objekta, prirodnog i kulturnog, ljudskog i neljudskog, roda i spola… Ako je materija "ontološka izvedba svijeta u svojoj tekućoj artikulaciji", što se događa kada je promotrimo kao nešto što djeluje, a ne nešto prema čemu se djeluje (Barad 2007: 149)? Kakva nam to nova biopolitička i bioetička pitanja otvara? Koje priče – implicitno ili eksplicitno – pripovijedaju (s)tvari, odnosno koje priče mi pripovijedamo o njima i kroz njih? I, postoji li u ovoj narativnoj mreži glavni protagonist?" (Marijeta Bradić)

Izložba traje do 19. 05. 2024. i može se pogledati svakim danom osim ponedjeljka i blagdana prema sljedećem radnom vremenu:

  • u travnju: 10.00 - 19.00 sati
  • u svibnju: 10.00 - 20.00 sati
  •  

“ZABORAVLJENO / FORGOTTEN” - Godišnja izložba članova Udruge fotografa Fotovun,
PETAK, 26. TRAVNJA U 20 SATI, GALERIJA "PET KULA", MOTOVUN

Udruga fotografa Fotovun vas poziva na svečano otvorenje godišnje izložbe fotografija članica i članova udruge, koje će se održati u petak 26. travnja 2024. godine u 20 sati u motovunskoj galeriji „Pet kula”, na adresi Resselov trg 1.

Naziv ovogodišnje godišnje izložbe je “ZABORAVLJENO / FORGOTTEN”.

Ljudi, mjesta i stvari koji su nekada bili važni, a sada polako nestaju iz sjećanja, ostavljeni iza nas. Predmeti koji su nekada bili važni, osobne stvari, zgrade, objekti, mjesta. Tema je vrlo široka, a mogućnosti pronalaska motiva bile su velike, a kako su članice i članovi udruge Fotovun interpretirali ovu zanimljivu temu možete saznati ukoliko razgledate izložbu od 50-ak fotografija koje će krasiti zidove galerije „Pet kula”.

Na izložbi sudjeluju: Aleksandar Lorenčak, Alessia Stelko, Ana Gašparović, Bojan Družeta, Boris Baran, Danijela Bučić, David Matković, Irena Gregorc, Ivan Vrkljan, Jadranka Mrak, Nataša Ladavac, Nevenka Zajc, Nina Križnić, Srđan Oroš i Željko Gudulić.

Humanitarni koncert "Za Valenta od srca",
PETAK, 26. TRAVNJA U 20 SATI, DOM SPORTOVA MATE PARLOV, PULA

Udruga cerebralne paralize Istarske županije organizira humanitarni koncert za svog člana Valenta Hrvatina koji je krajem siječnja ove godine pretrpio infarkt prednje spinalne arterije, zbog čega je ostao gotovo potpuno paraliziran od vrata nadolje.

Prikupljenim sredstvima plaćat će se troškovi rehabilitacije i smještaja u poliklinici Glavić koja će kroz 12 tjedana pružati Valentu uslugu rehabilitacije i smještaja uz pratitelja.

Nastupaju:

Atomsko sklonište/ Alen Vitasović/ Antitodor/ Anelidi/ Electrical Zhbrufadors/ Elis Lovrić/ Erik Balija/ Fallen down moon/ Indivia/ Irena&Mauro Giorgi/ Kristina Iveković/ Livio Morosin/ Razor/ SOUR

Istarski glazbeni dokumentarci - Veja i Tamara Obrovac,
PETAK, 26. TRAVNJA U 21 SAT, PULSKA FILMSKA TVORNICA

Ovoga petka, 26. travnja s početkom u 21 u Pulskoj filmskoj tvornici u sklopu Filmskog kluba mladih besplatna je projekcija dva kratka dokumentarna filma o legendama istarske glazbene scene: etno jazz skladateljici i pjevačici Tamari Obrovac te etnosastavu Veja koji specifičnu istarsku tradicijsku glazbu izvode na sebi svojstven moderan način.

Prije projekcije filmove će najaviti, a poslije projekcije će s publikom razgovarati o razlikama između portretnog i glazbenog dokumentarnog filmu te potrebi za vječnoj potrebi za dokumentiranjem zavičajne kulture i baštine mladi pulski kinoklubaši i muzičari Antonio Juričić i Tin Rakijaš.

Program

  • Ines Pletikos: Predi, predi šci moja
  • dokumentarni, 2005., 27 minuta
  •  

Jedna od najpoznatijih hrvatskih etno jazz skladateljica i pjevačica Tamara Obrovac u filmu se druži s ocem slikarom Ivanom Obrovcem te govori o djetinjstvu, mladosti, odnosu s muzikom, transu nastupa i vježbanju flaute te o Istri kao vječnoj inspiraciji.

  • Neven Mihael Dianežević: Veja
  • dokumentarni, 2017., 33 minute

Zovu ga "Jimmy Hendrix na mrtvoj kozi" jer je virtuoz na mihu! Živciraju ga klišeji da etnoglazbenici moraju svirati u šumi i jesti organski uzgojenu hranu, svjestan je da istarski melos nije ugodan svakom uhu, živi u Belgiji i u Hrvatskoj i pjevač je koji nastupa bos i pjeva žmireći! On je Goran Farkaš, etnomuzikolog i multiinstrumentalist koji s još četvoricom zaljubljenika u tradicijsku glazbu Istre - Markom Pernićem, Sašom Farkašem, Ljubanom Rajićem i Sebastijanom Demarkom - čini "Veju", etnobend iz Pazina za koji Dario Marušić kaže kako im se ne može dogoditi da ih se nakon slušanja zaboravi!

Humanitarni koncert "Opera Gala",
SUBOTA, 27. TRAVNJA U 19 SATI, KAZALIŠTE POREČ

U subotu, 27. travnja, Lions klub Poreč organizira humanitarni koncert „Opera Gala“, uz želju da okupljeni u kazalištu Poreč daju i svoj humanitarni doprinos. Na koncertu će prisutni imati priliku uživati u predivnim glasovima izvođača:

Nela Šarić, sopran, solistica opere HNK u Splitu
Nera Gojanović, mezzosopran, solistica HNK u Šibeniku
Patricia Žudetić, sopran, studentica završne godine solopjevanja na Muzičkoj akademiji u Zagrebu
Vladimir Garić, tenor, solist u HNK u Splitu
Gordana Pavić, klavir, profesorica pri Glazbenoj školi Ivana Lukačića u Šibeniku

Ulaz je besplatan uz rezervaciju ulaznica na internetskom sustavu www.rezervacije-poup.hr ili na blagajni Pučkog otvorenog učilišta Poreč u radnom vremenu: ponedjeljak-četvrtak 7.00-11.00 i uz prethodni poziv na broj 052/887-218, te petak-subota 18.00-21.00 sati. Na ulazu će se prikupljati donacije za nabavku medicinskih kreveta za potrebe besplatne posudionice Društva invalida Poreč.

Izložba Dodo Stroh: Ozračje Novigrada - svjetlo, odrazi, suprotnosti
SUBOTA, 27. TRAVNJA U 19 SATI, GALERIJA RIGO - NOVIGRAD

Muzej-Museo Lapidarium sa zadovoljstvom Vas poziva na izložbu DodoStroh: Ozračje Novigrada - svjetlo, odrazi, suprotnosti. Otvorenje izložbe održat će se u subotu, 27. travnja u 19 sati uz prisutnost umjetnice.

Predstavljaju se radovi austrijske fotografkinje Heidrun Strohmeyer (DODOSTROH) koja ima poseban odnosno prema Novigradu gdje dolazi već dugi niz godina. Novigrad je za autoricu mjesto inspiracije i kreativnosti što se očituje u njezinim fotografijama, kroz koje pratimo njezin tehnički razvojni put, kao i njezino estetsko i konceptualno istraživanje prezentacijske logike jednog mjesta iskazanog vizualnim jezikom.

Umjetnički rad DodoStroh proizlazi, s jedne strane, iz likovnih umjetnosti (slikarstva i grafike), a s druge strane, iz tradicije analogne umjetničke crno-bijele fotografije. Prijelaz na digitalnu fotografiju otvorio joj je nove kreativne mogućnosti, posebno u žanru umjetničke reportažne fotografije –ulične crno-bijele fotografije. Obilježja njezinih fotografija su uhvaćeni prizori nezamijećenih trenutaka koji prenose posebno raspoloženje gledatelju. Važni elementi njezinog umjetničkog izraza su svjetlo i sjena, kontrasti i odrazi. Formalna struktura njezinih 'slika' i perspektiva stvaraju napetost; prostorna dubina i prostorna podjela također igraju centralnu ulogu u njezinoj umjetničkoj fotografiji.

Kustosica izložbe Jerica Ziherl.

Izložba je otvorena do 16. svibnja 2024., može se razgledati od ponedjeljka do subote od 18 do 21 sat.


Izložba Čarobna Istra,
DO 20. SVIBNJA, ROTONDA PAZINSKOG KAŠTELA

Priče slušamo, čitamo, prepričavamo i pripovijedamo. Osluškujemo i tražimo u njima ono nešto skriveno što nas toliko k njima privlači. Bio to smijeh ili možda strah, a možda i oboje. Pripovijedalo se oduvijek, u hladnim zimskim večerima oko ognjišta uz vatru ili pak u toplim ljetnim uz svjetlost zvijezda i mjeseca. Priče su nas zabavljale, ali i poučavale. Važno je pripovijedati, pogotovo priče naših baka i nona, te zaboravljene mudrosti jer one su dio nas, našeg identiteta i samo ih pripovijedanjem čuvamo od zaborava.

Materijalno ostaje više ili manje sačuvano, ali jezik i priča su živi i promjenjivi. Važno je te priče i zapisati te tako ih prenijeti novim generacijama. Knjiga Čarobna Istra: skrivene tajne istarskih gradina autora Zdenka Bašića upravo to i čini. Bašić u knjizi donosi priče o jedanaest istarskih kaštela, a osim informativnog teksta o pojedinom kaštelu i naselju, zapisao je i priču o mitskim narodnim bićima iz Istre. Kako svaku priču i svaki kaštel prati ilustracija, tako ovu knjigu nećemo nazvati slikovnicom već ilustriranom zbirkom priča.

Upravo ilustracije iz knjige Čarobna Istra, njih devet, može se pogledati na istoimenoj izložbi koja je otvorena u srijedu 24. travnja 2024. godine u Rotondi pazinskog Kaštela.

(I.I. i S.V./ foto: arhiva, REX)

Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta kulturKLIK koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.