VILLA TRAPP NALAZI SE U PULI
Na današnji dan, 30. svibnja 1947., umro je Georg Ludwig Ritter von Trapp, poznat kao barun von Trapp, austrougarski mornarički časnik, rođen u Zadru 4. travnja 1880. godine. Zahvaljujući postignućima na moru tijekom Prvoga svjetskog rata, stekao je mnogo odlikovanja uključujući vojni red Marije Terezije. Priča o njegovoj obitelji poslužila je kao inspiracija za mjuzikl Moje pjesme, moji snovi.
Rođen je u Zadru, tadašnjem glavnom gradu Kraljevine Dalmacije, a slijedeći obiteljsku tradiciju od 1894. godine pohađa pomorsku akademiju u Rijeci nakon čega odlazi na službu u Pulu gdje se istaknuo kao vrstan podmorničar. Postignuća na moru tijekom I. svjetskog rata donijela su mu brojna odličja, kao i plemićku titulu.
Von Trapp se prvo oženio za Agathu Whitehead, nećakinju St Johna Brodricka i unuku Roberta Whiteheada, izumitelja torpeda. Upravo je ona krstila U-boot U-6 na kojemu je on prvi put zapovijedao. Agathino naslijeđeno bogatstvo uzdržavalo je par i omogućilo im da osnuju obitelj. Njihovo prvo dijete Rupert rodio se 1. studenoga 1911. u Puli. Obitelj je živjela u vili u Budicinovoj ulici 11. U braku su imali šestero djece: Agathu, isto rođenu u Puli, Mariju Franzisku, Wernera, Hedwigu, te Johannu, sve rođene u Zell am Seeu u obiteljskom domu Erlhofu, te Martinu rođenu u Klosterneuburgu u obiteljskom domu Martinsschlösselu.
Agathe Whitehead umrla je 3. rujna 1922. od šarlaha kojim se zarazila preko svoje kćeri Agathe. Obitelj je kupila vilu u Aigenu, predgrađu Salzburga i preselila se 1924. Oko 1926. godine Maria Franziska oporavljala se od bolesti i nije mogla pohađati školu, pa je von Trapp unajmio Mariju Augustu Kutscheru iz obližnje opatije u Nonnbergu kao paziteljicu, nakon što su se zaljubili Maria i Georg vjenčali su se 26. studenog 1927. godine.
O VILI TRAPP U PULI
Villa Trapp (ponekad Casa Trapp), austro-ugarska je vila u pulskoj rezidencijalnoj četvrti Verudi izgrađena 1912.-1913. godine prema projektu arhitekta Ferdinanda Geyera. Naziv je dobila po vlasniku, slavnom austro-ugarskom podmorničaru Georgu Ludwigu von Trappu, čiji je život prikazan u filmskom klasiku Moje pjesme, moji snovi.
U tadašnjoj Via Milizia kao zadnja u nizu rezidencijalnih vila visokih časnika C. i kr. ratne mornarice dovršena je 1913. godine Trappova kuća. Istočno od svojeg prvoga susjeda Miklósa Horthyja, posljednjega zapovjednika austro-ugarske ratne mornarice, Georg von Trapp financirao je izgradnju vile s dvama katovima, dok središnji dio vile na južnoj strani ima tri kata. Glavni, rezidencijalni ulaz u vilu nalazio se s južne strane gdje se nalazi glavno ulazno stubište jednostavne forme i uokvireno kamenim stupovljem i ulaznim terasama istih oblika. Skladnost cjeline naglašavaju arkadure otvora lovačke sale u prizemlju, u čijem se unutarnjem dijelu ističe izvorni ukrašeni kasetirani drveni strop. Vila je imala i pomoćne objekte za poslugu, kočiju i ogroman park.
(DV/Wikipedia)