Udruge ZUM i Metamedij te Savjet mladih grada Vodnjana danas su u 10 sati održali konferenciju za novinare u Centru za mlade Pula. Na konferenciji je predstavljen Pozicijski dokument Mreže mladih Hrvatske o suradnji javnog i civilnog sektora u..."/>

Mladi za partnerstvo!

U SKLOPU PROJEKTA "POLITIKA ZA MLADE – KORAK DALJE"
Udruge ZUM i Metamedij te Savjet mladih grada Vodnjana danas su u 10 sati održali konferenciju za novinare u Centru za mlade Pula. Na konferenciji je predstavljen Pozicijski dokument Mreže mladih Hrvatske o suradnji javnog i civilnog sektora u području razvoja lokalnih i regionalnih poitika za mlade.
Mreža mladih Hrvatske (MMH) je savez 56 nevladinih udruga mladih i za mlade i kao takva djeluje kao nacionalna krovna organizacija mladih u RH. I udruga ZUM je jedna od članica MMH. U sklopu projekta „Politika za mlade – korak dalje“, MMH je pokrenula obrazovni ciklus "Politika za mlade" na kojem sudjeluje 15 mladih osoba u dobi od 18 do 29 godina s područja cijele RH. To je trening osnovnih teorijskih i praktičnih vještina o politici za mlade, a sastoji se od tri modula: „Razvoj nacionalne i lokalnih politika za mlade“, „Politika za mlade i europski standardi – europski izazovi za RH“ i „Participacija i umrežavanje mladih – alati zagovaranja razvoja politike za mlade“. Kao aktivni  sudionici iz Istarske županije u obrazovni su se ciklus uključile udruge ZUM i Metamedij te Savjet mladih grada Vodnjana. Nakon prvog modula, objavili smo Pozicijski dokument Mreže mladih Hrvatske o suradnji javnog i civilnog sektora  u  području razvoja lokalnih i regionalnih politika za mlade, koji će biti jedan od temelja suradnje s lokalnim vlastima kako bi se izgradilo pravedni društveni odnosi i uvažavanje mladih osoba kao potencijala društvenog razvoja. Ključna načela na kojima temeljimo suradnju jesu: transparentnost, odgovornost, načelo partnerstva, načelo povratne informacije, inovativnost, agilnost, održivost i koherentnost.
Ono što nas nakon toga očekuje jest predstavljanje dokumenta javnosti i predstavnicima lokalnih vlasti kako bi zajedničkim snagama započeli s jačanjem institucionalnih mehanizama kojima mladi postaju faktorom pozitivnih društvenih promjena. Važno je naglasiti kako će rezultati ovoga obrazovnog ciklusa, osim pozicijskog dokumenta biti i priručnik „Politika za mlade- hrvatska i europska praksa“ te okrugli stol „Suradnja lokalnih vlasti i organizacija mladih u razvoju lokalnih politika za mlade“.                     
U sklopu projekta „Politika za mlade – korak dalje“  MMH je pokrenula Obrazovni ciklus o politici za mlade na kojem sudjeluje 15 mladih osoba u dobi od 18 do 29 godina s područja cijele RH. Obrazovni ciklus o politici za mlade je trening osnovnih teorijskih i praktičnih vještina o politici za mlade, namijenjen mladima koji dolaze iz organizacija različitih profila (politički pomlaci, udruge mladih i za mlade, predstavnici Savjeta i Vijeća mladih). Kao aktivni  sudionici iz Istarske županije u obrazovni su se ciklus uključile pulske udruge ZUM i Metamedij te Savjet mladih grada Vodnjana.
Obrazovni program se sastoji od tri modula:
1. modul: „Razvoj nacionalne i lokalnih politika za mlade“ (travanj, 2009.)
Na ovome modulu sudionici su upoznati s kontekstom, institucionalnom arenom i specifičnostima politike za mlade. Rezultat ovoga modula jest izrađen Pozicijski dokument o suradnji institucija javnog i civilnog sektora/organizacija mladih na nacionalnoj i lokalnoj razini.
2. modul: „Politika za mlade i europski standardi – europski izazovi za RH“ (srpanj, 2009.)
Na drugome modulu sudionici će biti informirani o primjerima dobre prakse u području politike za mlade na modelima više razvijenih europskih zemalja, o europskoj politici za mlade, metodi otvorene koordinacije i djelovanju ključnih aktera, Vijeća Europe i Europske komisije. Rezultat ovoga modula bit će izrađena komparativna analiza politike za mlade u analiziranim europskim državama. Analizirat će se institucionalni i zakonodavni okvir, strukture odlučivanja u kojima participiraju mladi, posebne politike za mlade, državni proračuni, umrežavanje i sektor mladih, suradnja nevladinog i vladinog sektora.
3. modul: „Participacija i umrežavanje mladih – alati zagovaranja razvoja politike za mlade“ (listopad, 2009.)
Nakon ovoga modula sudionici će usvojiti praktična znanja i vještine za efikasno definiranje problema vezanih za mlade, suradnju i umrežavanje, stvaranje alternativnih rješenja, njihovo zagovaranje i implementaciju. Rezultat koji će biti vidljiv nakon ovog modula jest okrugli stol „Suradnja lokalnih vlasti i organizacija mladih u razvoju lokalnih politika za mlade“, kojeg će sudionici organizirati svatko u svojoj lokalnoj zajednici, kako bi javnosti i predstavnicima lokalnih vlasti predstavili pozicijski dokument nastao nakon prvoga modula.
Osim toga, sva će dokumentacija nastala za vrijeme obrazovnog ciklusa biti pripremljena i objavljena u formi priručnika „Politika za mlade- hrvatska i europska praksa“, koji će poslužiti kao priručnik svim dionicima politike za mlade u Hrvatskoj, ali i kao alat u procesima zagovaranja u njoj predstavljenih rješenja.  (REX, foto: M. Angelini)