Milijun potpisa za REKOM

NITI U JEDNOJ OD DRŽAVA NIJE DOVRŠEN POPIS UBIJENIH U RATU
Akcijom „regionalnog odmrzavanja“ u utorak, 26. travnja u 11.55 sati na Narodnom trgu kod pulske tržnice će, kao i u Zagrebu, Sarajevu, Ljubljani, Beogradu, Banja Luci, Prištini, Skopju i Podgorici, početi dosad najveća kampanja izgradnje mira u regiji „Milijun potpisa za REKOM“. Tijekom kampanje će se prikupljati milijun potpisa podrške za osnivanje REKOM-a, Regionalne komisije za utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim kršenjima ljudskih prava počinjenim od 1991. do 2001. na prostoru nekadašnje SFRJ.
U ovoj će simultanoj akciji na području regije sudjelovati više od 500 volontera i volonterki, dok će tisuće mladih biti nositelji kampanje prikupljanja potpisa koju u Hrvatskoj koordinira Inicijativa mladih za ljudska prava. Akcija će u svim zemljama nasljednicama SFRJ, trajati do 06. lipnja. Potpisi će se u Hrvatskoj prikupljati na štandovima u više od 50 gradova, ali i u okviru kampanje „od vrata do vrata“.
Deset godina od kraja oružanih sukoba na tlu nekadašnje SFRJ, niti u jednoj od država nije dovršen popis ubijenih u ratu, a više od 15.000 osoba i dalje se vode kao nestale. Ljudski gubici su marginalizirani, a istinom, činjenicama i potrebom za poštivanjem ljudskih prava svih često se manipulira u političke svrhe.
Ovi i mnogi drugi razlozi naveli su više od 1.500 organizacija i pojedinaca svih nacija i vjera s prostora bivše SFRJ, okupljene u Koaliciji za REKOM, da zagovaraju stvaranje neovisne međudržavne komisije kao vansudskog istražnog tijela koje treba utvrditi i javno iznijeti činjenice o proteklim ratnim zbivanjima. Među njima su udruge žrtava, nestalih, veterana, logoraša, novinara, manjinskih zajednica, udruga mladih i za mlade i organizacija za ljudska prava.
Komisija će održavanjem javnih slušanja ispovijesti žrtava pomoći da se u regiji čuje njihov glas, i da se na taj način javnost potakne na suosjećanje, poštovanje i solidarnost sa žrtvama svih etničkih skupina. U svom će završnom izvještaju napraviti popis ljudskih gubitaka, popis logora i drugih mjesta zatvaranja.
U ovoj se akciji od građana i građanki Istarske županije, kao i predstavnika vlasti, intelektualaca i drugih, puno očekuje s obzirom na to da je Istarska županija u regiji prepoznata kao multikulturalna sredina s izraženim osjećajem za pravdu i poštivanje ljudskih prava. Nadamo se da će građani/ke svojim potpisom podržati inicijativu koja može pomoći da se vrati dostojanstvo svim ljudskim gubicima, utvrdi sudbina nestalih i konačno, činjenice o ratnim zločinima.
Simbolični potpisi podrške će tijekom lipnja ove godine zajedno s Prijedlogom Statuta REKOM-a biti predani svim parlamentima u regiji, od kojih će se tražiti osnivanje ovog neovisnog vansudskog tijela. Potpis možete dati i na službenim stranicama www.zarekom.org, na kojima su detaljne informacije o Inicijativi za REKOM.
REKOM su dosad podržali predsjednici Republika Hrvatske i Srbije, Ivo Josipović i Boris Tadić, Skupština Crne Gore, Europska komisija i Europski parlament, kao i brojne javne osobe u regiji, a akciju su financijski podržali Nacionalna zaklada za demokraciju (NED), United States Institute of Peace i European Instrument for Democracy and Human Rights (EIDHR).