Miletić u Saboru upitao o Tehnomontovoj marini-VIDEO

DISKRIMINIRAJUĆI POLOŽAJ SPRAM OSTALIH MARINA U HRVATSKOJ
Pulski gradonačelnik Boris Miletić danas je na sjednici Sabora postavio pitanje o Tehnomontu, odnosno Tehnomontovoj marini koja je odlukama Vlade i nadležnog ministarstva stavljena u potpuno neravnopravan i diskriminirajući položaj spram ostalih marina u Hrvatskoj: „Poštovani potpredsjedniče Hrvatskog sabora, poštovana predsjednice hrvatske Vlade sigurno je dobro i pohvalno nastojanje Vlade da imenovanjem potpredsjednika Vlade zaduženog za nove investicije nastojim ukloniti postojeće barijere koje danas koče investicije, samim time i gospodarsku aktivnost i nova radna mjesta.
No, danas bih želio govoriti o gospodarstvenicima koji već postoje i posluju u našoj državi. Stoga ću se usredotočiti na jedno uspješno poduzeće koje se bavi proizvodnjom, koje izvozi, ali i koje se bavi nautičkim turizmom. Riječ je o tvrtci Tehnomont iz Pule. Osim što ovo poduzeće zapošljava 600 ljudi i hrani 600 obitelji, ono postoji već 55 godina, no stječe se dojam da našoj državi i nije u interesu da ona opstane.
Radi se o poduzeću koji gotovo 80% svog prihoda ostvaruje izvozom. Radi se o poduzeću koje se bavi malom brodogradnjom. Zašto to govorim? To govorim iz razloga što je Tehnomontova marina odlukama Vlade i nadležnog ministarstva stavljena u potpuno neravnopravan i diskriminirajući položaj spram ostalih marina u Hrvatskoj. Iznest ću samo dva brojčana pokazatelja. Fiksni dio koncesijske naknade uvećan je za 1429%. Da, dobro ste čuli, 1429%. To je 14 puta veća naknada od bilo koje marine u Hrvatskoj.
Promjenjivi dio koncesijske naknade poduplan je, sa 2% na 4% ukupnog prihoda.
Da nam se uzima duplo, na to smo se nekako i navikli, ali 14 puta više od ostalih, to je stvarno nedopustivo. Obzirom da ovo trgovačko društvo pokušava riješiti ovaj problem, s nadležnim ministarstvom već tri godine, ali na žalost bezuspješno, postavljam pitanje vama poštovana predsjednice, što ćete vi poduzeti kako bi ovo poduzeće bilo u ravnopravnom položaju spram ostalih marina u Republici Hrvatskoj, kako bi mogli zadržati ili čak povećati broj zaposlenih i kako bi se jednom riječju ova nepravda ispravila?
Vladimir Šeks dao je riječ predsjednici Vlade Jadranki Kosor koja je odgovorila:  „Hvala lijepa gospodine potpredsjedniče, gospodine zastupniče. Pa evo ja ću učiniti sve što je u mojoj moći, mojoj nadležnosti, prije svega da doznam sve pojedinosti. Zaista ne vjerujem da to razumijete da pojedinosti o svakom poduzeću nemam, i da ne mogu imati, da ste postavili možda nekom resornom ministru pitanje, možda bi imao više podataka. Ali ono što ću učiniti svakako uvjeravam vas nastojati probrati sve važne i relevantne podatke, odgovoriti vam i pisanim putem, ali ako hoćete možemo se i nakon toga drugi tjedan naći, jer će zasjedati Sabor, kako bismo vidjeli što je moguće učiniti u konkretnom slučaju, kako je moguće to razriješiti, ako je moguće svakako, ako se na bilo koji način radi o bilo kakvoj vrsti diskriminacije, to znate da u Vladi nećemo dopustiti. Prema tome idemo vidjeti o čemu se radi, obećavam brzi odgovor, i pozivam vas nakon toga, dakle kad prikupim sve relevantne činjenice na razgovor kako bismo vidjeli što dalje.“ Miletić je odgovorio: „Hvala lijepa. Prihvaćam vašu inicijativu, dostavit ću sve potrebne podatke, iako se oni već nalaze u nadležnom ministarstvu, ali ne zahvaljujem samo u svoje ime, već upravo tih 600 radnika koji tamo rade. „ (REX / Foto: Arhiva)

Video vezan uz članak