Kulturna događanja za ovaj tjedan

Kulturna događanja za ovaj tjedan-136295

KULTURKLIK: DONOSIMO PREGLED DOGAĐANJA ZA OVAJ TJEDAN
Izdvajamo kulturna događanja u Istri za ovaj tjedan. Očekuju vas filmske projekcije, predstave, radionice, izložbe, Dan grada Pule i otvaranje Malog rimskog kazališta.

Započeo mjesec našeg filma
Mjesec našeg filma započinje 1. svibnja projekcijama u brojnim hrvatskim gradovima između kojih se nalazi i Pula. Riječ je o programu koji uključuje projekcije 60 domaćih filmova u 56 gradova i 72 kina diljem Hrvatske tijekom svibnja i dio je projekta H15 – 15 godina u našem filmu kojim Hrvatski audiovizualni centar obilježava 15 godina djelovanja.

"Kroz Mjesec našeg filma želimo publiku provesti kroz domaću kinematografiju u proteklih 15 godina podsjećajući je na neke od najuspješnijih i omiljenih filmova uz koje su odrastali, razvijali se, educirali, rasli, mijenjali se. Spomenuti program održat će se u kinima u sklopu Kino mreže, nezavisnim kinima te u CineStar kinima diljem Hrvatske.", ističu iz Hrvatskog audiovizualnog centra.

U četvrtak, 4. svibnja u 20 sati, u kinu Buzet će se održati igrani film. Trajanje filma je 85 minuta.

Cijeli program za svaki grad možete pronaći OVDJE.

UTORAK, 2. SVIBNJA U 20 SATI
INK: "DRAGA PRIČA" BOŽIDARA KUNCA

120-ta obljetnica rođenja skladatelja Božidara Kunca, predstavnika hrvatskog impersionizma (1903. Zagreb – 1964. Detroit, Michigan, SAD).
–  predstavljanje i izvedba klavirskih kompozicija iz albuma „Mlado lišće“ op.20

– sudjeluju studenti Studija Glazbene pedagogije Muzičke akademije Sveučilišta Jurja Dobrile iz Pule iz klase mr.art.Elde Krajcar Percan, uz podršku u prezentaciji projekta izv.prof.dr.sc.Lade Duraković.

Kompozicije i studenti izvođači:
Tako je nekoć bilo –  Petra Turčić
Mlada radost – Mateja Turčić
Ples u šumi – Dorja Sabolović
Maštanje o sreći – Ana Glasnović
Poslije škole – Nina Španjol
Draga priča – Martina Kurelić
Mala vojska – Emanuel Čukljaš
Gošća koncerta: Letizia Ulika Roce, violina

Klavirski ciklus pod naslovom Mlado lišće (op.20) komponirao je Božidar Kunc 1933. godine i posvetio ga je svojoj majci. Riječ je o kratkim uspomenama iz djetinjstva, pisanim pristupačnim stilom, koji obiluje duhovitim karakterizacijama pojedinih raspoloženja. Mlado lišće se ubrzo uvrstilo u najpopularnija domaća djela literature za mlade pijaniste. Didaktička važnost tih sedam kompozicija sastoji se u tome što je Kunc namjernim unošenjem disonanca želio mlade glazbenike pripremiti za zadatke, koji ih čekaju kod izvođenja i slušanja suvremenih muzičkih ostvarenja.

Ulaz je slobodan, a trajanje koncerta je 45 minuta.

SRIJEDA, 3. SVIBNJA U 10:30 SATI
CIRCOLO - RADIONICA SAMONIKLOG BILJA

Istarsko Veleučilište - Università Istriana di scienze applicate i Institut za poljoprivredu i turizam u Poreču pozivaju sve zainteresirane da sudjeluju na radionici Samoniklo bilje u funkciji prilagodbe poljoprivrednog i turističkog sektora klimatskim promjenama projekta „WildBioAdapt - Divlje biljne vrste u funkciji prilagodbe poljoprivrede i turizma klimatskim promjenama“ koja će se održati u srijedu, 3. svibnja u 10:30, u Zajednici Talijana Pula Circolo, Carrarina 1, Pula.

SRIJEDA, 3. SVIBNJA U 12 SATI
EDUKACIJA MLADIH/ PRVO PREDAVANJE - "KORIJENI KONCEPTUALNE UMJETNOSTI"

Prvi ciklus predavanja u sklopu projekta HDLU-a Istre „Edukacija mladih“ u 2023. godini počinje sutra, 3. svibnja u 12 sati u galeriji HDLU-a Istre (Zagrebačka 4, Pula) i to pod nazivom "Korijeni konceptualne umjetnosti".

Predavanja će voditi akademski slikar Igor Gustini, a nastavak su prošlogodišnjeg uspješno održanog ciklusa predavanja istog autora.

Predavanja su otvorena i besplatna za sve zainteresirane građane svih dobnih skupina, a posebice mlade, srednjoškolce i studente.

Prvi ciklus predavanja u sklopu projekta "Edukacija mladih" u 2023. godini:
Prvo predavanje, 3. svibnja 12 - 14 sati, galerija HDLU-a Istre, Zagrebačka 4, Pula
„Korijeni konceptualne umjetnosti“
- Koncept umjetnosti od antike do danas
- Što je konceptualna umjetnost i je li još aktualna?
- Pogled na suvremeno slikarstvo

Igor Gustini rođen je u Firenci 1969.godine. Maturirao je 1987. na Državnoj umjetničkoj gimnaziji u Padovi. 1993., a diplomirao slikarstvo na Akademiji  likovnih umjetnosti u Veneciji. Dobitnik je nekoliko nagrada za dizajn i slikarstvo te član HDLU-a Istre, HDLU-a Zagreba, HZSU-a. Živi i radi u Puli.

Preostala dva predavanja iz ciklusa "Korijeni konceptualne umjetnosti" održat će se 10. i 17. svibnja.

SRIJEDA, 3. SVIBNJA U 20 SATI
INK: PREDSTAVA FRANCAMENTE

U režiji i izvedbi Petre B. Blašković, u srijedu, 3. svibnja u INK će se odviti repriza predstave "FRANCAMENTE". Predstava je nastala u koprodukciji sa Zajednicom Talijana Pula.

Franca Rame, jedna od najvećih ikona aktivističkog kazališta, društva, satire, feminizma, politike, gotovo bolne komedije, lojalnosti ideji, beskompromisnoj borbi za vlastite ideale, žrtva licemjernog društva koji se boji istine, centar je ovog autorskog projekta koji ne vraća na scenu samo neke od njenih autorskih tekstova napisanih s mužem Dariom Foom, već priča i priču jednog života posvećenom dostojanstvu života.

"Francamente… Iskreno. U životu i na sceni, na televiziji i u parlamentu… Nema razlike gdje se govori. RIJEČ KAO SLOBODA, kao udisaj bez kojeg se ne može …ne bismo mogli moći…"

Više o predstavi možete pročitati na ovoj poveznici.

OD ČETVRTKA, 4. SVIBNJA DO SUBOTE, 6. SVIBNJA
BOGATI PROGRAM POVODOM DANA GRADA PULE

U četvrtak, 4. svibnja od 9 do 18 sati prezentirat će se vatrogasna vozila i oprema JVP Pula i DVD Pula povodom Dana vatrogastva.

Svečano otvorenje Malog rimskog kazališta u Puli održat će se na Dan grada Pule, 5. svibnja ove godine. Svečanost otvorenja pratit će raskošni glazbeno-scenski program u režiji Krešimira Dolenčića i Aleksandra Švabića.

Idućeg dana, 6. svibnja, pozornica Malog rimskog kazališta ugostit će Perpetuum Jazzile, slovensku glazbenu atrakciju i jednu od najprepoznatljivijih vokalnih skupina na svijetu. Time će se službeno proslaviti vraćanje izvorne funkcije iznimno važnom antičkom spomeniku kulture u Puli na čijoj su rekonstrukciji radili interdisciplinarni timovi arhitekata, projektanata, konzervatora, arheologa i povjesničara umjetnosti.

ČETVRTAK, 4. SVIBNJA U 19 SATI
GRADSKA KNJIŽNICA PULA: OTVORENJE IZLOŽBE "FULVIO JURIČIĆ - MALI FORMATI"

U sklopu programa proslave Dana Grada Pule, u gradskoj galeriji Pula (Kandlerova 8) u četvrtak, 4. svibnja otvara se izložba Fulvia Juričić - Mali formati. Izložba malih formata Fulvia Juričića u Gradskoj galeriji Pula, otvorena je točno četiri godine nakon izložbe njegovih crteža u tom istom prostoru, a obje su otvorene na dan Grada Pule.

Fulvio Juričić rođen je 18. kolovoza 1952. godine u Puli. Nakon Gimnazije, koju je pohađao u Puli, a maturirao u Rovinju, 1973. upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, slikarski smjer u klasi profesora Miljenka Stančića. Diplomirao je 1978. u klasi profesora Vasilija Jordana. Iste se godine vraća u Pulu, gdje je od 1979. profesor u školi primijenjenih umjetnosti i dizajna u Puli. Od 1977. izlaže na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Sudionikom je nekoliko slikarskih kolonija i simpozija, a dobitnik je brojnih nagrada i priznanja. Član je HDLU Istre, a živi i radi u Puli.

ČETVRTAK, 4. SVIBNJA OD 20 SATI
UMIJEĆE KRATKOG FILMA II U KLUBU PULSKE FILMSKE

Ovog četvrtka, 4. svibnja s početkom u 20 sati u Klubu Pulske filmske prikazat će se pet kratkometražnih filmova koji svojim različitim redateljskim postupcima i pristupima temi daju sjajan uvid u kreativne mogućnosti forme kratkog filma.
 
Prije projekcije filmove će najaviti, a poslije projekcije će s publikom filmove analizirati voditelj Kluba PFT-a Marko Zdravković-Kunac te moderirati razgovor o različitim autorskim artikulacijama i izazovima filmskog stvaranja. 
 

Program
Tomislav Šoban: Kad odlučim kako započeti, znat ću sve ostalo 2021., dokumentarni, 10 min, Kinoklub Zagreb
Kratki autobiografski film o stanu u kojem živim te o tajni koju skriva. Strukturiran od niza početaka ili uvoda, otkriva tko je prije mene živio u tom stanu, odnos koji imam prema njemu i gdje bih volio živjeti u budućnosti. Istodobno demistificira filmske postupke od kojih je sastavljen film.

Grupa autora: Komad Mirana,
2020., dokumentarni, 8 min, Blank
Miran Cencič priča o razlozima zbog kojih je odlučio, u slučaju smrti, svoje tijelo pokloniti Medicinskom fakultetu u Zagrebu, a ne biti pokopan na klasičan način. Film je nastao u okviru programa Blank_senior unutar filmske radionice namijenjene osobama starije životne dobi.

Toma Šimundža: Pinokio
2013., eksperimentalni, 11 min, UMAS
Proba snimanja filma s PINokiom, koja se gubi po putu, a završava razbijanjem (po)nosa.
Zorko Sirotić: Višak popušim sam
2015., dokumentarni, 10 min, Kinoklub Zagreb
Film iscrtava koncizan portret svojeg protagonista, bivšeg novinara u kulturi koji je postao sitni švercer duhana. Nakon gubitka posla je, kao pasionirani pušač, počeo intenzivno tražiti spas za svoju naviku, kojeg je na koncu našao u nabavi duhana iz šverca, a uskoro se počeo baviti i preprodajom.

Vida Skerk: Noćna vožnja
igrani, 2022., 24 min, ADU Zagreb
Kroz slijed snova i noćnih mora, mlada studentica Dunja propituje svoju odluku da se preseli u veći grad i žali što je napustila sigurnost svog rodnog grada u kojem je uvijek mogla računati na podršku bliske prijateljice Sare.
 
Program Kluba Pulske filmske tvornice financijski podržavaju Grad Pula, Hrvatski audiovizualni centar i Zaklada Kultura nova.

ČETVRTAK, 4. SVIBNJA U 20 SATI
CARMINA BURRANA NA PULSKOM FORUMU

Postava djela Carl Orff: Carmina Burana održati će se u četvrtak, 4. svibnja u 20 sati na pulskom Forumu, a u slučaju lošeg vremena koncert će se odviti u INK Pula.

Tijekom 2023. godine Muzička akademija Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli pripremala je još jedan veliki umjetnički projekt u kojemu će sudjelovati oko 140 mladih glazbenika. Jedan je to od projekata Sveučilišta koji obogaćuju redovnu nastavu studenata, daju im neprocjenjivo iskustvo sukladno njihovim potrebama u procesu školovanja.

Postavom djela Carl Orff: Carmina Burana na Forumu u Puli, Muzička akademija Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli nastavlja uspješan niz koncertnih događanja u gradu Puli i Istarskoj županiji s ciljem da u terminima Dana Grada izvođenje programa na Forumu postane tradicija Sveučilišta koji je jedan od značajnih nositelja razvoja glazbene umjetnosti u Puli.

Akademski mješoviti zbor kao i sva druga tijela i pojedinci Muzičke akademije konstantno su prisutni u društvenom i kulturnom životu grada, županije ali i šire. Kantata Carla Orffa Carmina Burana će 2023. godine biti izvedena u originalnoj verziji, tj. za zbor, dva klavira, timpane, udaraljke (pet udaraljkaša) i soliste pjevače (sopran, tenor i bariton).

Remek djelo Orffa izvodit će Zbor MAPU kao domaćin (Akademski mješoviti zbor Muzičke akademije Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli), zbor AKMUZ (Akademski muški zbor fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu), Dječji zbor Kap iz Rijeke i Dječji zbor glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova u Puli.

U ulozi solo sopranistice je Antonija Dunjko, solo tenora Marko Antolković, a dionicu solo baritona otpjevat će naš proslavljeni solo pjevač, prvak kazališta HNK u Rijeci Robert Kolar. Klaviristi će biti puležani sa našega Sveučilišta Vesna Ivanović Ocwirk i Robert Batelić. Izvedbom će ravnati dirigent sa Muzičke akademije u Puli Domeniko Briški.

Izvedba kantate Carmina Burana na Forumu od općeg je značaja za kulturni razvitak grada, te od posebnog interesa za glazbenu umjetnost. Djelo je to koje je veliki magnet za publiku, jedan od najvećih brandova klasične glazbe. Cilj ovoga projekta je popularizacija klasične glazbe s vrlo edukativnim karakterom. Ideja je da ovo postane tradicija, tradicionalni program Gradu za rođendan, u terminima obilježavanja Dana grada čime se proširuje glazbeno kulturno djelovanje u gradu na mjesece koji nisu ljetni, tj. na predsezonu.

Osim za grad ovaj projekt je izuzetno važan i za same studente koji će kroz ovo izvođenje glazbe uživo stasati i kao reproduktivni glazbenici, u svojem pedagoškom školovanju, te će to iskustvo praktične glazbe direktno moći primijeniti na cijelo društvo.

Naime, jedino kroz njihove ruke prolazi doslovno cijelo društvo kroz osnovno, tj. srednjoškolsko obrazovanje. Ovom izvedbom na glavnom gradskom trgu Muzička akademija se opet otvara široj javnosti, te izlazi iz institucionalnih koncertnih prostora.

Ovakav projekt definitivno spada među projekte van redovitih programa, on je potaknut entuzijazmom i realnom potrebom. Ovakve projekte nemoguće je realizirati bez potpore grada. Akademija, profesori i studenti ulažu u realizaciju projekta sve svoje raspoložive resurse, a uz podršku grada u kojemu Sveučilište živi i djeluje vjerujemo da će program postati tradicionalan.

OD PETKA 5. DO NEDJELJE 7. SVIBNJA
NOVI ISTARSKI DRAGULJ: BRTONIGLA TOONS&TUNES FESTIVAL

Ovog vikenda pobjegni od užurbane gradske vreve i dođi u Brtoniglu, predivan i bajkoviti gradić u sjeverozapadnoj Istri poznat po restoranima s Michelinovim preporukama te po proizvodnji gotovo 50% čuvene istarske malvazije. Hedonistički vikend u Brtonigli poprima novu dimenziju zahvaljujući Toons&Tunes festivalu, novom ambicioznom projektu koji spaja strast prema vinilima, kolekcionarstvu (stripa i vinila), a koji će ugostiti neke od najznačajnijih regionalnih umjetnika.

Toons&Tunes je za svoje premijerno izdanje odabrao nekadašnji mlin i tvornicu tjestenine, današnju Turističku zajednicu Brtonigle, odnosno predivno zdanje koje se prostire na tri etaže i koje će na 3 dana udomiti velikane poput Milana Trenca, strip crtača i ilustratora čiji su radovi krasili stranice NY Timesa, Wall Street Journala, Forbesa i Fortunea, a prema čijoj je slikovnici nastao Blockbuster "Noć u muzeju".

Potom Stevana Subića, jednog od najtraženijih regionalnih crtača koji je slavu stekao crtajući za DC, američku izdavačku kuću, neke od bezvremenskih junaka poput Connana, Tarzana, Sherlock Holmesa, a trenutno ilustrira ciklus stripova pod nazivom The Riddler: Year One – o jednom od najvećih Batmanovih negativaca – Riddleru. Kolegi iz Srbije pridružuje se Leo von Punkersteina posebnim izdanjem serijala Le Dernier Dragon (Posljednji Zmaj), epizoda L'Ordre de Drac (Red Drakova) scenarista Jean Pierre Pecau-a dok će domaće snage još zastupati strip kolektivi Farto i Strip Prefiks, kao i najveća platforma nezavisnog stripa, Komikaze. Vrijedi spomenuti da iz Srbije s posebnim izdanjem podcasta stiže Stripovedač.

Uz izložbe, panel diskusije o strip izdavaštvu, budućnosti stripa i vinila, radionice na temu stripa i vinila (vinyl basics, sinkronizacija crtića, strip radionice za djecu i odrasle), druženje s crtačima, glazbene razgovore uz Barbića i Matića, dva kata izložbeno prodajnog prostora, posjetitelji će imati prilike pogledati neka od najboljih ostvarenja iz selekcije Animafesta. Radi se o drugom najstarijem festivalu animiranog filma u svijetu te svakako jednom od najznačajnijih u Europi koji je slavu stekao zahvaljujući cijenjenoj Zagrebačkoj školi animiranog filma.

Ako ste mislili da je to sve, varate se! U duhu festivala glazbu biraju i vrte na pločama probrani internacionalni znalci Kool S (Hr), Wandervogel (It), DJ Škripa (Sr), Meniga (Hr), Šajeta (Hr), DJ Dazz (Hr), Birradiski (Si) i Gram Zvuka (Hr), dok vi možete uz pucketanje ploča uživati u craft pivima, vrhunskim istarskim vinima ili kušati delicije popularnog istarskog food trucka Poluotoka.
Još malo razonode festivalu donosi Mario Kovač svojom Kviznom situacijom usmjerenom upravo na strip i glazbu. Sigurni smo da nema boljeg plana za vikend od izleta u Brtoniglu na Toons&Tunes festival, stoga zaokružite datume i vidimo se u društvu umjetnika i glazbenika koji će vas uvesti u hedonizam kakav vam duša treba.

Projekt je sufinanciran od strane Općine Brtonigla Verteneglio, kao i TZ Brtonigla Verteneglio.

PETAK, 5. SVIBNJA U 20 SATI
EUGEN VARZIĆ IZLAŽE U GALERIJI HERMANA

Šarmantna i u posljednje vrijeme iznimno aktivna galerija Hermana ovoga petka 5.svibnja u 20 sati, ugostit će likovnog umjetnika Eugena Varzića, koji se upravo samostalnom izložbom "EXIT" nakon kraće pauze vraća aktivnoj prezentaciji svojega likovnog rada.

Izložba će prikazati svojevrsni prijelaz iz prethodne faze u novu fazu likovnog stvaranja. Kao idealan prostor za takvu prezentaciju odabrana je galerija Hermana. Smještena u srcu grada Pule, svojim neobičnim unutarnjim ritmom prostora, stavlja autore u posebni zadatak i promišljanje postava likovnih radova. Likovni radovi koje Varzić izlaže, nastaju nakon velike izložbe u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik i zaključne izložbe 2021. u Gradskoj galeriji Labin.

Autor izložene likovne radove naziva prijelaznim, i po prvi puta prezentira tu vrstu svojeg likovnog rada, koja obično ostaje sklonjena od javnosti, kao temelj i studija novog ciklusa. Ovim projektom Varzić najavljuje izložbu koje će se održati u drugoj polovici godine, u galeriji Pet kula u Motovunu, a izlagačka aktivnost će se nastaviti u 2024. godini i bit će obilježena novim suradnjama i projektima u Hrvatskoj i svijetu.

Izložbu prati i digitalni katalog koji je dostupan na linku.

Predgovor kataloga potpisuje vlasnik i voditelj galerije Hermana, Vedran Šilipetar: Nakon što su se krajem 20. stoljeća, logikom vremenske prolaznosti „ispuhali“ razni eksperimentalni pravci i konceptuala kao takva, figuracija se malo po malo izborila za svoje mjesto u interesnom fokusu likovne kritike i publike. Tu „rupu u kolektivnom sjećanju“ na figurativnu umjetnost u (na tržištu zapadnog svijeta) gotovo više da nitko niti ne pamti.

Eugen Varzić slikar je fotografskog realizma, uživa u stvaranju „prosječnom oku“ prepoznatljivih motiva te istima udahnjuje život dostojan vrsnim slikarskim majstorima znanih od renesanse pa sve do danas.

Po svojoj vokaciji čistokrvni slikar, Varzić je neprikosnoveni majstor zanata. Kirurški precizan u svakom fragmentu svojeg likovnog iskazivanja, podjednako je uvjerljiv kada u hiperdimenzioniranim portretima dočarava svaku i ponajmanju dlačicu, vlasi kose, najmanju boru na staričinom licu, tako i u gestualnim momentima gdje umjetnička gesta nadvladava onu tehničku stranu zanata. Varzićevo je slikarstvo moćno. Koloristički je nabijeno sočnim nanosima boje svojstvene slikarima talijanskog manirizma, a kadrovi kao da su „lovljeni“ nekim od vrhunskih fotoaparata s izoštrenim senzorima za boju.

Ako je hiperralizam kroz sedamdesete godine prošloga stoljeća prošetao kao most između apstraktne umjetnosti i transavangarde, tako je Varzićev doprinos u kontekstu hrvatske likovne scene most između akademskog realizma i istinskog slikarskog doživljaja.Nitko,naime, ne može ostati imun na njegove velike formate i živopisni kolorit koji kao da želi iskočiti iz slike. Radovi pršte od energije, a slike jedne naspram druge kao da se svojim karakterom međusobno „tuku“.

Osobno sam iz Eugenovih radova iščitavao puno više od pukog baratanja mettierom, štoviše, uvijek me iznova fascinirala njegova spretnost da iz perfekcije uđe u blagu nedovršenost te na suptilan način spoji ono ekspresivno i racionalno. Umjetnik je to koji bi da je kojim slučajem živio u doba najvećeg procvata slikarstva bio zasigurno jedan od najangažiranijih i najbolje plaćenih majstora zanata tada poznatog svijeta.

O autoru:
Eugen Varzić diplomirao je slikarstvo na Odsjeku za likovnu umjetnost Filozofskog fakulteta u Rijeci (današnja Akademija primijenjenih umjetnosti) 1999. godine. Izlagao je na četrdesetak samostalnih izložbi i na više od stotinu kolektivnih u zemlji i inozemstvu. Vodio je nekoliko umjetničkih projekata i radio na međunarodnim umjetničkim projektima.

Usavršavao se u umjetnosti u Madridu, u radionicama Eloya Moralesa i Antonija Lópeza Garcie. Niz godina sudjeluje na dobrotvornim aukcijama slika. Povremeno se bavi dizajnom, kratkim filmovima, ilustracijom, te vodi likovne radionice i podučava buduće studente umjetničkih akademija. Na prvoj TEDxPula konferenciji u Istri održao je predavanje pod nazivom Umjetnost kao disanje. Slobodni umjetnik, živi i radi u Istri, Hrvatskoj, EU.

PETAK, 5. SVIBNJA U 20 SATI
GALERIJA MAKINA U PULI

Povodom dana grada Pule, u galeriji Makina svi zainteresirani moći će pogledati izložbu Branislava Danevski - "Pogled u plavo". Otvorenje izložbe je 5. svibnja u 20 sati, a posjetitelji će je moći pogledati sve do 20. svibnja.

Bojana Ćustić Juraga o Branislavu Danevskom i izložbi “ PLAVO…“:
Branislav Danevski Dane u onom našem familijarnom dijelu Glasa Istre, gdje najautentičnije nadimke kroji naša Vanesa, oduvijek je bio – Podvodni. Jer, snimao je Dane u svojoj nekadašnjoj fotoreporterskoj karijeri i predstave, i presice, i masovke, i portrete, ali nijedan novinarski zadatak nije prošao bez priče o podmorju i svijetu morskih dubina. Tako je i danas, kada je njegov i profesionalni, a velikim dijelom i privatni život vezan uz podmorje. Svaki susret s njim završi na priči o nekoj novoj podvodnoj fotografiji ili podmorskoj temi. Jer, morske dubine su njegova ljubav.

Sretan je čovjek koji radi posao koji voli, a Dane svoj posao i živi, podmorje je njegov medij i to već više od četiri desetljeća. Svijet morskih dubina je i prostor njegove umjetničke kreacije: podvodna fotografija bitan je dio njegove i životne i umjetničke osobnosti. Svjedoče o tome brojne izložbe, nagrade i priznanja.

Gdje god bio, Dane svoju ljubav prema podmorju nesebično dijeli. Čini to i sada darivajući nam svoje podvodne fotografije objedinjene naslovom „Plavo…“

Trodijelni ciklus donosi 30 fotografija formata 40x50 centimetara koje su nastajale zadnjih 15-ak godina. Tu su ambijentalne, dominantno crno-bijele fotografije, klasične, pomalo retro-kompozicije. Uz jata riba zaustavljena za vječnost Danevski bilježi zarone svojih kolegica i kolega uz potopljene brodove u pulskom podmorju. Ove snimke kao da su isječak, kadar neke mistične filmske priče. Iz njih progovara i veliko autorovo poštovanje prema ronilačkoj profesiji.

Likovnost, kolorit, apstrakcija i bogatstvo asocijacija odlike su fotografija na kojima Danevski predstavlja makrodetalje. Poput slikara pod vodom zagledan u plavo, autor donosi nježne, tople, lijepe prizore uvećanih detalja pužića, morskih jajašca, periski, meduza, sipica… U očima nas koji poznajemo tek podmorske pličine ova morska bića koje je Danevski u pravoj sekundi ulovio svojom podvodnom kamerom postaju apstraktne slike, kaleidoskopske cvjetnice, fragilni mjehurići koji dišu, a njegovi spirografi nalikuju na detalje paunova repa…Dojmljiv je to i maštom bogat svijet koji nam predstavlja fotograf majstor, vrstan poznavatelj morske flore i faune.

Treću skupinu radova čine portreti morskih bića. Autoru poziraju morski konjić i škarpina. Tu je, uz ostale, i velika vlasulja koju je Danevski snimio na ulazu u jednu pećinu u pulskom akvatoriju. Neobičan je to i simpatičan svijet podvodnih junaka iz čijih se pogleda vidi da su navikli na njega. Potpuno je jasno da pristaju na portrete. Osjeća se bliskost između autora i modela. Oni se poznaju dugo i dobro. A, zapravo, riječ je o sekundi, onom pravom magijskom trenutku iza kojeg stoji majstorsko umijeće autora Branislava Danevskog Daneta, fotografa s dubokim, poštenim, strpljivim i predanim pogledom u plavo.

Ja sam ti stara škola“, pojašnjava Dane svoj pogled na fotografiju, poštujući i pomirujući u svom kreativnom radu zadanosti pravila fotografiranja s ronjenjem, gdje svaka sekunda odstupanja može biti kobna. Dane nije samo stara škola kada je o umjetnosti riječ, on je stara škola i kada je riječ o životu, o nesebičnom odnosu prema ljudima i spremnosti da pomogne bilo kada i bilo gdje. O tome svjedoči i njegov hrabri, zapravo nadljudski podvig spašavanja života u prošlogodišnjoj strašnoj havariji koja se dogodila 7. svibnja 17 milja od Pule, a za što je nagrađen Plavom vrpcom Vjesnika.

Branislav Danevski Dane je naš gradski heroj, baš onakav o kakvima smo čitali i učili kao djeca. I njegova je Plava vrpca simbolično utkana u ovaj izložbeni ciklus. „Plavo…“ je lijepa priča o umjetniku, podvodnom fotografu, dobronamjernom i hrabrom čovjeku Branislavu Danevskom. Čovjeku koji svoje plavetnilo s radošću dijeli s nama, svojom publikom, obogaćujući naše trenutke mašte.

PETAK, 5. SVIBNJA U 19 SATI
MIRNA MOŠNJA U MEDULINSKOJ GALERIJI LOŽA

Medulin - Udruga MedulinArt poziva sve zainteresirane na otvorenje izložbe Mirne Mošnja, u petak 5. svibnja u 19 sati u galeriju Loža na medulinskoj placi.

Mirna Mošnja svoju ljubav prema umjetnosti iskazuje slikanjem još od malih nogu, a intenzivnije od 2012. godine. Mošnja iza sebe ima više samostalnih izložbi te je sudjelovala u mnogim skupnim izložbama. Svojim apstraktnim radovima privlači pozornost publike i njene radove treba osobno vidjeti i doživjeti, ocijenili su kritičari, ističući da razigranošću intenzivnih boja pokazuje hrabrost u izričaju. Posljednjih godinu dana kreativnost je proširila i na oslikavanje nakita.

Ovoga puta predstavit će se apstraktnim radovima različitih tematika od prirode do grada. No, kako je umjetnost subjektivna svaka osobna percepcija slika dati će im jedinstveno značenje.
Izložbu možete pogledati do 19. svibnja pozivom na broj 099 540 91 33.

PETAK, 5. SVIBNJA U 19 SATI
OTVORENJE UMJETNIČKOG KONCEPTA U GRADSKOJ GALERIJI LABIN

U Gradskoj galeriji Labin (Ulica 1. maja 5) autorice Tanja Dabo, Letricija Linardić i Maja Rožman otvorit će umjetnički koncept naziva "Približavanje".

Idućeg dana, 6. svibnja u sastavu izložbe autorice organiziraju akciju Sentoninom stazom na kojoj sudjeluje i publika.

Izložba je dostupna za razgled do 27. svibnja 2023.

O IZLOŽBI
Približavanje naziv je izložbe triju autorica, koje se pod zajedničkim autorskim konceptom samostalno predstavljaju u Gradskoj galeriji Labin (05. – 27.05.2023.). Zajednički djeluju unutar kolektiva 110-502. U svojem djelovanju bave se raznim osobnim i socijalnim temama kao i moralnim i drugim počelima današnjeg društva. Svaka od umjetnica izlaže nekoliko radova, o kojima će na otvorenju pobliže govoriti te provesti publiku postavom izložbe.
U sastavu izložbe provest će umjetničku akciju Kolektiv hoda u subotu, 06. svibnja, u 11 sati, koja će se odviti Sentoninom stazom od Labina do Rapca, u čemu sudjeluje i publika.

Događaj će autorice dokumentirati te, potom, izraditi umjetničku knjigu.
Kustosica izložbe je Irena Bekić, povjesničarka umjetnosti i kustosica, koja o izložbi navodi:
"Riječ je o približavanju. Ono je konceptualno polazište i strateški okvir izložbe. Tri umjetnice okupljene u kolektiv akcidentalnog naziva 110-5021 izvode zajedničku izložbu bez kustoske medijacije. Koristim sintagmu 'izvode izložbu' jer je u osnovi toga umjetnička namjera pa se ne radi samo o odustajanju od kustoskog posredovanja, redefiniranju umjetničke uloge i propitivanju sistema, već o umjetničkom procesu i radu. U tom smislu njihova predstavljanja na otvorenju, osmišljena kao 15-minutni govori o radu i zajednička šetnja s publikom performativni,  a kustoski predgovor bila bi greška u konceptu."

PETAK, 5. SVIBNJA
OTVARANJE IZLOŽBE "INTRO" U GALERIJI POOLA

U petak, 5 svibnja otvara se izložba Andija Pekice pod nazivom "INTRO". Svi su dobrodošli na izložbu koja će biti otvorena do 26. svibnja u Galeriji Poola, Kandlerova 14, Pula.

"Ciklus crteža nastao tijekom proljeća 2022. godine broji sedamdesetak radova. Zamišljeni su i realizirani vrlo elementarno, moglo bi se reći asketski. Kako na sadržajnoj, tako i na formalnoj razini. Motiv se ponavlja iz crteža u crtež, sastavljen od nekoliko arhetipskih oblika koji doživljavaju minimalne varijacije.

Načelno, prikazano je prostor-vrijeme koje je u meni, fermentirajući godinama, ležalo i čekalo da ispliva i bude materijalizirano. Prostor je zrak kojim se osoba kreće dok u slobodnom padu leti do površine mora nakon što se
otisnula u skok, i također, prostor su molovi (skakaonice) na Valkanama i na kupalištu Stoja.

Vrijeme je period trajanja leta (skoka, pada), i svo ono vrijeme koje je prošlo (je li prošlo?), od djetinstva (buđenja samosvijesti) do nastanka crteža. Crteži su izvedeni na natron papiru ugljenom i bijelom akrilnom bojom. Rađeni su mahnitom brzinom kako bi se sačuvao osnovni impuls, ideja fascinantnog i zbunjujućeg doživljaja protoka vremena koje u onoj sekundi leta do površine mora sadržava trajanje čitavog dosadašnjeg života.
Format je 60x90cm bez opreme, 75x105 cca opremljen
.", ističe Andi Pekica.

O AUTORU
Andi Pekica rođen je 1968. u Puli, a 1987. je završio srednju školu, smjer grafički dizajn kod profesora Ivana Obrovca u Puli. Diplomirao je na grafičkom odjelu Pedagoškog fakulteta u Rijeci 1992. godine. Nakon diplome, godinu dana radi na formiranju Grafičke zbirke Sveučilišne knjižnice u Puli, a od 1996. radi kao profesor u Školi primijenjenih umjetnosti i dizajna u Puli. 2018. godine stječe zvanje profesor - mentor.

Od 1994. je aktivan član HDLU-a Istre čiji je predsjednik bio od 2006. do 2009. godine. Izlagao je na mnogim samostalnim i skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Dobitnik je više nagrada i priznanja za svoj rad. Član je umjetničke organizacije Fazan (Oleg Morović, Andi Pekica, Oleg Šuran) pod okriljem koje su se ostvarile mnogobrojne likovno – književne manifestacije u zemlji i inozemstvu.

Piše i radi na izdavačkim poslovima u alternativnom časopisu (fanzinu) Polet, koji izlazi periodički i do sada je objavljen 48 puta. Na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli predaje Tipografiju i Boju na smjeru Dizajn i audiovizualne komunikacije. Prva knjiga, Eseji o slovima, objavljena je 2020. godine.

"Ovi su crteži formalno i sadržajno irelevantni.
Baš poput ostalih sjena, ne odražavaju jasnu predodžbu onoga što je uzrok njihova nastanka.
No ipak, oni su na neki način ogledalo mog iskustva, onoga što jesam.

Nemojte promatrati samo njihovu površinu.
Nemojte tražiti značenje u oblicima koji se nude pogledu.

Ono bitno nalazi se ispod vidljivog. Ili iza, kako vam je draže. Kao i u životu.
Mada, ako bih se morao kladiti, rekao bih da je i to nevažno
."

SUBOTA, 6. SVIBNJA
INK:PREDSTAVA "RASTANCI"

U subotu 6. svibnja u 20 sati možete pogledati predstavu RASTANCI, dramu HNK Ivana pl. Zajca, Rijeka. 

Potresna i beskompromisna priča o cjeloživotnoj ljubavi, koja se bavi najkompleksnijim i najsuptilnijim vezama među ljudima, koje nikad do kraja ne razumijemo ali zbog kojih živimo. „Oni se žele, tjelesno i strasno, svaki put kad se vide, bez obzira na to što mu je ona u jednom trenutku željela baciti solnu kiselinu u lice, ali nije, jer se bojala da će mu oštetiti oči, u koje je i dalje zaljubljena. Bez obzira na to što mu je ‘smjestila’ razvod, jer je znala da će ga to razbjesniti, jer nema više ‘legitimitet’ za neobavezno zavođenje. I na kraju, oni se žele i bez obzira na to što je među njima deset drugih žena“, rekla je Mani Gotovac o likovima romana uoči njegova izlaska 2019. godine.

Autorica: Mani GOTOVAC
Redateljica: Anastasija JANKOVSKA
Igraju: Tanja Smoje, Janko Popović Volarić, Jelena Lopatić, Damir Orlić, Leonora Surian Popov, Denis Brižić, Romina Tonković, Deni Sanković, Jasmin Mekić, Ana Marija Brđanović, Mario Jovev, Ivna Bruck, Sabina Salamon, Dora Čiča, Martin Grđan, Tino Trkulja, Sanjin Janjatović

Trajanje predstave je 60 minuta, a ulaznicu za predstavu možete kupiti OVDJE.

(Tekst: I.I., S.V./ foto: REX)

Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta kulturKLIK koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.