Kod nas detektirani i prvi i drugi udarni val nakon erupcije na Tongi

Kod nas detektirani i prvi i drugi udarni val nakon erupcije na Tongi-123897

UDARNI VALOVI TONGE OBIŠLI SVIJET
Jučer smo izvjestitli o velikoj erupciji podvodnog vulkana na drugom kraju svijeta, doslovce na drugome jer do Tonge avionom treba više od dana ili ako vam lakše do tamo ima preko 17.000km.
 
Sjećate se filmova ili dokumentaraca sa eksplozijama atomskih bombi? Bum, tras blještavilo, vatra, gljivasti oblak ka nebu a podalje takve eksplozije samo odjednom dolazi tras – bum, nevidljiv udarni val koji ruši sve pred sobom. Upravo je takav udarni val nastao i tijekom eksplozije podvodnog vulkana na Tongi. Zapravo ne jedan već, dva udarna vala, o tome malo kasnije, za početak pogledajte video materijal na lica mjesta snimljen sa petnaestak svemirskih letjelica. Video se nalazi na kraju teksta.

Primjetiti ćete kružni udarni val koji se munjevito širi od centra eksplozije uokolo. Na dijelu video materijala u istom kadru imamo i cijeli planet i eksploziju vulkana, bila je to moćna eksplozija. Na sreću sa minimalnim posljedicama po imovinu i čini se bez ljudskih žrtava. 

Naš prijatelj i dugogodišnji suradnik, astronom Danijel Reponj na privatnoj Zvjezdarnici Apollo u Sv. Đurađu (Virovitica) prvi se potrudio zabilježiti dolazak udarnih valova sa drugog kraja svijeta te izmjeriti njihovu fizičku manifestaciju i kod nas. Erupcija je izvorno zabilježena 16.01.2022. u 05:10h po našem vremenu. Prvi udarni val stigao je do naših krajeva istog dana u 20:47h i on se manifestirao u naglom porastu atmosferskog pritiska i istovremenom padu temperature čije su vrijednosti još neko vrijeme fluktuirale prije nego se atmosfera smirila.

Nekoliko sati kasnije, sada već u subotu (16.01.2022.) u 02:17h, pristigao je i drugi udarni val, drugačije manifestacije. Senzori instrumenata detektirali su nagli pad atmosferskog pritiska uz istovremeni porast temperature zraka. Iako nam izgleda pomalo nevjerojatno kako se događaj sa drugog kraja svijeta može reflektirati na nas –može! Opomena nam je to, dvostruka (!) jer ma šta da učinili makar i daleko od svijeta to će se prije ili poslje detektirati a s druge strane naš je planet živ organizam i on može bez nas, obrnuto to nije slučaj.

Trebati će još nekoliko desetaka sati ili dana da sumraci i posebice svitanja kod nas budu malko više koloritniji. Vulkanska prašina i pepeo sada su se već raširili stratosferom Trebati će dani, tjedni da obiđu svijet prije nego li prašina i pepeo padnu na Zemlju. Ukoliko vam se narednih dana učini kako je jutro ili večer nekako prebogata bojama to je zbog erupcije na arhipelagu Tonga, tamo negdje daleko.

(Rex/Marino Tumpić)
 

Video vezan uz članak