Kinezi krenuli u svemir – šest mjeseci za budućnost

Kinezi krenuli u svemir – šest mjeseci za budućnost-127448

TROJE TAIKONAUTA NA 6 MJESECI PREMA VELIKOJ SVEMIRSKOJ POSTAJI
Rano jutros, u 06:45h po našem vremenu (04:45 UT) sa raketodroma Jiuquan, troje kineskih taikonauta poletjelo je u svemirskom brodu Shenzhou 14 raketom Long March 2F ka Kineskoj svemirskoj postaji u šestomjesečnu misiju tijekom koje će se stvari u svemiru promijeniti. Tri minute nakon lansiranja uspješno su prema planu odvojeni raketni busteri. Osam i pol minuta nakon lansiranja glavni raketni motori prestali su sa radom, kineske svemirske letače u željenu orbitu od tog trenutka vodili su manevarski motori. U trinaestoj minuti od starta Shenzhou 14 raširio je svoje fotonaponske panele i postao nezavisan, samodostatan, objekt u svemiru. U trenucima pisanja ovog teksta svemirski brod sa troje putnika nalazi se na eliptičnoj orbiti 200x360km, za nekoliko sati (nedjelja 05.06.2022. poslje podneva) slijedi pristajanje na CSST (China Space Station Tiangong) u potpuno automatskom režimu.

Chen Dong, Liu Yang i Cai Xuzhe ostati će „gore“ šest punih mjeseci i za to vrijeme prihvatiti dva velika modula sa zadatkom njihova spajanja i uparivanja sa jezgrom CSST. Možemo reći kako ovaj trojac doslovce ima pune ruke posla pred sobom. Po okončanju ovog procesa cijeli kompleks postaje velika svemirska postaja spremna za puni opseg planiranih radova i istraživanja uz kontinuirani boravak troje taikonauta a pri izmjeni posada kratkotrajno do šestero njih. Svemirske ambicije Kine su neskrivene, godinama marljivo i planski rade. Pripremaju se ne samo za boravak u Zemljinoj orbiti već i za ljudsku nastambu oko i na Mjesecu u ne odveć dalekoj budućnosti.

Godine 2011. SAD su zabranile suradnju sa Kinom na ISSu. Nakon toga kinezi su se potpuno okrenuli sebi uz tijesnu suradnju sa Ruskom Federacijom a nedavno je obznanjen i otvoreni poziv za međunarodnu suradnju. CSST je moguće povremeno vidjeti na našem zvjezdanom nebu dok prolazi iznad naših krajeva kao putujuća zvijezda. Uz teretni bespilotni brod (Tianzhou) koji je sada spojen sa Tianhe glavnim modulom CSST, Shenzhouom 14 u dolasku za koji sat, te tijekom narednih mjeseci kada se spoje veliki moduli Wentian (lipanj) i Mengtian (listopad) biti će to itekako uočljiv, ljudskom rukom stvoren, artefakt na nebu.

Kinezi se uspješno spojili sa CSST

Svemirski brod Shenzhou 14 sa troje taikonauta nakon šest sati leta uspješno se spojio sa Tianhe centralnim modulom buduće Kineske svemirske postaje Tiangong. Od lansiranja u pustinji Gobi na sjeverozapadu Kine do pristajanja na CSST u svega šest sati! Spajanje je potvrđeno u 11:42 po našem vremenu (09:42 UT). Slijedi prebacivanje taikonauta u prostor modula Tianhe uz prethodnu provjeru kineskog orbitalnog kompleksa. Taikonautima će trebati nekoliko dana da se raspreme i prilagode uvjetima bestežinskog stanja u novom domu. Nemaju baš vremena za opuštanje jer im za manje od dvadeset dana dolazi višetonski znanstveno-istraživački modul u automatskom režimu.

Digresije radi, na našim prostorima ali i u svijetu, vlada prava mala zavrzlama oko naziva kineske svemirske postaje. Tome su kumovali i sami kinezi obzirom se istim nazivom koristile i njihove prethodne, eksperimentalne svemirske postaje Tiangong 1 i Tiangong 2. Izgledno je da se skraćenica CSST (China Space Station Tiangong) koju smo na našem portalu počeli koristiti preuzme i u drugim medijima. Biti će to naš mali doprinos svemirskoj terminologiji, kratka i pamtljiva skraćenica.

(Marino Tumpić)