Kaštelir - Labinci dobili novu kanalizaciju i pročistač

Kaštelir - Labinci dobili novu kanalizaciju i pročistač-72042

SVEČANOSTI ZAVRŠETKA RADOVA PRISUSTVOVALI BROJNI MJEŠTANI
Jučerašnji je petak, 7. listopada doista bio značajan dan za Općinu Kaštelir-Labinci (Castelliere-S. Domenica).

Iznimno toplo i sunčano vrijeme tijekom dana, kao da se i samo pridružilo svečanosti obilježavanja završetka izgradnje kanalizacijskog sustava i uređaja za pročišćavanje otpadnih voda naselja Općine Kaštelir-Labinci-Castelliere-S.Domenica .

Svečanost su, uz brojne mještane, projektante, inženjere i izvođače radova uveličali: Valter Flego - župan Istarske županije, Elizabeta Kos, pomoćnica ministra poljoprivrede za vodno gospodarstvo, a ujedno i njegova izaslanica, Fani Bojanić, zamjenica generalnog Direktora Hrvatskih voda,  gradonačelnik Pule Boris Miletić te gradonačelnici i načelnici susjednih općina, predstavnici izvođača i direktori komunalnih poduzeća.

Jadranski projekt II: Potprojekt Kaštelir–Labinci obuhvaća izgradnju kanalizacijskog sustava naselja Kaštelir-Labinci ( I faza) te izgradnju biljnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Ugovor o pod-zajmu i pod-darovnici potpisan je krajem srpnja 2010. godine. Ukupna vrijednost pod-zajma i pod-darovnice iznosi 26,4 milijuna kn. Radovi su provedeni kroz Projekt zaštite od onečišćenja u priobalnom području II (Jadranski projekt II)

Izgradnja kanalizacijskog sustava općine Kaštelir-Labinci financirana je iz četiri izvora. Putem Ugovora o zajmu sa Svjetskom bankom osiguran je kredit na iznos od 50 % ukupnih sredstava. Ministarstvo poljoprivrede sufinanciralo je 24%, Hrvatske vode 5% a Komunalno društvo Martinela d.o.o. sufinanciralo je 21% od ukupnih sredstava na projektu. Ukupna vrijednost radova i usluga za izgradnju kanalizacijskog sustava iznosi 14.4 milijuna kn.

Biljni uređaj za pročišćavanje otpadnih voda (BUPOV) financiran je u iznosu od 100 % putem Ugovora o darovnici od strane GEF-a (Global Environment Facility – Globalni fond za okoliš). Ukupna vrijednost radova i usluga za projektiranje i izgradnju uređaja iznosi 12 milijuna kn.

Domaćin svečanosti , načelnik općine Kaštelir-Labinci Enio Jugovac iskreno se zahvalio svima koji su doprinijeli završetku ovog ogromnog projekta, te je uz župana Valtera Flegu, Fani Bojanić i Elizabetu Kos pridržao svečanu vrpcu, koju je gđa Kos i presjekla.

U nastavku svečanosti, uzvanici su obišli postrojenje, počastili se ručkom kojeg su iznimno lijepo i stručno pripremili učenici Srednje ugostiteljske škole iz Poreča sa nastavnicima. U kulturnom su dijelu programa nastupili Vokalna etno skupina Nigrinanum te muzički sastav Ricordi.

Fotogaleriju pogledajte na Facebooku Regional Expressa !

(J. Vitasović)