Kaljeve peći najbolji čuvari topline!

REPORTERI REGIONALA PONOVNO U AKCIJI GRIJANJA
Nakon što smo vam predstavili jednu obitelj koja nas je pustila u svoje dvorište kako bi vam riječju i slikom opisali postupak dopreme, piljenja, spremanja, te trenutačne cijene dokazano najjeftinijeg ogrijeva za grijanje ove zime – drva, ovaj put ušli smo u jednu drugu obitelj koja se grije na drva, ali putem kaljeve peći. Inače, jedne od najstarijih poznatih, najekonomičnijih i, uzmimo najzdravijih peći za drva. Ali i jedne od najskupljih! Najskupljih upravo zbog svih navedenih razloga.
Premda kaljeve peći gotovo nikad niste mogli vidjeti u domaćinstvima na selu, jer se tradicionalna istarska obitelj grijala putem ognjišta (otvorenog kamina) i od tamo 50.-ih godina putem željezom i emajlom izrađenih i obloženih špahera. Koji su osim za grijanje služili za pripremanje hrane i grijanje vode u tim domaćinstvima. Međutim, po starijim dijelovima, ali i nekim novijim dijelovima Pule (časničke vile na Verudi, Stoji), svaka takva vila po sobama imala je pored dimnjaka izgrađenu kaljevu peć. Te peči bile su izgrađene u raznim oblicima i visinama dok su kalje - šamotne kocke od kojih se peć gradi - bile ornamentirane, te zapečene obojanom glazurom 8pogotovo one starije). Te peči u nekim zgradama bile su prava mala umjetnička djela austrougarskih majstora keramike i izrade kaljevih peči na drva. Međutim, 60.-ih godina prošlog stoljeća porušene su i zamijenjene, za to vrijeme modernijim modelima peči od lijevanog željeza. Posebno jer su bile prilagođene za grijanje tada jeftinijim energentima poput propan butan plina, gradskog plina i loživog ulja. No, energetsko-gospodarska kriza 80.-ih godina prošlog stoljeća kalijeve peći ponovno je vratila na već zaboravljeno tržište Istre, a već kompletirane kaljeve peći mogli ste kupiti samo u Istra veletrgovačkim prodavaonicama. Čim je kriza prošla, izgubila se i potreba za kaljevim pećima. Koje su ponovno zamijenile modernije od lijevanog željeza, oblika modernih kamina s vratašcima od vatrostalnog stakla koje se mogu kupiti u velikim centrima po cijenama od 1.500 do čak 6.000 kuna, a ovisno o njihovoj veličini i modelu. I upravo ta činjenica, kako saznajemo, izbacila je sve vrste kaljevih peči iz svih istarskih trgovina. Prva najbliža trgovina gdje danas možete kupiti već složenu kaljevu peć su one u Zagrebu! A koštaju, ne bez razloga od 8 do čak 10 tisuća kuna. Jer jedna, uzmimo srednje velika kaljeva peć (veličine 4x4x3 kalje) grije prostor do čak 85 kvadrata ne sušeći zrak u prostoriji, te zbog dugotrajnog zadržavanja topline uz minimalni broj ubačenih cjepanica drva. U svakom slučaju, kao što smo već i pisali, grijanje na drva i dalje je najjeftinije za prosječnu hrvatsku obitelj, a s kaljevom peči ta štedljivost je maksimalna.
Svi ti detalji ponukali su nas da i vas tek podsjetimo u sve hladnija vremena pred nama i na te vrste peči, kao i činjenicu da se i one od lijevanog željeza također s vremena na vrijeme moraju popravljati (jer su i same iznutra obložene šamotnim pločama) da bi davale maksimum topline uz minimum potrošnje drveta ili ugljena/briketa. A kad smo u kod jedne obitelji vidjeli majstora kako obnavlja peć jednostavno nismo mogli izbjeći predstaviti vam i ostale detalje rekonstrukcije i preslagivanja vezane uz kalijeve peči, koje se ne razlikuje od popravaka modernih peči od lijevanog željeza. Od majstora saznali smo da ovisno o modelu, vrsti kalja i broja, te starosti peči njen se popravak kreće od 2 do najviše 3,5 tisuća kuna s materijalom, a potrebno ih je obnoviti bar svakih 8 godina. No, ono što je najljepše u ovoj priči, popravak prosječne kaljeve peči traje najviše jedan dan! Međutim, sušenje netom sazidane ili presložene kaljeve peći traje oko 6 dana. I tek nakon tih 6 dana može se početi ložiti.,I to naredna tri dana svaki dan samo ujutro. Ujutro založiti i tijekom dana više je ne krcajte drvima, osim navečer kad je ponovno zapalite i u nju ubacite tek jednu veću cjepanicu da lagano gori cijelu noć i tako suši ozidane spojeve. Jar ako bi se taj postupak zanemario, vrućina vatre u peči mogla bi prebrzo zapeći i razmrviti fuge netom ozidane ili preslagane peči specijalnom glinom u koju je umiješana i vatrostalna voda. No, kad ste i to riješili, sljedećih osam godina možete mirno spavati uz toplu i zdravu kalijevu peć, koja se i dalje može naći u svim kućama gdje je zima oštrija od naše i to od Gorskog kotara pa sve do ravne nam Slavonije. Jer tamo kalieve peči osim za grijanje služe i za pečenje, grijanje vode, ali i spavanje na njoj za iznimno hladnih zimskih noći. (REX)