Jakovčić: Kreće implementacija Jadransko-jonske strategije

Jakovčić: Kreće implementacija Jadransko-jonske strategije-83021

ODRŽAN OKRUGLI STOL U EUROPSKOM PARLAMENTU
Europska je komisija potvrdila spremnost da već tijekom ove i sljedeće godine izdašnije sudjeluje u financiranju razvojnih projekata na području Jadransko-jonske makroregije, istaknuo je zastupnik Ivan Jakovčić (IDS-ALDE), domaćin okruglog stola o implementaciji projekata predviđenih Strategijom EU-a za tu regiju koji je održan u Europskom parlamentu.

„Više od dvije stotine sudionika Strategije EU-a za jadransku i jonsku regiju zainteresiranih za njezinu implementaciju zaista je impozantan broj. Ta Strategija okupila je sveučilišta, gospodarske komore, nevladine udruge kao i gradove i regije čineći razgranatu mrežu dionika koja ima snage pokrenuti realizaciju zajedničkih projekata u području prometa, energetike, zaštite okoliša te poticanja turizma i poduzetništva. S optimizmom gledam na ispunjavanje ciljeva Strategije, na tragu ideje koju smo promovirali prije dva desetljeća. Raduje nas što je Europska komisija potvrdila svoju spremnost da tijekom ove i sljedeće godine sudjeluje u financiranju prvih projekata od važnosti za građane koji žive uz obale Jadranskog i Jonskog mora”, izjavio je zastupnik Jakovčić koji je i glavni izvjestitelj Europskog parlamenta za Strategiju EU-a za jadransku i jonsku regiju (EUSAIR).

Cijelo područje makroregije mora biti bolje prometno povezano, ističe predsjednik Jadransko-jonske euroregije Nikola Dobroslavić.

„Ključni su projekti izgradnja jadransko-jonska autoceste te brze željezničke pruge Ravena-Brindisi. Jednako tako treba bolje međusobno povezati obale Jadranskog mora”, rekao je Dobroslavić.
 
Europska unija mora ujednačiti razvijenost pojedinih regija, kaže predsjednica Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora Mirjana Čagalj.

„Gušća mreža prometnica uz obale Jadranskog i Jonskog mora preduvjet je bržeg i ujednačenijeg gospodarskog razvoja svih zemalja na području te makroregije i privlačenja ulagača. Naša se regija mora bolje povezati s ostalim dijelovima EU-a ali i s Rusijom i Ukrajinom”, istaknula je predsjednica Čagalj.

Jedino će razvojna perspektiva zadržati mlade koji sada u velikom broju napuštaju našu regiju, upozorava gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić.

„Očekujemo izdašnija sredstava iz europskih fondova za ključne razvojne projekte na području zapadnog Balkana, jedne od najsiromašnijih europskih regija”, kaže Bešlić.

Strategija EU za jadransku i jonsku regiju otvara novu perspektivu za razvoj i suradnju četiri zemlje članice (Hrvatska, Grčka, Italija i Slovenija), i za zemlje koje još nisu članice EU (Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija i Albanija). Tom strategijom Europska unija se opredijelila za aktivno poticanje gospodarskog rasta, zapošljavanja, bolje prometne povezanosti i veće socijalne kohezije u zemljama iz te makroregije. (REX)