Ispravljena nepravda, vraćeno ime Domu Ruže Petrović - VIDEO

Ispravljena nepravda, vraćeno ime Domu Ruže Petrović - VIDEO-62750

INICIJATIVU JE POKRENULA KLARA GRAHOVAC 2008. GODINE
Danas, u srijedu 28.10.2015. godine, u prostorijama Dječjeg doma Ruža Petrović​ održala se svečanost obilježavanja povratka imena Domu. Svečanosti su nazočili potpredsjednica Vlade i ministrica soc. politike i mladih gđa. Milanka Opačić,  Gradonačelnik Pule Boris Miletić, predstavnica IŽ Giussepina Rajko te predstavnici ustanova socijalne skrbi s područja grada Pule i Istre i predstavnici Saveza antifašističkih boraca Pule, a prisutne su bile i unuke Ruže Petrović.

   Dom Ruže Petrović je prije 19 godina preimenovan u Dječji dom ''Pula'', ali je 2008. godine na prijedlog tada zastupnice u skupštini IŽ Klare Grahovac, pokrenut postupak povratka imena domu Ruža Petrović i sada je konačno ispravljena nepravda i Klarina želja postala je stvarnost.

   Svečanost preimenovanja otvorila je ravnateljica doma Davorka Belošević koja je rekla da je Ruža Petrović istarska heroina, koja je uvijek pomagala potrebitima te im je posebno zbog toga drago da se vratilo njeno ime kao ime Doma. Na kraju je ravnateljica Belošević rekla citat jednog djeteta koji najbolje oslikava kakva je Ruža bila, a citat glasi: ''Ruža koja ljubav pruža''.

   Livio Blašković predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Pule podsjetio je na Ružu Petrović, ali i na sam Dom Ruže Petrović, kojeg je 1955. godine posjetio i sam Drug Tito sa svojom suprugom Jovankom.

   Gradonačelnik Pule Boris Miletić naglasio je da se ime Doma nikada nije trebalo mijenjati te je podsjetio da su ga Puljani cijelo ovo vrijeme zvali Dom Ruže Petrović. U kratkom izlaganju Boris Miletić je poslao poruku iz Istre: dok se crnokošuljaši skupljaju na Markovom trgu, dok neki zahtjevaju da se u vojsci sprovede pozdrav ''Za dom...spremni'', mi u Istri kažemo ''No pasaran...Živjela Istra''.

   Ministrica soc. politike i mladih gđa. Milanka Opačić je rekla da je nakon 19 godina ispravljena nepravda te da onaj tko ne razumije antifašizam, taj ne razumije ništa, jer bez antifašizma u Hrvatskoj ne bi bilo ni Istre, ni Dalmacije. Na kraju se je ministrica zahvalila svima koji su se borili za povratak imena Domu.

   O Ruži Petrović:

Ruža Petrović (Hreljini blizu Cera, Žminj, 17. listopada 1911. - Pula, 24. kolovoza 1958.) bila je istarska heroina, antifašistica i žrtva jednog od najokrutnijih fašističkih zločina u Istri.

   Rođena je kao Roža Hrelja u mjestu Hreljini 17. listopada 1911. godine. Bila je najstarija od osmero djece u obitelji. Prije početka Drugog svjetskog rata udala se za Jakova Hrelju s kojim je imala dvije kćeri od kojih je jedna umrla nekoliko mjeseci nakon rođenja. Budući da je Jakov umro prije početka rata, Ruža se po drugi put udala za Vazmoslava Paškvalina Petrovića iz Režanaca.

   Ipak, ono što je Ružu Petrović zabilježilo u istarskoj povijesti zbilo se tijekom nekoliko dana u srpnju 1944. godine. Zbog pomaganja partizanima odvedena je 22. srpnja 1944. iz sela Režanci u fašistički garnizon u Savičenti. Kako nije htjela odati partizane niti otkriti partizansku poštu, provela je noć u zatočeništvu. Sljedećeg dana nekoliko ju je fašista odvelo i na izlazu iz Savičente prema Režancima počelo mučiti i tući. Nakon što je dobila snažan udarac kundakom u čelo, vezali su je opasačima za stablo, nakon čega su joj zločinci bestijalno, nožem ili bajunetom, iskopali oči.

   Nakon što je pronađena izmučena i poluživa, odvedena je u Pulu u bolnicu. Zbog ove je tragedije sve do smrti imala jake glavobolje koje su bile posljedica iskapanja očiju, a nakon tog zločina izgubila je osjet mirisa i okusa.
Poslije rata Ruža Petrović bila je jedna od utemeljiteljica Udruge slijepih Županije istarske - Pula, u kojoj je prva obnašala dužnost potpredsjednice.

   Danas se uspomena na ovu hrabru mučenicu i junakinju može vidjeti u nazivima ulica, trgova i parkova u brojnim istarskim mjestima koji nose ime Ruže Petrović. Njeno ime nosio je i Dječji dom u Puli od svog osnutka 1945. pa sve do 1996. godine. Na mjestu nesreće uz cestu koja vodi iz Svetvinčenta u Režance podignut je spomenik u sjećanje na nju.  (Dorijan Vrkljan/foto i video: Safet Omerović Basso)

Video vezan uz članak