HERCULANEA OBILAZI TEREN
Norijada je jedan od onih dana u godini kada Pula, barem na nekoliko sati, pripadne maturantima. Pjesma, ples, zviždaljke, šarene majice, boje, smijeh i oproštaj od srednjoškolskih klupa dio su tradicije koju nitko ne želi ukinuti niti pokvariti.
No, gotovo tjedan dana nakon ovogodišnje Norijade, održane u petak, 22. svibnja, veselje je prošlo, a njegovi su tragovi na pojedinim lokacijama u gradu i dalje vidljivi.
Na tu temu javio nam se čitatelj koji radi i ima trgovinu u Zagrebačkoj ulici, u produžetku “žute škole”. Kako nam je napisao, veselje maturanata nije problem, ali problem je ono što ostane nakon toga.
“Svake godine do ove 2026. poslije Norijade Herculanea bi poslala u toku dana malo vozilo s tlačnim čistačem nogostupa od raznih boja, brašna i jaja. No to ove godine nisu učinili iz nepoznatog razloga, tako da nam pored trgovina nogostup liči na dugine boje i jako je zamazan. Zašto to nije učinjeno, a sada je pomalo i kasno, jer je to ruglo za naš turistički grad”, poručio nam je čitatelj.

Naravno, Norijada je dan veselja i maturantima ga nitko ne treba zamjeriti. Dapače, to je njihov dan, simboličan kraj jednog životnog razdoblja i početak novog. Ali upravo zato što se radi o događaju koji se održava svake godine, jasno je da se i posljedice takve proslave mogu unaprijed očekivati.
Ako se zna da će biti boja, onda bi se trebalo znati i kako se grad nakon toga čisti. Posebno u trenutku kada Pula ulazi u turističku sezonu, ovakvi prizori u centru grada i uz frekventne ulice ne izgledaju nimalo reprezentativno. Još manje ako se uzme u obzir da su neki građani, obrtnici i vlasnici poslovnih prostora navikli da se takvi tragovi uklone isti dan ili vrlo brzo nakon događaja.
Zbog svega smo upit poslali Herculanei Pula, a odgovor nam je dostavio direktor društva Robi Fuart.
Kako navodi, nakon Norijade provedeno je čišćenje lokacija na kojima su uočeni tragovi boja i otpada, kako na prostoru same proslave tako i na drugim javnim površinama gdje su zabilježena veća onečišćenja.
“Treba naglasiti da se maturanti nisu kretali jednom unaprijed određenom rutom, već u manjim skupinama na različitim lokacijama u gradu. Zbog toga nije moguće unaprijed obuhvatiti sve površine na kojima su eventualno ostali tragovi boje”, poručio je Fuart.
Dodaje da su se tijekom proteklih dana čistile lokacije na kojima su uočena značajnija onečišćenja, među ostalim ispred Gimnazije, u Ulici Mate Balote, Nazorovoj ulici, na Giardinima, Lungomareu, u Ulici Sergijevaca te na području Monte Zara.
Na pojedinim površinama, ističe, pranje je provedeno u više navrata.
“Na pojedinim površinama, poput zidova Gimnazije i stupova ograde Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, pranje je provedeno u više navrata. Međutim, dio korištenih boja je akrilne baze te ih nije moguće u potpunosti ukloniti pranjem. Na tim će se lokacijama pristupiti prebojavanju kako bi se površine vratile u prvobitno stanje”, odgovorio je Fuart.
Iz Herculanee poručuju i da se teren i dalje obilazi te da će reagirati na svaku lokaciju na kojoj se utvrde zaostali tragovi boje.
“Ako građani uoče površine koje je potrebno dodatno očistiti, slobodno ih mogu prijaviti kako bismo ih uvrstili u aktivnosti čišćenja”, zaključio je direktor Herculanee Pula.
Norijada je, dakle, prošla u veselom tonu, maturanti su odradili svoj dio tradicije, a komunalne službe sada imaju onaj manje zabavan dio posla. Dio grada je očišćen, dio će se, kako najavljuju iz Herculanee, dodatno sanirati, a neke površine morat će se i prebojati.
(Hana R.)