Građanska inicijativa: “Nema potrebe sječi ladonje, jer privatni investitori imaju ulaz i s Vrtlarske”

Građanska inicijativa: “Nema potrebe sječi ladonje, jer privatni investitori imaju ulaz i s Vrtlarske”-144229

LADONJE STARE PREKO 65 GODINE
Građanska inicijativa "Protiv sječe" danas se okupila u Mutilskoj ulici kako bi spriječila sječu dvije ladonje koje već stoje tamo više od 60 godina. Prema inicijativi, jedan od problema bio bi ako bi ulaz u dvorište zgrade bio preko Mutilske ulice, koja je već prometna, te se predlaže rješenje da ulaz bude preko Vrtlarske ulice. Također, smatraju da sječa uopće nije potrebno jer između dvije ladonje ima dovoljno prostora za prolaz automobila.

"Radi se o situaciji gdje se dvije ladonje koje su tu već više od 60 godina žele ukloniti, odnosno, privatni investitor želi ih posjeći. Riječ je o drvoredu od 55 starih stabala koji ima kulturnu baštinsku vrijednost. Danas smo došli izraziti svoje negodovanje i protivimo se uklanjanju tih ladonja. Međutim, postojanje zelenog katastra otežalo bi dobivanje dozvole za sječu. Danas je 15. travnja, i ovim putem podsjećamo gradonačelnika Zoričića da ima još 15 dana da potvrdi postojanje zelenog katastra u Gradu Puli. S obzirom da ladonje nisu u vlasništvu privatnog investitora, postavlja se pitanje kako investitor može sijeci te ladonje. Prije konferencije susreli smo investitora koji nam je potvrdio da planiraju sječu stabala čim mi odemo, te zbog toga ćemo danas ovdje dežurati.

Kao što je naveo investitor Ivo Marić, koji tvrdi da imaju sve potrebne papire i pokazao je dozvole koje je izdao grad, a na kojima je potpisana pročelnica Samanta Barić. Navodno su dobili jednu dozvolu 22. ožujka, drugu 9. travnja, a danas i sutra imaju dozvolu za otvaranje ceste", kazao je Petar Ćurić iz građanske inicijative.

Na konferenciji se obratila i Teodora Beletić koja je dobila dojavu kako se danas planiraju sječi stare ladonje.

"Već 65 godina prolazim pored ovih ladonja i naravno da sam emocionalno vezana za njih, ali također sam vezana jer već 30 godina radim na zaštiti okoliša Grada Pule, te su moji gimnazijalci posadili preko 700 stabala. Apsurdno mi je što sadimo stabla, a s druge strane ih rušimo. Vjerujem da postoji drugo rješenje, a to rješenje leži u Vrtlarskoj ulici. Nije problem pronaći prolaz za novih 80 stanova koji se planiraju graditi tu, veći problem je dopustiti ulaz u dvorište zgrade preko Mutilske ulice. Osim problema s Mutilskom ulicom, postoji i problem s hidrantom koji je nedavno postavljen, a sada će se morati maknuti, iako smo za njegovo postavljanje već platili mi građani. Sada će se ponovno morati maknuti, a opet ćemo mi građani platiti. Zato postavljamo pitanje - postoji li drugo rješenje? U sukobu između privatnog i javnog interesa ne treba birati ili ili, može se zadovoljiti i privatni i javni interes. No, postavljam pitanje - kada će konačno građani Grada Pule biti na prvom mjestu? Kada će javni interes doći na prvo mjesto? Također, pitam za koga se grade tih 80 novih stanova?", poručila je Teodora Beletić.

"Po zadnjem popisu, Grad Pula ima 6 tisuća stanovnika manje, odnosno 9,8%. Za koga se grade ti stanovi? Imamo manje ljudi, ali zato nam treba više stanova. Nije mi jasno kako je grad mogao dati dozvolu da se ova dva stabla likvidiraju ako nisu u gradskom vlasništvu. To nas vraća na temu gdje je zeleni katastar i gdje piše da su ova dva stabla u vlasništvu grada. Apsolutno nigdje. Kako onda mogu dati dozvolu za rušenje nečega što nije u njihovom vlasništvu? Kazneni zakon kaže, članak 209, tko protivno propisima sječe ili krči šumu ili na drugi način pustoši šumu, a time ne čini neko drugo kazneno djelo za koje je propisana teža kazna, kaznit će se kaznom zatvora do 2 godine", kazao je Sale Veruda.

Na pitanje što će poduzeti ukoliko do siječe ipak dođe, iz inicijative su odgovorili: "Jasno nam je da nismo svemogući, jedino što možemo je biti uz stabla i pokušati ih spriječiti da ih posijeku. No, ako oni pozovu policiju i policija procijeni da imaju pravo nas odstraniti, neka to učine."

(REX)