Fužijada, 12. Festival sira, Art Forum s Robertom Paulettom i još mnogo toga

Fužijada, 12. Festival sira, Art Forum s Robertom Paulettom i još mnogo toga-147454

PREGRED DOGAĐANJA ZA OVAJ VIKEND (20.9. - 22.9.)
Stiže nam ljepše vrijeme, a stiže i vikend! Savršena prilika za izlazak iz kuće i istraživanje novih kulturnih događanja koja se odvijaju u Istri. Pula, Vodnjan, Svetvinčenat, Buje, Kanfanar... na vama je da odaberete kamo ćete, a u nastavku saznajte o kojim je događanjima riječ.

  • Visualia Festival
  • Od četvrtka, 19. do subote, 21.9. u Puli

Visualia festival prvi je festival svjetla u Hrvatskoj koji predstavlja čaroliju i ljepote novih tehnologija i audiovizualnih umjetnosti i na poseban je način brendirala Pulu.

Pulski Visualia festival održan je prvi puta 2013. godine — 3D Mappingom i svake je godine sve više rastao. Već su naredne godine festival obilježili Svjetleći divovi, dizalice brodogradilišta ‘Uljanik’ koji su danas dio nove vizure grada. 2015. godine srušen je Guinnessov rekord u Areni u kategoriji fotografije najvećeg broja ljudi u formaciji svjetlosnog znaka ‘Light Postcard’. Godine 2016. je Visualia festival ušao u kalendar svjetskih festivala svjetlosti.

Ove godine obilježavamo desetu obljetnicu održavanja festivala i tim povodom pobrinuli smo se da ovogodišnji program bude nezaboravan.

Festival svjetlosti tijekom tri dana koliko traje okupi oko desetak tisuća posjetitelja koji uživaju u nezaboravnim doživljajima, emocijama i novim iskustvima.

  • Predavanje Kristine Džin o sakralnoj baštini Vodnjanštine
  • Petak, 20.9. u 19 sati, Vodnjan

Predavanje pod nazivom "Istarski mikrokozmos: sakralna baština Vodnjanštine" (I microcosmi dell’Istria: il patrimonio sacro del Dignanese) održat će naša eminentna arheologinja dr. sc. Kristina Džin u petak, 20. rujna 2024. godine, u Vodnjanu. Predavanje počinje u 19 sati u Sali za vjenčanja (Narodni trg).

Održava se u okviru programa "Upoznajmo Vodnjan – Conosciamo Dignano", kroz koji se predstavljaju i populariziraju rezultati znanstvenih i stručnih istraživanja iz arheologije, povijesti, povijesti umjetnosti, etnologije, lingvistike, biologije te drugih znanstvenih i umjetničkih polja s područja Grada Vodnjana. Organizatori su Grad Vodnjan – Dignano, Istarsko povijesno društvo – Società Storica Istriana i Knjižnica Vodnjan – Biblioteca di Dignano.

Vodnjanština, kao i cijela južna Istra, obiluju neprocjenjivim kulturnim, povijesnim i znanstvenim vrijednostima. Upoznajući sakralne objekte, savršenstvo zanatskog klesarskog umijeća i formi, može se proniknuti u srž povijesnih zbivanja, shvatiti preplitanja političkih, gospodarskih, umjetničkih i duhovnih tijekova i pokazati i nama i svijetu pozicioniranje Istre u posljednjih 1500 godina. Ona je na vjetrometini društvenih, nacionalnih i vjerskih previranja, na temeljima jakih prapovijesnih i antičkih tradicija, bila i stoljećima ostala vrelo umjetničkog rađanja i zbivanja prožetog nadolazećim strujanjima i umjetničkim stilovima. Tako su se oblikovala u srazu Venecije i Bizanta, Austrije i Mediterana, jedna zemlja i jedan narod i jedna umjetnička baština. Pučka graditeljska umjetnost, anonimni majstori i domaće radionice ostvaruju motive i sadržaje koji su bili stoljetna duhovna preokupacija čovjeka, stvaraju prema narudžbi domaće župe i bratovština u malom istarskom mikrokozmosu, oponašajući u umjetnosti i graditeljstvu tadašnji europski kulturni krug. Drugi kontrapunkt sraza sela i grada, osjeća se u navikama i stilu življenja bogatih obalnih gradova i biskupije, koji naručuju slikarske i skulptorske umjetnine i pozamanterijske radove iz europskih radionica te se tako direktno uključuju u europske umjetničke, prosvjetiteljske i kulturološke sredine.

Dr. sc. Kristina Džin, rođena u Puli, diplomirala i magistrirala arheologiju, doktorat obranila iz povijesnih znanosti. Istražuje i publicira mnogobrojne arheološke lokalitete u Istri i šire, urednica znanstvenih časopisa u zemlji i inozemstvu, predavač povijesti i arheologije na više sveučilišta u Hrvatskoj i inozemstvu. Stari vijek i antička povijest i arheologija su u fokusu djelovanja kroz istraživanje i prezentaciju lokaliteta u krajoliku.

  • Art Panoptikum LV
  • Petak, 20.9. u 19:15 sati, Pula

Pedeset i peti Art Panoptikum, program predstavljanja umjetnika i novih izložbi suvremene umjetnosti održat će se u petak 20. kolovoza 2024. u 19:15 sati na otvorenom vrtnom prostoru Gradske Radionice na Stoji.

Na početku predstavit će se izložba jedne od vodećih figura australske suvremene umjetnosti Julie Rrap koja je pod nazivom Past Continuous postavljena u Museum of Contemporary Art Australia u Sydneyu do 16. veljače 2025. Još od sredine 1970-ih ona kroz fotografiju, video, performans, skulpturu i crtež, preispituje prikaze tijela (naročito ženskog tijela) u umjetnosti i popularnoj kulturi kroz povijest.

 Slijedi prikaz retrospektivne izložbe La pràctica de l’art, jednog od najpoznatijih španjolskih umjetnika druge polovice 20. stoljeća Antoni Tàpiesa koja je do 12. siječnja sljedeće godine otvorena u Museu Tàpies u Barceloni. Tàpiesove ideje ostavile su veliki utjecaj na svjetsku umjetnost, posebno u području slikarstva, kiparstva, bakropisa i litografije, a njegov se rad povezuje s tašizmom i apstraktnim ekspresionizmom.

Nakon toga bit će riječ o samostalnoj izložbi Borrowed Light indijske umjetnice Rohini Devasher, dobitnice nagrade Deutsche Bank Artist of the Year za 2024., koja se do 10. ožujka 2025. održava u izložbenom prostoru PalaisPopulaire u Berlinu. Koristeći video, slikarstvo, grafiku, crtež i instalacije, Devasher mapira složenost ekologije, kozmologije i tehnologije dok teoretsko utemeljenje nalazi u povijesti znanosti, filozofije i spekulativne fikcije.

Sljedeća tema posvećena je izložbi slikara kojeg često smatraju najvećim živućim kineskim slikarom. Izložba Zeng Fanzhia pod naslovom Near and Far / Now and Then otvorena je u do 30. rujna u Scuola Grande della Misericordia u Veneciji. Zengovi su radovi hvaljeni jer posjeduju emocionalnu izravnost, intuitivni psihološki osjećaj i pažljivo kalibriranu ekspresionističku tehniku.

Zatim na red dolazi prikaz izložbe Sanctuary bosanskohercegovačko-austrijske umjetnice i povjesničarke arhitekture Azre Akšamije koja je do 6. listopada otvorena u Kunsthaus Graz. Njezin rad fokusiran je na ulogu kulturnog i vjerskog identiteta u sukobima, posebno u novijoj povijesti bosanskog rata i njegovih posljedica.

Potom se predstavlja izložba Firelei Báez, umjetnice dominikanskog porijekla koja je pod nazivom Trust Memory Over History do 13. listopada otvorena u Kunstmuseum Wolfsburg. Njezina se umjetnost usredotočuje na neispričane priče i glasove onih koji se obično ne čuju, koristeći portrete, pejzaže i dizajn u istraživanju zapadnjačkog umjetničkog kanona.

U posljednjoj temi govori se o retrospektivnoj izložbi Life Is Architecture, koja traje do 5. siječnja 2025. u muzeju M+ u Hong Kongu. Na izložbi se u društvenom, kulturnom i političkom kontekstu istražuju radovi I. M. Peia, jednog od najvećih svjetskih arhitekata druge polovine 20. stoljeća. Pei je poznat po kombiniranju tradicionalnih arhitektonskih načela s onim progresivnim temeljenim na jednostavnim geometrijskim obrascima.

Program Art Panoptikum u organizaciji Gradske radionice priprema i vodi Boris Bogunović, a programske aktivnosti Gradske radionice podržavaju Ministarstvo kulture i medija te Grad Pula dok je ulaz na sva događanja besplatan.

  • Kreativna radionica 5: Rođendanske čestitke
  • Subota, 21.9. u 10 sati, Vodnjan

Nastavljaju se kreativne radionice za djecu i mlade koje, uz potporu Grada Vodnjana, u Pučkom otvorenom učilištu vodi Sandra Vučetić iz Kulturno-umjetničke udruge Akt.

Peta ovogodišnja radionica, na rasporedu u subotu, 21. rujna, s početkom u 10.00h, održat će se u prostorima POU (Portarol 31). Na radionici ćemo izrađivati rođendanske čestitke, a koristit će se škare, ljepila za papir i flomasteri.

Radionica je namijenjena djeci i mladima, a dobrodošli su i roditelji. Kako je broj polaznika ograničen na 12, prijave su obavezne pozivom na 091 617 5014 ili e-mailom: uciliste.vodnjan.dignano@gmail.com.

Radionica "Back to school"
Subota, 21.9. u 10 sati, Buje

Uzbuđeni ste zbog početka nove školske godine? Ljetni praznici su iza nas i nova školska godina je počela. Stoga su iz POU Buje ovaj put za vaše najmlađe pripremili radionicu ‘’back to school’’.

"S obzirom da imamo snažnu priliku koristiti izravnu vezu naših olfaktornih žarulja s našim limbičkim sustavom u bilo kojoj učionici ili u sobi kod kuće u kojoj djeca provode svoje vrijeme i uče. Kroz ono što mirišemo, možemo poboljšati pamćenje, raspoloženje ili čak kognitivne sposobnosti.", kažu organizatori.

Eterična ulja stvorena su za to!

Ovaj puta pripremili su radionicu za izradu prirodnog, antiseptičkog gela za ruke kojeg će vaši mališani moći ponijeti sa sobom i u školu te tako na zdrav način rukice održavati.

Pridružite im se na ovoj radionici i učinite povratak u klupe zdravijim iskustvom !

TERMIN RADIONICE:

  • - datum: subota, 21.09.2024.
  • - trajanje: cca 1,5 h, ovisno o broju polaznika
  • - početak radionice: 10:00
  • - maksimalni broj polaznika: 12
  • - u Pučkom otvoreno učilište Buje

TIJEK RADIONICE:

  • - kratak teorijski dio radionice: kratko pojašnjenje prednosti korištenja prirodnih proizvoda….očuvanje zdravlja i okoliša
  • - praktični dio radionice izrada proizvoda: svako dijete izrađuje svoj proizvod

CIJENA RADIONICE:

- 13 € / po polazniku

Upiti i prijave na : info@uciliste-buje.eu

NAPOMENA

  • Svi materijali su uključeni u cijenu radionice…sirovine, pakiranja, printani materijal
  • Po završetku radionice, djeca će sa sobom ponijeti proizvod i printani materijal
  • Radionica je namijenjena djeci od 7 - 12 godina
  • Fužijada 2024.
  • Subota, 21.9. od 17 sati u Kanfanaru

U subotu svi putovi vode na kanfanarsku Placu gdje će se održati Fužijada, uz bogat popratni program.

Očekuje vas bogata gastro ponuda s fužima u glavnoj ulozi, glazbeni program s grupom Rišpet, zabavni i animacijski sadržaji za djecu, butiga od fuži, degustacija istarskih vina by Vinistra i još mnogo toga!

Ulaz slobodan.

  • Hipnotičko putovanje za roditelje: Naša podsvijest i odgoj djece
  • Subota, 21.9. u 19 sati, Buje

Ako promatramo prirodu, vidimo kako je npr. tigar ili neka druga mačka u svakom trenutku potpuno prisutna sa svojim mladima. Kod čovjeka to baš nije tako, često je izgubljen u svojim mislima i zato svom djetetu ne može nuditi ono što mu je najbitnije – to je prisutnost. 

Uzrok za izgubljenost su traume, koje su čovjeku nanijeli njegovi roditelji i tako se začarani krug nastavlja.

Hipnoterapija je intervencija kojom ulazimo u podsvijest i uklanjamo sve te podsvjesne prepreke, koje nam sprječavaju, da smo prisutni u trenutku i da živimo svoj puni potencijal i time smo i uzor svome djetetu, kako živjeti jedan život, koji se temelji na zdravlju, pozitivnosti, ispunjenosti.

Opet, ako pogledate prirodu, vidjet ćete kako i male životinje uče kroz promatranje. Djecu ne zanima što im mi govorimo o tome, kakvi bi trebali ili morali biti, oni samo promatraju naše ponašanje i postaju isti.

Zato je bitno zaroniti u podsvijest, to je dio našeg uma, u kojem se skrivaju svi naši potencijali, koji još nisu realizirani, snaga, kreativnost, radost i mir.

Na ovom hipnotičkom putovanju svaki roditelj će moći zaroniti u dubine svog uma i sa sobom u svakodnevni život ponijeti neki dragocjeni resurs, koji će biti blagoslov za cijelu obitelj, pogotovo za djecu.

Svi ste dobrodošli!

  • PREDAVAČ / VODITELJ RADIONICE: Hipnoterapeut Aleksander Grunčić Kranjc, dr.med. 
  • GDJE: Pučko otvoreno učilište (1.kat), Trg Josipa Broza Tita 6, Buje
  • KADA: Subota 21.09.2024. u 19:00
  • KOTIZACIJA: Besplatni događaj

 

  • 12. Festival sira
  • Subota, 21.9. & nedjelja, 22.9., Svetvinčenat

Ovog vikenda svi putevi vode u Svetvinčenat, malo mjesto u srcu južne Istre koje će ponovo okupiti najbolje sirare iz Istre, zaljubljenike u sir, ali i ostale gastronomade. Tijekom festivala, posjetitelji će moći uživati u vrhunskom siru u subotu i nedjelju od 11:00 do 19:00 sati na Placi u Svetvinčentu.

Na 12. Festivalu sira svoje proizvode će izlagati: Agrolaguna d.d., Sirana Zlata, Vesna Loborika, Opg Ferro, Stancija Kumparička, Opg Macan, Opg Peršić, O.G. Letec, OPG Majcani, OPG Merc, Sirana Runolist, Sirana Srijemac  i Sapori Istra. Posebnost festivala je regionalno stručno ocjenjivanje sireva i ostalih mliječnih proizvoda od strane Agronomskog fakulteta, a diplome nagrađenim sirarima biti će dodijeljene na otvorenju Festivala u 11,00 sati u subotu.

U subotu i nedjelju na Placi, posjetitelji mogu će moći razgledati i kupiti stare autohtone suvenire i ostale proizvode ručne izrade u sklopu Mrkata istrijanskega dela. Kažuni, istarski instrumenti, suveniri od maslinovog drva, maslinovo ulje, med, domaće rakije i prirodna kozmetika samo su neki od mnoštva proizvoda koji će biti dio ponude sajma.

Već tradicionalno, u subotu uz podjelu nagrada sirarima, otvorenje festivala upriličiti će Kulturno umjetničko društvo Savičenta. Najmlađe od 14:00 do 18:00 sati u loži očekuje i dječji kutak by Žuti kišobran. Od 16,00 sati na placi za glazbeni dio programa pobrinuti će se Lara Demarin acoustic trio.

Istoga dana u 18 sati na veselje mnogobrojnih posjetitelja birati ćemo NAJ KOZU ISTRE. Ova se tradicionalna manifestacija održava 24. godinu za redom te privlači posjetitelje koji žele vidjeti nešto drugačije i originalno. Izbor naj koze održat će se u više kategorija: najizvornija koza, najsimpatičnija koza te miss i mister Istre.

Jedan od glavnih dijelova programa u nedjelju je i 7. Smotra istarske ovce koja će započeti u 14,00 sati, a najatraktivniji dio smotre zasigurno je natjecanje u ručnom i strojnom šišanju ovaca u 17,00 sati u Žlinji.

Istoga dana od 13:00 do 17:00 sati najmlađi se mogu zabaviti u dječjem kutku by Žuti kišobran u loži, a u dvorištu kaštela Morosini Grimani okušati u streličarstvu ili oslikati lice od 14:00 do 17:00 sati. Od 15:30 na Placi nastupiti KUD-a Savičenta, a u 16,00  sati zapjevati će Klapa Teranke. Također u nedjelju s početkom u 18:00 sati u kaštelu održat će se i vođena degustacija „sljubljivanja sireva i vina“ uz prigodne tapase Karin Rupene Perdec, a pod vodstvom sommeliera Emila Perdeca. Sudjelovanje na radionici moguće je uz prethodnu najavu putem službene e-mail adrese TZO Svetvinčenat, a kotizacija iznosi 30,00 eura po osobi.

Za gastronomski dio ove će se godine pobrinuti Strukovna škola Eugena Kumičića Rovinj, Rovigno sa posebnom i ukusnom gastro ponudom u dvorištu kaštela Morosini Grimani. Subotu ćemo zasladiti prezentacijom „Koziji sir u slatkom svijetu“ u 16 sati,  Strukovne škole Eugena Kumičića Rovinj - Rovigno, a u nedjelju u 14 sati možete popratiti prezentaciju izrade raviola by Izletište Pekici, koji će biti i dio gastronomske ponude sajma. 

Organizatori 12. Festivala sira su Općina Svetvinčenat i Turistička zajednica Općine Svetvinčenat, a pokrovitelj manifestacije je Istarska županija.
 

  • Art Forum s Robertom Paulettom
  • Nedjelja, 22.9. u 19 sati, Pula

U nedjelju 22. rujna u 19 sati u Gradskoj radionici u Puli održat će se četvrti ovogodišnji Art Forum čiji gost će biti naš renomirani umjetnik Robert Pauletta. Posebna tema foruma je Gozba. Od davnina sjedamo za stol i težimo za tim da nam bivanje bude gozba, odnosno ispunjenje. U ovom će s Robertom Pulettom razgovarati povjesničarka umjetnosti Anica Franjul, don Antun Nižetić i umjetnik Marjan Sinošić. 

Art Forum ciklus je javnih razgovora u organizaciji Gradske radionice namijenjen svima koji žele produbiti spoznaju kroz umjetnost. U razgovoru sudionici Art Foruma daju svoje viđenje i odgovore na razna pitanja. Pored toga Art Forum na specifičan način predstavlja gostujuće umjetnike koji dolaze iz različitih disciplina i prezentiraju svoja umjetnička djela da bi se potom u interpretaciju uključili sugovornici iz različitih društvenih disciplina (u prvom krugu) i publika (u drugom krugu). Svrha Art Foruma je stvoriti specifičan prostor filozofije prakse koja na inovativan način, interdisciplinarno i neposredno ostvaruje aktivnu komunikaciju s publikom, produbljuje spoznaju i odnos prema stvarnosti te uspostavlja nove forme umjetničke kritike.

O umjetniku:
Premanturski slikar Robert Pauletta rođen je 2. veljače 1961. Srednju umjetničku školu pod voditeljstvom prof. Ivana Obrovca pohađa u Puli. Diplomirao je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1985. godine u klasi prof. Ferdinanda Kulmera. Od 1983. do 1985.surađuje u atelijeru Ede Murtića. 1987. godine jedan je od osnivača HDLU Pule, kasnije HDLU Istre. Od 1991. pokreće inicijativu za osnivanjem Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna u Puli, te kao voditelj i profesor, na istoj školi djeluje do 2003. 2003-2009. umjetnički je voditelj MMC LUKA gdje priređuje niz kulturnih zbivanja širokog spektra: (izložbe, okrugli stolovi, predavanja, kinoteka, umjetničke radionice, performansi). 2007. u izdanju HDLU-Istre i Medit-a izlazi monografija o umjetnikovom radu. Autor monografije viši je kustos Mladen Lučić. 2009. kao član HZSU–a zadobiva status profesionalnog umjetnika. 2013. osniva Umjetničku organizaciju Robot, te s kolegama pokreće rad galerije POOLA. Sudjelovao je na mnogobrojnim skupnim izložbama i bijenalima. Samostalno je izlagao 100-tinjak puta u glasovitim galerijama i muzejima Hrvatske i inozemstva.

(I.I., S.V./ foto: arhiva, REX)

Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta kulturKLIK koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.