Fotografska radionica s Davidom Kendallom na 6. ETNOFilm festivalu

TURIZAM, ARHITEKTONSKI RAZVOJ, VIZUALNA I KULTURNA PERCEPCIJA PROSTORNE PROIZVODNJE DUŽ JADRANSKE OBALE
Povodom šestog izdanja ETNOFILm festivala etnografskog filma u organizaciji Etnografskog muzeja Istre od 22. do 24. travnja u MMC Luci Rovinj održat će se fotografska radionica 'Turizam, arhitektonski razvoj, vizualna i kulturna percepcija prostorne proizvodnje duž Jadranske obale' pod vodstvom Davida Kendalla. On kroz svoje fotografske projekte istražuje kako se prostorne, ekonomske i dizajnerske inicijative te participativne prakse mogu koristiti kao poticaj za prostorne i društvene promjene u urbanom prostoru. David Kendall je gostujući predavač na Centre for Urban and Community Research na Goldsmithsu u Velikoj Britaniji.

Turistički razvoj oblikuje suvremeni vizualni identitet  turističkih mjesta te je duboko ukorijenjen u fizičku i socijalnu geografiju prostora Istarskog poluotoka. Ako se turizam promovira kao glavna strategija ekonomskog razvitka Hrvatske koje kompleksne i kontradiktorne promjene upisuje u urbani okoliš? Kako strana ulaganja u hotelsku arhitekturu pridonose privatizaciji Jadranske obale? Kako se ostvaruje prostorni suodnos s hotelskim kompleksima i rekreacijskim zonama izgrađenim u Jugoslaviji? Koje su posljedice globalnog turizma na okoliš i lokalnu kulturu i zajednicu?

Trodnevna fotografska radionica s Davidom Kendallom će sudionicima dati uvid u praktične, teoretske, estetske i etičke aspekte vizualnih urbanih istraživanja. Radionica će se fokusirati na utjecaj turističkog razvoja na arhitektonski i urbani okoliš Rovinja. Polaznici će istražiti specifične lokalne prostorne kodove, kulturne i zabavne aktivnosti, društvene rutine te dodirne točke pojedinca i arhitekture. Također sudionici će interpretirati suodnos vizualnih naracija  i lokalnih specifičnosti, prostornog  planiranja, održivog razvoja i brige za okoliš u kontekstu globalnih rasprava o turizmu. Konačno, cilj radionice je identificirati odnos između vizualnog identiteta, ekonomske aktivnosti, društvenih ulaganja u turizam i urbanizacije na području Rovinja i Istarskog poluotoka.

Radionica je otvorena za studente antropolgije i srodnih disciplina te za ostale zainteresirane   za vizualnu antropologiju te fotografiju. Dobrodošlo je predznanje iz vizualne antropologije (drugih društvenih disciplina) te fotografije. U okviru radionice svakodnevno će se održavati grupne diskusije, a sudionici će raditi na individualnim projektima, seriji fotografija na odabranu temu, koju će potom prezentirati zadnji dan radionice u MMC-u.

Broj polaznika je ograničen na 12 osoba, a rok prijave je 28. veljače 2014. Obavijest o sudjelovanju na radionici poslat će se odabranim kandidatima do 7. ožujka 2014. Sudjelovanje na radionici kandidati potvrđuju uplatom kotizacije. U cijenu kotizacije uključena su sva predavanja koja će se održati tijekom radionice, osigurani su radni materijali, besplatni popratni festivalski sadržaji, projekcije filmova tijekom festivalskog programa, jedan dnevni topli obrok i dnevni međuobroci. Poželjno je da polaznici posjeduju 35 mm digitalni SLR fotoaparat te računalo kako bi mogli uređivati fotografije.

Prijava za radionicu uključuje: biografiju (150-200 riječi), 4 fotografije  (s nazivom) odabrane iz vlastitog portfolija  te motivacijsko pismo (200-300 riječi) kojim se objašnjavaju motivi  za prijavu i očekivanja od radionice. Sve dokumente treba poslati u PDF-u na mail: etnofilm.workshop@gmail.com

Cijena radionice: 400 HRK (studenti: 300 HRK)
Polaznicima radionice nudi se hotelski i apartmanski smještaj u neposrednoj blizini mjesta odvijanja radionica. Okvirna cijena je 100/150 kn. Više informacija o smještaju uskoro na stranicama festivala.