Drandić: Za bolnicu imamo odgovornost, a nemamo ovlasti i novca

STIGLA UPLATA IZ HZZO-a ZA PUNO POKRIVANJE DO RUJNA
Pulska, zadarska i dubrovačka bolnica dobile su uplatu iz HZZO-a koja će pokriti puni pogon ovih bolnica do rujna, pa će svi pacijenti moći dobiti prijeko potrebne lijekove. Naime, zbog rokova plaćanja koji prelaze godinu i pol dana, veledrogerije su ovih dana smanjile isporuku lijekova ovim bolnicama, pa su one odlučile do daljnjega obrađivati samo hitne slučajeve.
Uplatom iz HZZO-a je problem riješen do rujna, pa nestašice lijekova neće biti, a bolnice u priobalju nesmetano će tijekom kolovoza primati sve, a ne samo hitne pacijente. Međutim, do rujna, ravnatelji bolnica, lokalne vlasti i predstavnici veledrogerija morali bi s Ministarstvom zdravlja pronaći model rješavanja nagomilanog duga s kojim se manje bolnice u vlasništvu županija ne mogu nositi.
Predsjednik Upravnog vijeća pulske Opće bolnice Valerio Drandić osvrnuo se danas na konferenciji za novinare u Pazinu na jučerašnje prozivke pomoćnika ministra zdravlja Luke Vončine da je Istarska županija odgovorna za stanje u pulskoj bolnici i za financijski neodgovorno ponašanje Uprave.
- Mi smo bez ovlasti i bez novca, a jedino imamo odgovornost, istaknuo je Valerio Drandić dodavši da je model zdravstvenog sustava nelogično formiran, te stvara svu silu problema i nesporazuma, što treba riješiti.
Naime, predstavnici Istarske županije i Ravnatelj bolnice u Puli Lems Jerin više puta su upozoravali da do problema s isporukom lijekova dolazi jer su bolnice prisiljene raditi veći opseg usluga od onog što je HZZO spreman platiti.
- Godinama smo dokazivali da smo zanemareni, diskriminirani i neuvažavani jer glavni razlog minusa u poslovanju je nedostatan mjesečni limit pulske bolnice od 18 milijuna kuna, kaže Drandić.
Drandić je također podsjetio da se dva puta godišnje radi detaljna analiza poslovanja bolnice i usporedba s drugim županijskim bolnicama.
- Niti po jednom pokazatelju pulska bolnica ne iskače, od broja zaposlenih, odnosa medicinskog i nemedicinskog osoblja ili troškova po krevetu i po pacijentu, kazao je Drandić naglasivši da „maksimalno u svojoj muci i neimaštini vodimo brigu o svakoj kuni. Iz stanja u bolnici se vidi da trošimo samo na zdravstvene usluge, pacijente, lijekove i opremu".
- Naša oprema je najotpisanija među bolnicama u Hrvatskoj i sve to trpimo i odrađujemo u nadi da ćemo dočekati novu bolnicu i da će to imati sretan kraj, izjavio je predsjednik Upravnog vijeća pulske Opće bolnice.
Na kraju je Drandić poručio kako nije korektno prozivati Istarsku županiju, kada je upravo ona žrtva takvog stanja, te je podsjetio i da je Županija pred nekoliko godina uzela kredit od deset milijuna eura za pokrivanje gubitka bolnice, što naziva jedinstvenim slučajem u Hrvatskoj. (REX)
.