Donosimo vam intervju s ravnateljicom istarske kulturne agencije

Donosimo vam intervju s ravnateljicom istarske kulturne agencije-125387

SAZNAJTE ŠTO SE SVE SNIMALO U ISTRI
Istarska kulturna agencija, IKA, javna je ustanova osnovana od strane Istarske županije s ciljem pružanja podrške razvoju kulturnog sektora u Istri. IKA pruža podršku postojećim subjektima u kulturi kroz aktivnosti koje se odnose na informiranje, obrazovanje, jačanje kapaciteta, promociju te kroz posredovanje, moderiranje i olakšavanje komunikacije s tijelima lokalne samouprave, javne uprave i subjektima iz drugih sektora.

Istra sve više postaje zanimljivija destinacija za snimanje filmova, serija, reklama i realityja, te je IKA 2015. godine osnovala Filmsku komisiju koja se bavi podrškom filmskih produkcija u Istri i promocijom Istre kao filmske destinacije.

U nastavku vam donosimo intervju s ravnateljicom Aleksandrom Vinkerlić.

Istra je već godinama hit destinacija za hollywoodske filmove, ali u zadnje vrijeme i za reality show-ove. Možete li nam izdvojiti par najpoznatijih filmova, serija i reality-a koji su se snimali u Istri?

I, ne samo holivudske. Istra ima dugu povijest poželjne lokacije za snimanje igranih filmova i serija i sve je češće ambijent u kojemu se snimaju veliki TV i filmski projekti, reklamni spotovi, realityji i drugi audiovizualni projekti.

Velik je broj filmova koji su nastali mimo holivudske produkcije. Snimali su se u Istri britanski, francuski, talijanski, ukrajinski, njemački, ruski pa bolivudski (indijski) i hongkonški filmovi. 

U vrijeme talijanske vladavine u Istri počela je produkcija režimskih igranih filmova, a prvi, kojega bilježi arhiva Istarske filmske komisije (koju je Istarska županija utemeljila 2015. s ciljem promocije Istre kao zanimljive filmske destinacije), snimljen je 1942. kada Francesco de Robertis u Puli režira Alfa Tau. Godinu kasnije vraća se u Istru, u Fažanu, gdje snima još jedan režimski ratni film – Mornari bez zvijezda (Marinai senza stelle), u kojemu uloge tumače kazališni glumci Antonio Gandusio, rodom iz Rovinja, i Cesarina Gheraldi te Anselmo Anselmi i trinaestogodišnji Tito Stagno.

Nakon Drugog svjetskog rata i pripojenja gotovo cijele Istre Jugoslaviji, prvi film kojemu je bila kulisa bio je Čudotvorni mač Vojislava Nanovića, preteča filmova iz žanra fantastike, čije su scene snimane 1950. u pulskoj Areni.

Grad boli (La città dolente) igrani je film Marija Bonnarda s kraja 1940-ih o tragediji poratnog egzodusa. Iako nije snimljen u Puli, koristi vrijedne arhivske dokumentarne inserte porušene Pule. Uz redatelja Bonnarda koscenaristi su bili Federico Fellini, Anton Giulio Majano i Aldo De Benedetti.

Veliki plavi put (La grande strada azzurra) iz 1957. prvi je cjelovečernji film talijanskog redatelja Gilla Pontecorva s legendarnim francuskim glumcem Yvesom Montandom i talijanskom glumačkom zvijezdom Alidom Valli, rođenom u Puli. Film je snimljen u Umagu, Vrsaru i Rovinju te na brojnim lokacijama na Kvarneru i u Dalmaciji.

Tijekom 1960-ih u Istri se snima niz jugoslavensko-angloameričko-njemačkih i talijanskih koprodukcija. Tako je u Limskom zaljevu/kanalu početkom 1960-ih snimljen povijesni fikcijski spektakl Dugi brodovi (Long ships), u režiji oskarovca Jacka Cardiffa, s Richardom Widmarkom, Sidneyjem Poitierom i Rosannom Schiaffino, a za nj je u dnu Lima bilo izgrađeno vikinško naselje koje je godinama poslije bilo turistička atrakcija.

Ta je scenografija korištena u još dva filma o vikinškim sagama: Viking Erik (Erik il vichingo), redatelja Maria Caiana i Divlji vikinzi (Här kommer bärsärkarna) Arnea Mattssona, oba iz 1965.

Produkcije otkrivaju pulsku Arenu kao jeftiniju zamjenu za rimski Kolosej. U njoj je snimljen 79 A. D. (Anno 79: la distruzione di Ercolano), talijansko-francuski epski dramski film iz 1962. koji je napisao i režirao Gianfranco Parolini, te Osveta gladijatora (Solo contro Roma), također iz 1962.

La leggenda di Fra Diavolo talijanski je akcijski film Leopolda Savone iz 1962. U glavnim su ulogama Tony Russel i Claudia Mori. Kritika je film ocijenila sladunjavim, ali istaknuti su kadrovi prirodnih ljepota snimljeni u Balama i okolici.

Redatelj Savone se iste godine vraća u Bale i snima romantičnu dramu Rat se nastavlja (La guerra continua). U tom crno-bijelom talijansko-francusko-jugoslavenskom ratnom filmu glume Jack Palance, Giovanna Ralli, Serge Reggiani i dr.

U njemačko-austrijskoj komediji Ohne Krimi geht die Mimi nie ins Bett iz 1962. (inače rimejku filma Leute mit dem Sonnenstich iz 1936., snimljenog prema istoimenom romana Horsta Biernatha) radnja je smještena u Italiju koju "glume" Pula i Rovinj. Istaknuti valja da je jedan od najromantičnijih simbola Pule i zaštitni znak Verudele, "kapelica"na tzv. Svetoj stijeni ostatak kulise izgrađene isključivo za potrebe tog filma redatelja Franza Antela i nema nikakvu povijesnu i arhitektonsku vrijednost.

Jedan od najboljih ratnih filmova (s elementima akcijske komedije) 1970-ih Zlato za odvažne (Kelly's Heroes), sa sjajnom glumačkom ekipom predvođenom Clintom Eastwoodom, Tellyjem Savalasom i Donaldom Sutherlandom, čija se radnja događa u Francuskoj snimljen je u Vižinadi i okolnim mjestima.

Prvu pojavu na filmskom platnu slikoviti Draguć, koji je kroz desetljeća postao istaknuta filmska kulisa, pa ga zovu i "istarski Hollywood", duguje filmu Divota prašine (Čudoviti prah) iz 1975. Scenarij i režiju prema istoimenom romanu Vjekoslava Kaleba potpisuje Milan Ljubić.

U Draguću se 1976. snima dio scena filma Marija Stipe Delića, potom 1977. Letači velikog neba Marijana Arhanića, a ubrzo će ga otkriti i velike inozemne produkcije.

U Savudriji se 1977. snima američko-zapadnonjemačka ratna akcijska drama Željezni križ (Cross of Iron) Samuela Sama Peckinpaha s Jamesom Coburnom, Maximilianom Schellom i Jamesom Masonom, a manju ulogu tumačio je i istarski glumac Igor Galo.

Jugoslavenska TV drama Istarska rapsodija iz 1978., koja tematizira život istarske obitelji početkom fašističke vladavine u 1920-im, snimana je u Labinu u režiji Danijela Marušića. Scenarij je napisao Ivo Štivičić prema drami Na straži Viktora Cara Emina.

U Labinu je snimljen i povijesni film Miroslava Mikuljana Crveni i crni iz 1985. Film govori o nastanku "Labinske republike" 1921., a uloge tumače Bekim Fehmiu, Milan Štrljić, Olivera Ježina i dr.

Vladimir Fulgosi 1985. u Puli snima Na istarski način, film koji tematizira odnose između domaćeg stanovništva i novopridošlica u gradu Puli nakon Drugog svjetskog rata i odlaska Angloamerikanaca.

Jackie Chan, u ulozi redatelja i glavnog glumca, akcijske scene tučnjave u Božjem oklopu (Armour of God) snima 1986. na motovunskim zidinama.

Tijekom 1990-ih, u sjeni ratnih zbivanja, slabi i filmska produkcija. Unatoč tome, 1990. u Rovinju se snimaju brojne scene akcijskog filma Kapetan Amerika (Captain America) o strip junaku Marvel Comicsa. Režirao ga je Albert Pyun, protagonisti su Matt Salinger i Scott Paulin, a ulogu Talijanke u filmu odigrala je Mia Begović.

U Savičenti (Svetvinčenat) se 1999. snimao Maršal, satira Vinka Brešana, jedan od najgledanijih hrvatskih filmova posljednjih desetljeća.

Na kraju 1990-ih Hollywood se vraća u Istru, pa se tako Anthonyja Hopkinsa 1999. često viđalo u šetnji Pulom tijekom snimanja filmske adaptacije Shakespeareovog Titusa, u kojemu igra i Jessica Lange.

Krajem 2000. premijerno je u kinima prikazan Je li jasno prijatelju?, debitantski film Dejana Aćimovića. Temeljen na istinitom događaju, film govori o nasilju i policijskoj torturi u jednom zatvoru bivše Jugoslavije.

Iste se godine posljednji put u rodnu Pulu vraća Alida Valli, tijekom snimanja filma Vino Santo, redatelja Xavera Schwarzenbergera.

Godine 2004. izašao je televizijski film Kći mušketira (La Femme Musketeer), snimljen u Draguću, Belaju i Pazinu, u kojemu Michael York po četvrti put utjelovljuje D'Artagnana, a igraju i Nastassja Kinski, Gérard Depardieu i dr.

Nakon 17 godina stanke redatelj Veljko Bulajić 2006. u Draguću, Belaju, Balama, Rovinju i Žminju snima Libertas, povijesnu dramu o Marinu Držiću.

Jedna od scena akcijsko-avanturističkog filma Lov na vještice (Season of the Witch) iz 2011., u režiji Dominica Sene i s Nicolasom Cageom i Ronom Perlmanom u glavnim ulogama, snimana je na Rtu Kamenjak.

Epski ratni spektakl Crveni repovi (Red Tails), u režiji Anthonyja Hemingwaya i produkciji Georgea Lucasa, u kojemu među ostalim igraju Terrence Howard i Cuba Gooding Jr., sniman je 2011. u Grožnjanu, Draguću, Motovunu i Bujama.

U Rovinju i na liburnijskoj obali je 2013. Naomi Watts snimila nekoliko scena za biografsku dramu Diana (Caught in Flight), redatelja Olivera Hirschbiegela, o posljednje dvije godine života Diane, princeze od Walesa.

Tijekom 2000-ih u Istri su snimani brojni austrijski i njemački filmovi – Ein Sommer in Kroatien, Eine Krone für Isabell, Rat mal, wer zur Hochzeit kommt, Unterwegs mit Elsa – a među njima i western trilogija Philippa Stölzla o Winnetouu, indijanskom poglavici iz romana Karla Maya, čije su akcijske scene snimane 2015. na Ćićariji, u Veloj dragi i na pruzi Lupoglav-Štalije.

U Puli je 2012. snimljena kriminalistička komedija Pulska veza, u režiji Zorana Mikletića. Uz mlade glumce i amatere iz Pule, u filmu igraju i pulski političari Maja Šarić i Boris Miletić.

Veljko Bulajić se vraća u Istru 2017. te snima Bijeg do mora. Glavnu ulogu tumači njemački glumac Tom Wlaschiha (Game of Thrones, Crossing Lines), a partnerica mu je Dijana Vidušin. Radnja filma smještena je u Istru, a glavni junak je Nijemac koji se nakon 50 godina vraća u zemlju u kojoj je nekad bio u ratu.

Potraga za nacističkim blagom inspirirala je i redatelja Stevena Qualea koji 2017. u Humu i Grožnjanu snima akcijski film Odmetnici (Renegades), prema scenariju Luca Bessona i Richarda Wenka. U filmu glume oskarovac J. K. Simmons te Sullivan Stapleton, Charlie Bewley i dr. Za potrebe filma humska je crkva scenografskim intervencijama pretvorena u njemačku banku.

Godine 2017. moderna interpretacija legende o Robinu Hoodu Otta Bathurtsta (između ostalih igraju Taron Egerton i Jammie Foxx) snimljena je uglavnom u Dubrovniku, no scene rodnog mjesta Loxleya i bitke u Šervudskoj šumi snimljene su u Istri, preciznije na mostu nekadašnje Parenzane i u Završju, koje je u veljači 2020. osvojilo drugo mjesto u utrci za Location Award, nagradu za najbolju lokaciju u filmskoj i TV industriji.

Epski ratni spektakl „Red Tails“ u režiji Anthonyja Hemingwaya i produkciji Georga Lucasa, temeljen na istinitim događajima o afroameričkim pilotima u vrijeme Drugog svjetskog rata, snimljen je 2009. godine u Grožnjanu, Draguću, Motovunu, Bujama.

U Istri je 2019. snimana holivudska akcijska komedija The Hitman's Wife's Bodyguard, sa Salmom Hayek, Ryanom Raynoldsom i Samuelom L. Jacksonom; 2019. u Puli, Pazinu, na području Zarečkog krova, Rovinju, Opatiji i Galebovim stijenama u Puli sniman je film „MaydaY“ redateljice Karen Cinorre, 2021. snimani su filmovi „Prelazak“ redateljice Jacqueline Van Vugt, „Over ando Out“ redateljice Julie Becker.

Hrvatska TV serija Počivali u miru iz 2015. snimana je u Katunu Lindarskom, Puli, Draguću, Gračišću i Plominu, a Draguć je panoramska kulisa i u TV seriji Dar Mar (2000.).

U Istri su snimane epizode poznatih TV serija: The Borgias (HBO), Dig (USA Network), Strike Back (Cinemax, Sky One), Crossing Lines - Season 3 (NBC), Žigosani u reketu, Hotel Portofino (BritBox), Mc Mafia (BBC), Tribes of Europe (Netflix), Clark (Netflix)  i dr., te brojni reklamni spotovi.

Koje se lokacije u Istri najviše koriste za snimanje?

Teško je zamisliti djelić Istre koji nije ovjekovječen na TV ili filmskom platnu. Omiljene priobalne  lokacije, svakako su, Rovinj i Pula (arena), dok je posebno zanimljiva unutrašnjost Istre gdje po broju snimanih filmova, serija i reklama prednjače Draguć, Pazin, Svetvinčenat, Motovun, Grožnjan i Labin. Istarske lokacije, uglavnom, služe kao kulise koje dočaravaju ljepote Italije i Francuske. Nadamo se da će se praksa filmova koji se snimaju, a u kojima je i radnja smještena u  Istri, poput Korovljeve „Pule“ ili Mikovićevog „From Love- Pula to je raj“, nastaviti. Mogućnost da se to ostvari vidim u fondu koji bi sufinancirao projekte koji se snimaju u Istri i dodatno potakao da se u scenarijima valorizira Istra kao mjesto radnje.

Kako su pronašli lokacije? Imaju li posebne zahtjeve?

Lokacija se odabire zbog svojih estetskih, strukturalnih, kvalitativnih, infrastrukturinih posebnosti, ali i zbog svog ideniteta. Zanimljivo je što identitet lokacije s vremenom može postati i identitet teritorija. Mi pomažemo u tzv. preliminarnom scoutingu gdje nastojimo pomoći produkcijama prijedlozima lokacija i u ishođenju dozvola. 

Prošle godine u Puli se snimao film gdje su auti prolazili kroz ulicu Sergijevaca, što bi se dogodilo kada bi se oštetila neka znamenitost?

Svako snimanje prijavljuje se nadležnim tijelima (JLS, MUP…). Pretpostavljam da mislite na akcijsko-špijunsku komediju "Ze network" u kojoj glumi glumi i nekadašnja velika zvijezda serija Knight Rider i  Baywatch, David Hasselhoff.  Za predmetno je snimanje, uz ostale, zatraženo odobrenje od Konzervatorskog odjela u Puli. 

Osim stranih filmova i serija u Istri se već godinama snimaju i domaći filmovi. Možete li nam izdvojiti najpoznatije?

Prošle je godine (2021.) u Istri, djelomično ili u cijelosti, snimljeno 5 hrvatskih filmova: „Žal“ Mare Prpić, „Most“ Jakova Nole, „Pula“ Andreja Korovljeva, „Pelikan“ Filipa Herakovića, „Hortikultura“ Silve Ćapin. Nadam se da ćemo ih uskoro imati priliku vidjeti na filmskim festivalima, posebno našem Pula Film Festivalu.

Možete li nam otkriti nešto o budućim planovima? 

Naš je posao i dalje promovirati Istru kao filmsku destinaciju i to činimo putem EUFCNN mreže (Europska mreža filmskih komisija), društvenih mreža, filmskih festivala i projekata poput „Istra u kadru“ koji uključuje Filmske mapeIstrr, Filmski vremeplov, filmske itinerere. Što se tiče planova veznih uz projekte koji će se snimati, nemamo autorizaciju najaviti ih.

(S.V.)