Danas otvorenje izložbe “Hrvatski filmski plakat u Areni”

MUZEJ SUVREMENE UMJETNOSTI ISTRE
U ponedjeljak, 22. srpnja u Muzeju suvremene umjetnosti Istre - MSUI/MACI, Sv. Ivana 1/I, u Puli s početkom u 19,30 sati, otvoriti će se izložba HRVATSKI FILMSKI PLAKAT U ARENI.
Kustos izložbe i autor predgovora je muzejski savjetnik MSUI/MACI, Mladen Lučić. Izložbu čini 150 printeva filmskih plakata nastalih u razdoblju od 1954. do 2008. godine. 
 
„Izložba Hrvatski filmski plakat u Areni u Muzeju suvremene umjetnosti Istre / Museo d'arte contemporanea dell'Istria prikladno je postavljena uz šezdesetu obljetnicu Festivala igranog filma u Puli, a svrha joj je predstaviti razvoj i presjek tog značajnog tematskog segmenta grafičkog oblikovanja. Filmski plakati što su ih dizajnirali naši umjetnici, nisu samo dragocjeno svjedočanstvo o hrvatskoj filmskoj produkciji, već se iz njih mogu prepoznati i očitati likovni standardi prošlih i sadašnjih vremena. Izložba je prvotno zamišljena kao svojevrsna antologija, jer je trebala obuhvatiti cjelokupno stoljetno razdoblje od prvih plakata nastalih u dvadesetim godinama prošlog stoljeća do recentne plakatne produkcije vezane uz hrvatski film.
 Međutim, zbog objektivnih razloga odustalo se od takve koncepcije tako da su svi izloženi plakati isključivo oni koji su u proteklih šezdeset godina festivalske dane promicali ulicama i trgovima Pule. Boraveći u grafičkim arhivima i zbirkama, ustanovio sam da je građa hrvatskog filmskog plakata uglavnom neobrađena, te da cjelovita obrada zahtjeva niz suradnika i vremena, a da je jedina digitalizirana baza podataka ona koju posjeduje Hrvatski državni arhiv, odnosno Hrvatska kinoteka. Stoga sam odlučio da izložba obuhvati isključivo tu građu na čemu MSUI/MACI najsrdačnije zahvaljuje g. Carmen Lhotki i Hrvatskoj kinoteci. Zahvaljujući tom arhivu (koji posjeduje većinu, ali ne i svu građu) prikupljeni su radovi za ovu izložbu koja obuhvaća plakate filmova čije su projekcije tijekom proteklih šezdeset godina održane isključivo u pulskoj Areni, dakle u okviru glavnog festivalskog programa. Takav odabir uvjetovao je jedini postojeći relevantan popis festivalskih filmova, što je bila, uz obljetničku, definitivna prevaga da se prikažu samo plakati filmova koji su sudjelovali na festivalu. Premda sam krenuo s idejom da likovna kvaliteta (estetska, inovativna, sadržajna i funkcionalna) plakata bude primarnom misli vodiljom kreiranja izložbe, ta se odluka iz već navedenih razloga mijenjala iz dana u dan, odnosno uzmicala pred drugim, za ovu priliku možda važnijim argumentima. Neobrađena dokumentacija (za većinu plakata se ne znaju autori), obvezna dozvola producenata (dosta je producentskih tvrtki ugašeno a ne znaju se pravni sljednici), nedovoljan digitalizirani fundus, te niz kontradiktornih informacija bili su pasivni kreatori ove izložbe. U radu na izložbi pokušao sam doprijeti do što većeg broja relevatnih podataka te obrađene plakate izložiti ne odustajući, koliko je bilo moguće, od prioritetnog principa estetske i kreativne kvalitete, kao i zastupljenosti onih plakata kojima se znaju autori. Na izložbi nisu pokrivene sve festivalske godine (na nekim festivalima u Areni nije bilo hrvatskog filma, a plakatna građa zadnjih pet festivala nije još digitalizirana), odnosno zastupljena je građa s 54 festivala, što apsolutno ispunjava prvotnu namjeru dočaravanja likovnih i grafičkih standarda proteklih i recentnih vremena. Ono što je najbitnije, ova je izložba autorski atribuirala znatan broj plakata, učinila određenu inventuru i evidenciju postojeće građe, te dala poticaj za realizaciju velike izložbe i cjelovitog kataloga izložbe - monografije svih hrvatskih filmskih plakata od njihovih početaka do danas.
 O tom projektu razgovarao sam s kolegicama i kolegama iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice, Kabineta grafike HAZU i Hrvatskog filmskog saveza (kojima najsrdačnije zahvaljujem na suradnji), te naravno s Hrvatskom kinotekom kao suradnikom ove izložbe. Postignut je konsenzus da se takav projekt, nužan za povijest hrvatskog filma i hrvatsku kulturu što prije i učini. Naravno, njegova premijera biti ću u Muzeju suvremene umjetnosti Istre za trajanja jednog od sljedećih Festivala igranog filma u Puli.
Možda već i sljedeće godine.„

Mladen Lučić 
Izložba je otvorena od 22.07. do 15.09.2013.,
svakodnevno osim ponedjeljka od 10 do 14 sati i od 18 do 21 sat

Stručna vodstva po izložbi biti će organizirana uz prethodne telefonske najave.
 
Zahvala / Ringraziamento:

Hrvatski državni arhiv - Hrvatski filmski arhiv /Kinoteka/
Ministarstvo kulture RH / Ministero alla cultura della Repubblica di Croazia
Istarska županija / Regione Istriana
TZ Grada Pule
Grad Pula / Città di Pola