Ceh za ribarstvo i marikulturu o problematici ribarstva…

Ceh za ribarstvo i marikulturu o problematici ribarstva…-76524

KONFERENCIJA OBRTNIČKE KOMORE ISTARSKE ŽUPANIJE
Kako bi se ukazalo na problematiku ribarstva i potrebu za jačanjem statusa i valorizacije ribara u Istarskoj županiji, iz Ceha za ribarstvo i marikulturu izdvojili su nekoliko ključnih točaka iz segmenta ribarstva.

Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
1. Stanje sektora ribarstva u Istarskoj županiji
 
Na području Istarske županije izdano je 772 aktivnih povlastica za obavljanje gospodarskog ribolova (i 26 pohranjenih), a aktivno je 609 ribarskih obrta, što je čini županijom s najvećim brojem profesionalnih ribara u Hrvatskoj. Na inicijativu Ceha za ribarstvo i akvakulturu Obrtničke komore Istarske županije, pri Upravnom odjelu za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu Istarske županije dodijeljena je stručna osoba koja prati isključivo sektor ribarstva. Istarska županija je u 2016. godini financijski potpomogla ribarstvo u Istarskoj županiji s 215.000 kn, dok će ove godine potpora iznositi preko 400.000 kn. Iz dobivenih potpora, pomoći će se organizacija međunarodnog sajma ribarstva i ribarske opreme „Crofish“, provođenje uzorkovanja školjkaša u Istarskoj županiji, financiranje LAGUR-a u Istarskoj županiji, funkcioniranje Ceha za ribarstvo i akvakulturu, te projektna dokumentacija za ribarsku infrastrukturu. 
 
Istarska županija ima 500 km obale i otoka, a morska površina županije veća je od kopnene. Uspješnom suradnjom Ceha za ribarstvo i akvakulturu Obrtničke komore Istarske županije i Istarske županije polučeni su značajni rezultati, međutim problematika u ribarskom sektoru je vrlo kompleksna i brojna što zahtijeva daljnje napore i aktivnosti u narednom razdoblju.
 
2. Ribarska infrastruktura
 
Ribarska infrastruktura, odnosno njezin nedostatak, jedan je od najvažnijih problema u ribarskoj djelatnosti. Ipak, poduzete su značajne aktivnosti na njenom unapređenju. Pred krajem je ishodovanje sve potrebne dokumentacije za početak izgradnje ribarske luke Santa Marina. Obavljene su sve pripreme za dogradnju ribarskog gata u luci Vrsar. Vezano za ribarsku luku na području Pule (lokacija u uvali Žunac – Zonchi) i Ližnjana (uvala Kuje) u tijeku su dogovori.
 
Ipak, ni time se neće u potpunosti riješiti problem nedostatka priveza ribarskih plovila, pogotovo manjih, koja gravitiraju određenom ribolovnom području i zbog veličine i vrste korištenih alata nisu u mogućnosti naći trajno rješenje, osim da se dopusti privez određenog broja ribarskih plovila u lukama posebne namjene – sportskim lučicama. Prijedlog je Ceha prema Ministarstvu prometa, mora i infrastrukture da se zakonom dopusti određeni broj vezova (10 – 20%) u sportskim lučicama za plovila domicilnih ribara.
 
 
3. Lokalne akcijske grupe u ribarstvu (LAGUR-i) u Istarskoj županiji
 
Istarska županija je jedina županija u Hrvatskoj koja je u potpunosti pokrivena LAGURima. Od ukupno 5 izrađene strategije na državnoj razini, čak 3 su iz Istarske županije. Svi provedeni pilot projekti LAGUR-a u Istarskoj županiji su značajni su za razvoj ribarske djelatnosti i očuvanja tradicije. LAGUR „Istarska batana“ ima za cilj povezati ribarski sektor sa sektorom ugostiteljstva, dok LAGUR „Istarski švoj“ ima za cilj povećanje konzumacije ribe u javnim ustanovama, budući da je u Hrvatskoj konzumacija ribe po glavi stanovnika značajno manja od većine europskih zemalja. LAGUR „Alba“ pokrenuo je projekt postavljanja sanduka za skladištenje ribarskih mreža.
 
4. Osnivanje razvojnog centra za ribarstvo
 
Ceh Obrtničke komore Istarske županije predlaže Istarskoj županiji osnivanje razvojnog centra za ribarstvo. Budući da je sektor ribarstva vrlo širok, cilj je stvoriti uvjete za formiranje centra, čiji bi zadatak bio provođenje znanstvenih istraživanja, inovacija i svega ostalog što doprinosi unapređenju i stvara uvjete za održivi razvoj ribarstva. Zadatak centra bilo bi prikupljanje podataka i stvaranje baze (u suradnji s Upravom ribarstva,  Institutom za oceanografiju i ribarstvo Split, Centrom za istraživanje mora instituta Ruđer Bošković Rovinj i svim drugim institucijama povezanih s ribarskim sektorom), koji bi bila podloga za donošenje mjera koje bi doprinosile održivom ribarstvu.
 
5. Formiranje samostalnog ureda za ribarstvo
 
Ceh za ribarstvo i akvakulturu Obrtničke komore Istarske županije traži potporu Istarske županije za pokretanje inicijative prema Vladi Republike Hrvatske za formiranje samostalnog ureda za ribarstvo koji bi objedinio sve poslove vezane za ribarstvo, trenutno u nadležnosti više ministarstava (Ministarstvo prometa, mora i infrastrukture, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo zaštite okoliša). Trenutna organizacija Uprave ribarstva je takva da nema nadležnosti nad svim segmentima ribarske djelatnosti, a taj problem mogao bi se riješiti osnivanjem spomenutog ureda. Taj bi ured poboljšao provedbu Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo i korištenje sredstava za to predviđenih fondova EU.
 
6. Međunarodni sajam ribarstva, ribarske opreme i sportskog ribolova „Crofish“
 
11. „Crofish“ održat će se u Poreču (dvorana „Žatika“) od 26. do 28. listopada 2017. godine u Poreču. Zahvaljujemo na potpori Ministarstvu poljoprivrede Republike Hrvatske i Istarskoj županiji, te pozivamo sve zainteresirane izlagače i posjetitelje da prate novosti na internetskim stranicama sajma ([url=http://www.crofish.eu]http://www.crofish.eu[/url]).
 
7. Susret ribara Hrvatske obrtničke komore
 
Koristimo priliku najaviti Susret ribara Hrvatske obrtničke komore, koji će se održati u listopadu u Istarskoj županije. Na susretu će se okupiti više stotina ribara, te predstavnika nadležnih ministarstava i znanstvenih institucija, koji će raspravljati o aktualnom trenutku hrvatskog ribarstva, perspektivama i izazovima koje se pred njima nalaze.
 
 
8. Dobra suradnja Ceha za ribarstvo i akvakulturu Obrtničke komore Istarske županije i Uprave ribarstva Ministarstva poljoprivrede, te Istarske županije
 
Ceh se želi zahvaliti Ministarstvu poljoprivrede, a naročito načelniku Uprave ribarstva i pomoćniku ministra g. Anti Mišuri i njegovim najbližim suradnicima, g.đi Ireni Jahutka i g. Mariju Rogošiću, kao i Istarskoj županiji i županu g. Valteru Flegu i njegovim suradnicima na spremnosti da se odazovu sastancima, odgovore na sva postavljena pitanja i prihvate argumentirane inicijative.
 
Pozivaju se svi ribari, članovi Obrtničke komore Istarske županije da se sa svojim inicijativama i prijedlozima uključe u rad Ceha za ribarstvo i akvakulturu kako bi zajedno još aktivnije i uspješnije rješavali brojnu problematiku s kojom se svakodnevno susrećemo. Kroz institucije udruženja obrtnika, Obrtničke komore Istarske županije i Hrvatske obrtničke komore, ribari mogu artikulirati svoje stavove, dati prijedloge i inicijative i izboriti se za njih, te smatramo kako pozivi na izdvajanje ribara iz komorskih sustava Hrvatske obrtničke komore i Hrvatske gospodarske komore, kao izgrađenih i reguliranih sustava, ne doprinose interesima ribara.
 
 
Priopćenje potpisuje Predsjednik Ceha za ribarstvo i akvakulturu Robert Momić, v.r.
(rex)