Brzi odgovor Vlade na humanitarne potrebe raseljenih osoba iz Ukrajine

Brzi odgovor Vlade na humanitarne potrebe raseljenih osoba iz Ukrajine-125128

PREMIJER PLENKOVIĆ O UKRAJINSKIM RASELJENIM OSOBAMA 
Treća točka jučerašnje sjednice Vlade bila je Odluka o uvođenju privremene zaštite u Republici Hrvatskoj za raseljenije osobe iz Ukrajine. 

"Danas je dvanaesti dan ruske agresije na Ukrajinu i prema najnovijim informacijama Međunarodne organizacije za migracije, Ukrajinu je napustilo više od 1,8 milijuna ljudi." - kazao je premijer Plenković.
 
Dodao je da je do danas u Hrvatsku ukupno je ušlo više od 2.580 osoba iz Ukrajine - od čega je žena 1.205, 288 muškaraca te 950 djece.
 
Za uspješnu realizaciju prihvaćanja i zbrinjavanja raseljenih osoba iz Ukrajine Vlada je na sjednici održanoj 28. veljače 2022., osnovala Međuresornu radnu skupinu čija je zadaća koordinirano djelovanje svih nadležnih tijela i institucija te provođenje mjera i aktivnosti s ciljem pružanja humanitarne pomoći, prihvata i zbrinjavanja izbjeglog stanovništva iz Ukrajine.
 
"Riječ je o brzom odgovoru na humanitarne potrebe raseljenih osoba", istaknuo je predsjednik Vlade.
 
Sukladno Zakonu o međunarodnoj i privremenoj zaštiti stranac pod privremenom zaštitom u Hrvatskoj ima pravo na boravak, iskaznicu, osnovna sredstva za život i smještaj, zdravstvenu zaštitu, osnovno i srednje obrazovanje, informacije o pravima i obvezama, rad bez dozvole za boravak i rad ili potvrde o prijavi rada, spajanje obitelji te slobodu vjeroispovijesti.
 
Uvođenje privremene zaštite za raseljene osobe iz Ukrajine
 
Obrazlažući Odluku o  uvođenju privremene zaštite u Republici Hrvatskoj za raseljene osobe iz Ukrajine, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović naglasio je da je situacija u Ukrajini bez presedana na tlu Europe još od Drugog svjetskog rata.
 
Rekao je da će Republika Hrvatska, zahvaljujući brzoj reakciji Europske unije i aktiviranom mehanizmu o privremenoj zaštiti, zbrinuti sve raseljene osobe iz Ukrajine koje budu iskazale želju da ostvare međunarodnu privremenu zaštitu na teritoriju naše države.
 
"Intencija je da se svi ti ljudi što brže i jednostavnije zbrinu i integriraju u hrvatsku društvenu zajednicu, a naša je obveza omogućiti im sve što im je potrebno", naglasio je Božinović.
 
Istaknuo je da je važno i kvalitetno organizirati sustav kako bi Hrvatska bila spremna na mogući veći priljev izbjeglica iz Ukrajine.
 
Ministar je rekao da se ovom Odlukom uvodi privremena zaštita u Republici Hrvatskoj za raseljene osobe iz Ukrajine sukladno Zakonu o međunarodnoj i privremenoj zaštiti i Provedbenoj odluci Vijeća od 4. ožujka 2022.
  
Republika Hrvatska će odobriti privremenu zaštitu slijedećim kategorijama raseljenih osoba, koje su napustile Ukrajinu od 24. veljače 2022.: državljanima Ukrajine i članovima njihovih obitelji koji su boravili u Ukrajini na dan 24. veljače 2022, zatim osobama bez državljanstva i državljanima ostalih trećih zemalja, koji su u Ukrajini uživali međunarodnu ili istovjetnu nacionalnu zaštitu na dan 24. veljače 2022. i članovima njihovih obitelji koji su u Ukrajini imali odobren boravak na dan 24. veljače 2022. te državljanima ostalih trećih zemalja koji su u Ukrajini imali važeći stalni boravak na dan 24. veljače 2022. sukladno ukrajinskim propisima i koji se ne mogu vratiti u svoju zemlju ili regiju podrijetla u sigurnim i trajnim uvjetima.
 
Hrvatska će odobriti privremenu zaštitu i raseljenim državljanima Ukrajine i članovima njihovih obitelji koji su neposredno prije 24. veljače 2022. napustili Ukrajinu zbog sigurnosne situacije te se zbog oružanog sukoba ne mogu vratiti u Ukrajinu.
 
Ministarstvo unutarnjih poslova nadležno je za organizaciju prihvata i zbrinjavanja osoba koje ispunjavaju uvjete za odobrenje privremene zaštite te zaprimanje i odlučivanje o zahtjevu za privremenom zaštitu.
 
Za ostvarivanje prava stranaca pod privremenom zaštitom zadužuju se tijela državne uprave u okviru svojih nadležnosti.

(dv)