Bitka za Pulu kreće: Za sada se sedam kandidata bori za gradonačelničku fotelju

Bitka za Pulu kreće: Za sada se sedam kandidata bori za gradonačelničku fotelju-150368

DEVEDŽIĆ, VALTER BOLJUNČIĆ, ZORIČIĆ, GRBIN, SOLDATIĆ, RADOJČIĆ, LORENA BOLJUNČIĆ
Zlatko Devedžić (NEZ), Valter Boljunčić (IDS), Filip Zoričić (NEZ), Peđa Grbin (SDP), Sean Soldatić (HDZ), Dušica Radojčić (MOŽEMO!) i Lorena Boljunčić (NEZ) su trenutno javno istaknuti  kandidati za gradonačelnika grada Pule na predstojećim lokalnim Izborima, dok se puno priča ali još nije javno objavljena kandidatura Gorana Mihovilovića, idejnog tvorca Futsal Pule, koji je u Pulu doveo i Ligu Prvaka s Barcelonom na čelu, a sad bi se trebao okušati i u političkim vodama s navodno jakom pulskom listom. 

Od ostalih kandidata dvoje kandidata je bilo i na prošlim Izborima, a to su Dušica Radojčić koja je u prvom krugu osvojila 14,63 % glasova, samo 3,5 % manje od sadašnjeg gradonačelnika Filipa Zoričića koji je pak u drugi krug ušao s 157 glasova više od Sanje Radolović iz SDP-a. Drugi poznati kandidat od prošle godine je Zlatko Devedžić - Bunkerman koji je tada osvojio 2,05 % glasova, ali nakon toga ostaje aktivan na društvenim mrežama i trenutno ima sve više obožavatelja na nivou grada Pule. 

Jedan kandidat i to Peđa Grbin se također već takmičio za gradonačelnika Pule, i to 2013. kad je u prvom krugu osvojio 24,54 % glasova dok je Boris Miletić iz IDS-a osvojio 48,63 %, u drugom krugu je pak rezultat bio 59,50 % : 37,51 % u korist IDS-ovog kandidata.

Tko se sve do sada javno ili verbalno kandidirao i što znamo o njima 

Trenutni gradonačelnik Filip Zoričić rođen je u Splitu i veliki je navijač Hajduka, a ovo će mu biti drugi pokušaj da bude gradonačelnik, tj. ovaj put da ostane gradonačelnik. Filip se zadnje vrijeme voli hvaliti svojim uspjesima, koji su neki ili većina bili ostavština IDS-a (Coworking centar, Dolcevita...), prima sve moguće u svoju rezidenciju, još samo fali da primi samog sebe, a to je dokaz da ozbiljno misli ostati i slijedeće četiri godine na vlasti. Navijači Istre 1961 mu nikad neće oprostiti prelazak nogometaša u Bale, dok mu kumice na Verudi neće oprostiti prokišnjavanje nove nadstrešnice, a za kraj je ostavio za Puležane kapitalno kupalište na Stoji koje je čekalo četiri godine i predizbornu kampanju da se krene raditi.  

Politički gledano najozbiljniji kandidat njemu biti će Valter Boljunčić iz IDS-a, izvanredni profesor na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli, koji je istaknuo da si Pula ne može priuštiti još jedan mandat promašaja, misleći tu na Filpa Zoričića. Boljunčić osim što ima dobar ljudski i profesorski rejting, iza sebe imati će i IDS-ovu mašineriju, koja će ga vjerojatno dogurati do drugog kruga, a poslije tko zna, jer u njemu ne vidimo ratničkog vođu, više mirotvorca. 

Veliki protivnici Filipu Zoričiću za ulazak u drugi krug trebali bi biti saborski zastupnici Peđa Grbin iz SDP-a i Dušica Radojčić iz Možemo!. 

Peđa Grbin si ne smije dopustiti i drugi poraz u Puli, pogotovo što nije uspio ni na državnom nivou, gdje ga je na čelu SDP-a smijenio Hajdaš Dončić, nakon poraza od Plenkovića. U kampanju je krenuo s najavom besplatnih vrtića i tu si je već zabio mali autogol, što je Zoričić iskoristio da mu objasni da je to nemoguća misija.

Dušica Radojčić kreće s nadom da Možemo! kao stranka raste i da Tomašević u prvim anketama u Zagrebu dobiva i preko 50% glasova, a vjetar u leđa joj je i solidan rezultat na prošlim lokalnim Izborima i cjelogodišnja kampanja, za razliku od SDP-a koji se tek nedavno trgnuo nakon zimskog sna od 4 godine, ako tu izuzmemo uvijek aktuvnu Sanju Radolović. 

HDZ je, nakon što je dvaput kandidat bio Mirko Jurkić koji je uspio HDZ dogurati na preko 8 % glasova i napraviti njihov najbolji rezultat, izabrao mirnog gradskog vijećnika Seana Soldatića, koji je vjerojatno trenutno najbolji izbor za HDZ, pa je moguće da ostvari i podjednak rezultat kao njegov prethodnik, koji će imati težak zadatak jer je HDZ-u baš Filip Zoričić oteo veliki broj birača. I dok Zoričić radi protiv istarskog HDZ-a, koji mu je bio oslonac u Gradskom vijeću, istovremeno u Zagrebu traži pomoć od vrhuške stranke i pokušava se sljubiti s vladajućima. 

Nezavisni kandidat Zlatko Devedžić kojeg mnogi žitelji Pule znaju kao alfu i omegu pulskih utvrda, ali i kao neprikosnovenog poznavatelja pulskih skloništa, dijela grada kojeg smo vrlo neodgovorno zapostavili, no Zlatko stalno upozorava na taj problem. Ako je uvidio gdje je napravio greške u prvom kandidiranju, mogao bi biti iznenađenje na ovim Izborima, teško do vrha, ali puno bolje nego u prvom pokušaju.

Za kraj nam je ostala osnivačica Kuće istarskog maslinovog ulja Lorena Boljunčić kao nezavisna kandidatkinja. Svoju kampanju je krenula žestoko s napadima prema Filipu Zoričiću, rekavši između ostalog: "Netko tko vodi Grad i gradsku upravu mora biti lider prije svega prema svojim djelatnicima. Ljudski je griješiti, ali onda ne možeš ići po gradu i govoriti kako je netko drugi kriv za tvoje odluke. "Neki tamo su krivo potrošili javni novac, ja o tome ne znam ništa, ali ja ću vam to popraviti". To je ne-liderski i ne-ljudski i nije čudno da zaposlenici u velikom broju odlaze iz gradske uprave."

Ostaje da vidimo slijedeći korak nezavisnog kandidata Gorana Mihovilovića pa da proširimo ovu listu, da vidimo s kojim adutima misli pomrsiti račune Filipu, IDS-u, SDP-u, Možemovcima i ostalima. 

(DV)