Antički sjaj općine Medulin

ZAVRŠILA JE IZLOŽBA OPĆINSKOG ANTIČKOG BLAGA
Na netom završenoj izložbi općinskog antičkog blaga bilo je izloženo tristotinjak predmeta pronađenih na području općine Medulin, koji svjedoče o funkcioniranju života u kući i gradu. Uporabni predmeti od svjetiljki, ogledala, posuđa, novca, uključujući i nakit pa do zlatnih ogrlica i prstenja s dragim kamenjem, gema. Valja istaći kako su neki od tih predmeta po prvi puta prikazani javnosti. Rustikalne vile su prikazane kroz fotografije postojećih fresaka koje stilu gradnje odgovaraju vilama u današnjoj općini Medulin, a svi posjetitelji mogli su kroz brojne fotografije vidjeti lokalitete te kulturna blaga koja su konzervirana "in situ".
Izložba je bila rezultat višemjesečnih priprema i rada stručne ekipe, pod autorskim vodstvom Andreja Badera. Izloženi eksponati vraćaju se sada Arheološkom muzeju Istre, te Hrvatskom restauratorskom zavodu.

Ovu iznimnu četveromjesečnu izložbu, od otvaranja u lipnju, vidjelo je 2.198 posjetitelja. To je pokazatelj da zainteresiranost lokalnog stanovništva i turista za kulturnim sadržajem na ovom području postoji i da takve projekte trebamo nastaviti raditi.
Početkom školske godine, u sklopu povijesti i zavičajne nastave izložbu je posjetilo 430 učenika osnovnih škola Mate Demarin iz Medulina i Veli Vrh iz Pule, te 140 mališana predškolske dobi iz Dječjih vrtića Medulin, Premantura i Vinkuran, te privatnih vrtića Ciciban i Sunčica. Dakle, osim obogaćivanja turističke ponude, ovakvi projekti definitivno doprinose i obogaćivanju zavičajne nastave, ali i našem osvještavanju povijesnom bogatstvu koje posjedujemo.
Tijekom ta četiri ljetna mjeseca posjetitelji su mogli vidjeti najreprezentativnije eksponate iz čitave općine. Od kipa božice Minerve otkrivenog 1936. godine do recentnih otkrića iz podmorja oko poluotoka Vižule.

Organizacijski tim zahtjevnog projekta i prezentaciju antičkog blaga činili su Andrej Bader, koji je inicijator i voditelj cijelog projekta, Arheološki muzej Istre i ravnatelj Darko Komšo uz suradnike Andreu Sardoz i Đeni Gobić-Bravar, te Hrvatski restauratorski zavod iz Zagreba i Igor Miholjek, koji je voditelj odjela za podvodnu arheologiju.
 
Ovaj projekt je bio odličan primjer međuinstitucionalne suradnje, ali i suradnje Općine Medulin s udrugama građana, a posebno s udrugom Medulin Art i voditeljicama Ivanom i Hanom. Na kraju, spomenimo i efektan popratni katalog, zapravo mini-knjižicu izložbe koju je zajedno s promotivnim materijalom izradio grafički dizajner Mario Rosanda, a čiju je realizaciju obavila tvrtka Med eko servis d.o.o. iz Pomera.